حذف لبنیات بعد از گوشت و مرغ از سفره مردم

کد خبر: 1075983

عضو کمسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه افزایش ۷۰ درصدی قیمت شیر و محصولات لبنی غیر منطقی است،گفت: متاسفانه دولت به جای حمایت و کاهش قیمت نهاده‌های دامی به گرانی‌ها دامن می‌زند.

دانا :خبر احتمال گرانی ۷۰ درصدی محصولات لبنی در شرایطی که در سال‌ها اخیر این محصولات بارها افزایش قیمت داشتند، باعث نگرانی مردم شده است.

سخنگوی انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی در این باره می‌گوید: شیرخام ۶۵ درصد هزینه تولید محصولات لبنی را شامل می‌شود و در صورتی که نرخ شیرخام به صورت دستوری ۶۴۰۰ تومان شود، قیمت لبنیات نیز با در نظر گرفتن سایر افزایش هزینه‌های دستمزد، انرژی و بسته بندی حدود ۷۰ درصد افزایش خواهد یافت.

براساس این گزارش، نرخ مصوب شیر خام ۴۵۰۰ تومان در بازار است که البته رعایت نمی‌شود و ماه‌هاست شیر با قیمتی بالغ بر ۳۵ درصد بالاتر از این مبلغ به دست مردم می‌رسد و کارشناسان افزایش ۷۰ درصدی مجدد قیمت درباره این محصول منصفانه نمی‌دانند و آن را باعث حذف لبنیات از سفره مردم می‌دانند.

ظاهرا ستاد تنظیم بازار قیمت شیر خام را به کیلویی ۶۴۰۰ تومان افزایش داده است اما مجتبی عالی مدیرعامل اتحادیه دامداران سراسری کشور می‌گوید دامداران به این افزایش قیمت راضی نیستند و دولت بی‌مورد و تحت نفوذ برخی‌ها قیمت شیرخام را گران کرده است.

وی در مخالفت با افزایش قیمت شیر، معتقد است: دولت با عدم حمایت از قیمت نهاده‌های دامی به این بهانه سعی در افزایش قیمت شیر را دارد که این کار فروش دامداران را پایین آورده و در قیمت محصولات لبنی تاثیر فراوانی را دارد.

افزایش ۷۰ درصدی قیمت لبنیات غیرمنطقی است/ مرغ و گوشت از سفره مردم حذف شد؛ حالا نوبت لبنیات است

رحمت الله نوروزی، عضو کمسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار راه دانا؛ در گران شدن شیر  لبنیات، با توجه به با توجه به رهنمودهای مقام معظم رهبری، و تاکید بر معیشت مردم، گفت: دولت باید با حمایت‌های خود اجازه ندهد شیر و لبنیات هم مانند مرغ و گوشت از سفره مردم حذف و کم شود.

وی ادامه داد: از روز گذشته قیمت سبوس آزاد شد و این آزادسازی قیمت، باعث افزایش هزینه‌های دامداران شده است؛ در کنار گرانی سبوس، کنجاله، آرد جو، چقندر و سایر خوراک دام، طبییعی است که قیمت شیر نیز افزایشی یابد ولی این افزایش نباید با این شیب ۷۰ درصدی باشد و این رشد منطقی نیست.

دولت به گرانی‌ها دامن می‌زند/ بررسی قیمت شیر در کمیسیون کشاورزی

این نماینده مجلس بیان کرد: متاسفانه به جای حمایت در تامین و کاهش قیمت نهاده‌های دامی؛ دولت به گرانی‌ها دامن زد و نباید محصولی مثل شیرخام  را ناگهان تا این حد گران کند.

نوروزی گفت: ما وزارت جهاد کشاورزی را ملزم به حمایت از دامداران خواهیم کرد و پذیرفتنی نیست که تولید کننده زیان ببینید و آثار آن بر مصرف کنندگان فشار بیاورد؛ امروز اقشار آسیب پذیر در این دوره حساس آسیب بیشتری خواهند دید.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: وظیفه مجلس این است که با قانون گذاری اجازه ندهیم سرانه مصرف این نیازهای اولیه در کشور پایین بیاید و باید کمک کنیم تا از این بحران گذر کنیم؛ لذا  کمیسیون کشاورزی در نظر دارد تا در جلسه‌ای خود با مسئولان مربوطه این روند افزایش قیمت را منطقی کند و امیدواریم که با همکاری و تلاش دولت این مشکلات مرتفع شود

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 
Markets

تازه های سایت

دیگر رسانه ها