توافق جدید برای بازگشت ۳ میلیارد دلار از عراق

کد خبر: 1006508

رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق از توافقات انجام شده با عراق برای بازگشایی مرز‌های جنوبی ایران با این کشور، هفته‌ای دو روز و بازگشت ارز صادراتی دولتی خبر داد.

خبرگزاری تسنیم: یحیی آل اسحاق در خصوص آخرین وضعیت روابط تجاری ایران و عراق و بهتر شدن آن اظهار داشت: بله در روز‌های اخیر وضعیت مبادلات تحاری ایران و عراق بهتر شده، البته در مرز‌های شمالی عراق مشکلی نبود و هفته‌ای دو الی سه روز میادلات انجام می‌شد.

وی ادامه داد: به دلیل مسائل بهداشتی ناشی از شیوع ویروس کرونا مشکل در مرز‌های جنوبی بود که به تازگی بر اساس توافقاتی که انجام شده قرار است هفته‌ای دو الی سه روز این مرز‌ها باز شود.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق با اشاره به بازدید نخست وزیر عراق از مرز‌های کشورش، گفت: وی در این بازدید‌ها دستورات خوبی به منظور شفاف سازی و نظم دهی به مرز‌ها صادر کرده و امیدواریم روز به روز شرایط بهتر شود.

آل اسحاق خاطر نشان کرد: در خصوص حمل و نقل و ویزا نیز مشکلات اندکی وجود دارد که به دنبال سامان یافتن و حل این مسائل هستیم. البته در حمل و نقل مشکل چندانی نداریم و روزانه ۲۵۰۰ تا ۳ هزار کامیون جابه جا می‌شود.

وی در خصوص بازگشت ارز صادراتی کشور عراق نیز تصریح کرد: ارز صادراتی بخش خصوصی از کشور عراق مشکلی در بازگشت آن نبوده و به طورکامل بازگشته است و تنها ارز دولتی که برای فروش برق و انرژی بوده بازنگشته که این موضوع نیز با مذاکرات و موافقتنامه‌ای که که انجام شده، در حال بازگشت است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق افزود: ارز صادراتی عراق در سال گذشته ۱۲ میلیارد دلار بوده که ۹ میلیارد دلار آن کامل برگشته و ۳ میلیارد دلار باقی مانده مربوط به دولت است که با توافقات انجام شده در حال برگشت است.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 
Markets

تازه های سایت

دیگر رسانه ها