مطالبه اصلی کارگران از رئیس جمهور آینده

کد خبر: 1068021

رئیس کمیته دستمزد شورای اسلامی کار با اشاره به اینکه دستمزد, امنیت شغلی و مسکن سه مطالبه اصلی کارگران است گفت: انتظار داریم که رئیس جمهور آینده با شعار کارگران را وعده ندهد.

خبرگزاری تسنیم: فرامرز توفیقی, رئیس کمیته دستمزد شورای اسلامی کار، درباره خواسته های کارگران از رئیس جمهور آینده گفت:کارگران از رئیس جمهور آینده انتظار دارند که وعده و شعار به کارگران داده نشود.

 وی گفت: در 4 سال گذشته , روح و روان کارگران به خاطر دهن کجی به قانون بارها شکسته است, در 4سال گذشته روح و روان کارگران آسیب دیده است. کارگران در گرانی ها آسیب دیدند, بارها مسئولین اعلام کردند که گرانی وجود ندارد.

 توفیقی افزود:تورم بلای بسیار بزرگی برای کارگران ایجاد کرد, اما بارها مسئولان گفتند خبری از گرانی نیست. نزدیک به 60 درصد کشور متعلق به کارگران است.اولین چیزی که ما می خواهیم این است که رو راست باشند,ماده 7,41 و ماده 149را احیا کنند.

 این فعال کارگری گفت: ماده 7 امنیت شغلی کارگران را به همراه دارد که از سال 1369 جز وعده های واهی هیچ رئیس جمهوری به آن عمل نکرده است. هیچ قوه مقننه ای پیگیری نکرده است. ماده 41 دستمزد منصفانه و عادلانه است. دستمزدی که بتواند مطابق بند 2قانون کار حداقل های زندگی و معیشت آبروندانه را برای کارگران تأمین کند.

 وی افزود:این دستمزدی که برای کارگران تعیین شده است کفاف زندگی حداقلی کارگران را نمی دهد. حتی در دورافتاده ترین نقطه کشور هم این دستمزد کفاف زندگی کارگران را نمی دهد. چگونه است که وزیرکار اعلام کرده است که دستمزد سال آینده می تواند به صورت منطقه ای تعیین شود. ضرورت دارد که ابتدا مزد به صورت منصفانه تعیین شود. در صورتی که بند دوم ماده 41 قانون کار اجرا شود, آن وقت می توان درباره اینکه مزد منطقه ای تعیین شود یا خیر بحث کرد.

 این فعال کارگری گفت: سومین مطالبه کارگران بحث مسکن است. ضرورت دارد ماده 149 قانون کار که از سال 69 مغفول مانده است احیا شود و برای آن برنامه ریزی شود. چرا که مشکل مسکن یکی از دغدغه های کارگران است و بیش از نیمی از درآمد کارگران برای مسکن صرف می شود.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 
Markets

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها