۵ دلیل نادران برای مخالفت با طرح جدید فروش نفت

کد خبر: 1014501

الیاس نادران نماینده مجلس با تأکید براینکه فروش اوراق سلف نفتی هیچ عایدی برای مردم، اقشار آسیب پذیر، تولیدکننده داخلی و بخش مالیات نخواهد داشت، گفت: دولت آینده با در نظر گرفتن سایر تعهدات ایجاد شده، در ۳ سال اول فقط باید بدهی این دولت را بپردازد.

خبرگزاری تسنیم: الیاس نادران نماینده مجلس و عضو کمیسیون برنامه و بودجه در تشریح دلایل مخالفت با فروش اوراق سلف نفتی نوشت: ۱- پیشنهاد دولت (۲۲۰ میلیون بشکه) معادل یکسال صادرات فعلی نفت کشور است. این حجم باعث وابستگی بیشتر بودجه کشور به نفت و مانع اصلاح ساختار آن می‌شود. همچنین دخل و خرج بودجه را بهم می‌ریزد.

۲- خریداران برای تسهیل زمینه صادرات نفت‌شان به حاکمیت برای تصمیمات مهم فشار می‌آورند. حاکمیت غلطِ سرمایه بر سیاست.

۳- محاسبات و معادلات سایر بازار‌های موازی مثل پول، کالا و بورس را دچار آشتفگی می‌کند.

۴- هیچ عایدی برای مردم، اقشار آسیب پذیر، تولیدکننده داخلی و بخش مالیات نخواهد داشت.

۵- سررسید ۲ تا ۵ ساله یعنی دولت بعد معادل یک چهارم بودجه سالیانه خود را ازقبل متعهد می‌شود. با در نظر گرفتن سایر تعهدات ایجاد شده، در ۳ سال اول فقط باید بدهی این دولت را بپردازد.

همین حالا دولت تنها با یک مصوبه، تعهدات ده‌ها میلیارد دلاری به صندوق توسعه ملی را به گردن دولت بعد انداخته است.

راه چاره چیست؟

اول می‌بایست صورت مساله تغییر کند. دولت باید با استفاده از ظرفیت‌های کارشناسی، بدنبال راهکار‌های کم هزینه‌تر برای کسری بودجه خود باشد. برای فروش اوراق نفت بعنوان یک راهکار ضروریست: با مجوز و تحت نظارت مجلس انجام شود؛ ابتدا اوراق با تعداد بشکه محدود (پایلوت) منتشر شود و در صورت موفقیت آمیز بودن، تکرار شود. ایفای تعهدات در همین دولت انجام پذیرد. سهم مردم به ویژه دهک‌های پایین درآمدی از فروش اوراق تصریحاً معین شود.

۵ دلیل نادران برای مخالفت با طرح جدید فروش نفت

۵ دلیل نادران برای مخالفت با طرح جدید فروش نفت

۵ دلیل نادران برای مخالفت با طرح جدید فروش نفت

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 
Markets

تازه های سایت

دیگر رسانه ها