ماده ۳۰ برنامه ششم سرمنشا نفوذ امنیتی است

کد خبر: 558331

ماده 30 لایحه برنامه ششم توسعه که از سوی دولت به مجلس شورای اسلامی ارائه شده است توسط نمایندگان به نفوذ امنیتی تعبیر شده و واکنش‌های زیادی را به همراه داشته است.

صبح نو: ماده 30 لایحه برنامه ششم توسعه که از سوی دولت به مجلس شورای اسلامی ارائه شده است توسط نمایندگان به نفوذ امنیتی تعبیر شده و واکنش‌های زیادی را به همراه داشته است.
آقای حسینعلی حاجی دلیگانی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه درباره رأی این کمیسیون به لایحه برنامه ششم گفت: فقط کلیات این لایحه در کمیسیون برنامه رأی آورد و حتماً در زمان رسیدگی به ماده 30 این لایحه، کمیسیون نسبت به آن اعمال نظر خواهد کرد.
وی تأکید کرد: نظر ما این است که این ماده حذف شود چراکه کلیه شئون مربوط به نیروهای مسلح خارج از اختیارات دولت است و تحت اختیار فرماندهی معظم کل قواست لذا قانونگذار نمی‌تواند جدا از تدابیر رهبری، برای نیروهای مسلح تکلیفی وضع کند.
وی با بیان اینکه این ماده از لایحه برنامه مغایر با اصل 110 قانون اساسی است و باید حذف شود، گفت: در مجموع آنچه که از این متن برمی‌آید با مسائل مربوط به جبهه مقاومت در منطقه مغایرت دارد.
عضو کمیسیون برنامه افزود: مخالف هماهنگی نیستیم اما اینکه باید این هماهنگی‌ها از طریق وزارت خارجه انجام شود حرف دقیقی نیست. چرا در برخی موارد مانند حوادث ترکیه آنهایی که غیر از وزارت خارجه مسائل کشور را دنبال می‌کردند زودتر از وزارت خارجه از مسائل مطلع شدند و موضع درستی گرفتند که افتخارش برای ایران اسلامی است و بعد از آن بود که وزارت خارجه موضع‌گیری کرد.

وی تأکید کرد: برخی از جریانات دنبال تضعیف اقتدار ایران در منطقه هستند و یکی از اهداف استکبار جهانی همانا تضعیف جبهه مقاومتی است که‌ام القرای آن‌ را ایران اسلامی می‌داند.

وی با اشاره به اینکه این برنامه تا صحن خیلی فاصله دارد، تصریح کرد: در حال حاضر در کمیسیون‌های تخصصی لایحه در حال بررسی است. از یکشنبه کمیسیون تلفیق شکل می‌گیرد و شاید تا اوخر هفته کلیات تصویب و بعد وارد جزئیات شود.
سردار ابراهیم راحمی، مشاور اسبق وزیر دفاع نیز اظهارداشت: به نظر می‌رسد نظر کارشناسان اعمال نشده که چنین ماده‌ای ارائه شده است.
وی با بیان اینکه این ماده نیروهای مسلح را در ضابطه دولت قرار می‌دهد، گفت: دولت یک جریان سیاسی است که مدتی کاری را در دست می‌گیرد و متناسب با سیاست‌ها و قول‌هایی که رییس دولت داده است، اقداماتی را انجام می‌دهد.
مشاور اسبق وزیر دفاع افزود: دولت فعلی قول داده بود که برجام را به جایی می‌رساند و با تمام ضایعاتی که این مسأله داشت، با خارج یک توافقی را انجام داد و معلوم نیست که این توافق در راستای منافع صددرصدی کشور باشد.
سردار راحمی ادامه داد: اگر قرار باشد نیروهای مسلح تمام مسائل خود را در بعد خارجی با وزارت خارجه هماهنگ کنند قاعدتاً ممکن است گرفتار بحث‌های سیاسی و اهداف کوتاه‌مدت شوند.
وی با اشاره به اینکه نیروهای مسلح معمولاً تأمین‌کننده امنیت کشور هستند، تصریح کرد: اگر قرار باشد نیروهای مسلح تحت تأثیر سیاست‌ها عمل کنند، ممکن است نتوانند به وظیفه اصلی خود که حفاظت از تمامیت ارضی کشور است جامه‌عمل بپوشانند.
مشاور اسبق وزیر دفاع در پایان گفت: این ماده، نیروهای مسلح را محدود می‌کند و اجازه نمی‌دهد بر اساس اهداف بلندمدت نظام کار را پیگیری کنند. این لایحه دارای ایرادات اساسی است و حتی ممکن است جهت‌دار هم باشد.به اعتراف دشمنان نیروهای مسلح ایران قوی‌ترین نیروها در منطقه خاورمیانه هستند که شاهد آن امنیتی است که امروز در کشور شاهد هستیم. نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران از سه نهاد جداگانه یعنی ارتش جمهوری اسلامی ایران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران تشکیل می‌شود. همگی این نیروها زیر نظر ستاد کل نیروهای مسلح قرار دارند که رؤسای این نیروها توسط رهبر ایران انتخاب می‌شوند. وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح کار برنامه‌ریزی و تهیه امکانات برای نیروهای نظامی را برعهده دارد و به طور مستقیم در عملیات‌های نظامی شرکت نمی‌کند ولی جزء نیروهای مسلح محسوب می‌شود.
زیر شاخه‌ای از نیروهای مسلح یعنی نیروی قدس، مأموریت سازماندهی، پروراندن، تجهیزکردن و سرمایه‌گذاری بر جنبش‌های انقلابی اسلامی و همچنین مسوولیت راهبرد سیاست‌های خارجی نظام را بر عهده دارد و در تصمیم‌گیری‌های راهبردی برون‌مرزی ایران تأثیرگذار است.
«مرکز ویژه اطلاعات رژیم اسرائیل» در گزارشی درباره نیروی قدس آورده است: نیروی قدس سپاه ایران در سال 1990 برای افزایش فعالیت برون‌مرزی جمهوری اسلامی ایران شکل یافت و در طول سال‌ها مبدل به مرکز محوری تلاش‌های جمهوری اسلامی برای تحکیم قدرت منطقه‌ای و اهداف راهبردی با توسل به عملیات نظامی و سیاسی شده است.
در ادامه این گزارش ادعا شده: نیروهای قدس سپاه ایران یگان نظامی سازمان یافته با چندین مقر فرماندهی و واحدهای ویژه عملیات سری است و در نزد مقام‌های ارشد نظام ایران جایگاه ویژه‌ای داشته و در تصمیم‌گیری‌های راهبردی برون‌مرزی این کشور نیز نفوذ دارد. این یگان نخبه ایران با استفاده از نبردهای نیابتی و حمایت‌های مالی و تجهیزاتی از گروه‌های مبارز با دشمنان گوناگون ایران در خاورمیانه و سرتاسر جهان به نبرد می‌پردازد.

این گزارش می‌افزاید: ایران با راهبردهای نیروی قدس و قاسم سلیمانی موفق شده موقعیت و نفوذش را در منطقه افزون‌تر کند و حضور ایران در عراق و سوریه و حمایت ازحوثی‌های یمنی از آن جمله هستند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت

دیگر رسانه ها