نمکی: زمانی که عده‌ای پول پارو می‌کنند، پزشکان اندوه جارو می‌کنند

کد خبر: 1014992

وزیر بهداشت گفت: مگرمی توان زمانی که عده‌ای دارند پول پارو می‌کنند و پزشکان اندوه جارو می‌کنند را با چیزی قیاس کرد و این عظمت، عظمتی است که فراتر از بیان با کلام و تصویر کشیدن با دوربین است.

خبرگزاری فارس: سعید نمکی وزیر بهداشت در مراسم روز پزشک با تبریک روز پزشک به جامعه پزشکی کشور، اظهار داشت: درود به روح بزرگ شهدای پزشک چه آن‌ها که در دفاع مقدس شهید شدند و چه آن‌ها که مدافعان حرم شدند و چه نازنینانی که در جریان مدیریت کرونا در بالین بیماران گرفتار شدند وامیدواریم با امام حسین (ع) مشهور شوند.

وی ادامه داد: در این روز‌ها و شب‌ها عظمت این کار بزرگ پزشکان، پرستاران، بهورزان، تکنسین‌های اورژانس، هوشبری، اتاق عمل که بار‌ها و بار‌ها در مجموعه این سال‌ها مورد کم لطفی و حتی اهانت نیز قرار گرفتند مورد تکریم قرار می‌دهیم.

وزیر بهداشت افزود: کار پزشکان خریدن اندوه و فروختن جان است که با هیچ معیار مادی نمی‌توان قیاس کرد. بعضی اوقات حرف از تعرفه زده می‌شود که من شرمسار می‌شوم؛ مگر می‌شود دقایقی که برق قطع می‌شود این عزیزان روی سینه بیمار خمیده و اقیانوسی عرق می‌ریزند را وصف کرد.

نمکی یادآور شد: آیا زمانی که عده‌ای دارند پول پارو می‌کنند و این پزشکان اندوه جارو می‌کنند را با می‌توان با چیزی قیاس کرد و این عظمت، عظمتی است که فراتر از بیان کلام و تصویر کشیدن با دوربین است.

وی اضافه کرد:‌در سال‌های دفاع مقدس پزشکان بی صدا خدمات ارائه کردند. آنچه ما در کاهش مرگ و میر نوزدان و مادران بار دار و ده‌ها دستاورد‌های مهم دیگر در شاخص‌های سلامت داشته‌ایم مدیون تلاش پرستاران، پزشکان بهورزان در کنار ارکان دیگر نظام سلامت است.

وزیر بهداشت با اشاره به دوران شیوع کرونا، خاطرنشان کرد:‌در این دوران مشخص شد شما عزیزان پیشقراولان عاشق هستید و لحظه‌ای که همه فرار کردند این‌ها ماندند و لحظه‌ای که حتی همه از عزیزان خود جدا شدند این‌ها نزدیک شدند و ماندند.

نمکی بیان داشت: در طرح تحول سلامت تعداد تخت به ازای هر ۱۰۰۰ نفر به ۱.۶ دهم رسید؛ درحالی که در کشور‌های اروپایی این میزان بین ۶ تا ۷ برابر ماست. آنچه مهم است اینکه هیچ بیماری پشت در بیمارستان سرگردان نماند و نگذاشتند پیرمرد و زنی را از ونتیلاتور جدا کرده و به بیمار جوانی بدهند.

وی با بیان اینکه بزرگترین سرمایه ما این بود که در مدت کمتر از ۲ ماه توانستیم میزان ابتلا و مرگ و میر به یک پنجم برسانیم، گفت: این با همت شما پزشکان صورت گرفت.

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه این دستاورد بزرگترین دستاورد اجتماعی است، تصریح کرد:‌امیدوارم حداقل این قدر شناسی از جامعه پزشکان با رعایت پروتکل‌ها صورت گیرد.

نمکی با بیان اینکه همکاران ما با اینکه عاشق کار هستند، اما خسته هستند، افزود: بزرگترین پاداش و احترام به این عزیزان رعایت دستورالعمل‌هاست، به خصوص در ایام عزاداری امام حسین (ع) که باید با همکاران ما بیشتر همکاری شود.

وزیر بهداشت افزود:‌فکر می‌کردیم تابستان آرامی داریم تا روز‌های سخت احتمالی پاییز را که همزمان با کرونا و آنفلوآنزا داریم، همکاران نفس تازه کنند؛ در نتیجه بگذاریم برای پاییز احتمالی که شاید روز‌های سخت تری در پیش داشته باشیم توان عزیزان همکارم باقی بماند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت

دیگر رسانه ها