نامه ۱۶ سازمان بین المللی به شاه بحرین برای لغو اعدام دو جوان

کد خبر: 1008848

۱۶ سازمان بین‌المللی و نهاد بحرینی با ارسال نامه‌ای مشترک به پادشاه بحرین، خواستار توقف اجرای حکم اعدام دو جوان بحرینی شدند.

خبرگزاری ایسنا: به نقل از سایت مرآة البحرین، اعضای ۱۶ سازمان بین‌المللی و نهاد بحرینی در نامه مشترک خود به حمد بن عیسی آل خلیفه، پادشاه بحرین خواستار لغو حکم اعدام محمد رمضان و حسین علی موسی شدند و اعلام کردند که این دو جوان به صورت عادلانه محاکمه نشده‌اند و اعترافات آن‌ها تحت شکنجه بوده است.

در نامه این سازمان‌ها آمده است: ما نهادهای ذی‌ربط را به لغو حکم اعدام محمد رمضان و حسین علی موسی ترغیب می‌کنیم. ما با مجازات اعدام در تمامی حالات مخالفت داریم اما پرونده این دو تن با پرونده‌های دیگر متفاوت است و محاکمه آنها ناعادلانه بوده و آنها در معرض شکنجه قرار گرفته‌اند.

نیروهای امنیتی بحرین، موسی (۳۳ ساله) را در ۲۱ فوریه ۲۰۱۴ و رمضان (۳۷ ساله) را در تاریخ ۱۸ فوریه ۲۰۱۴ به اتهام حمله به پلیس و دست داشتن در انفجاری در روستای «الدیر» که در نتیجه آن یک پلیس کشته شد، بازداشت کردند.

دادگاه کیفری بحرین ۲۹ دسامبر ۲۰۱۴ این دو جوان را به اعدام محکوم کرد و دادگاه تجدیدنظر نیز در نوامبر ۲۰۱۵ حکم آن‌ها را تایید کرد اما پس از آن که گزارش‌های پزشکی شکنجه این دو جوان را تایید کرد، این حکم لغو شد و دادگاه عالی تجدیدنظر جنایی در هشتم ژانویه ۲۰۲۰ حکم اعدام این دو جوان را تایید کرد.

اجرای حکم اعدام این دو بحرینی در انتظار موافقت پادشاه این کشور است.

سازمان‌هایی که این نامه را امضا کردند، سازمان عفو بین‌الملل، دیده‌بان حقوق بشر، آمریکایی‌ها برای دموکراسی و حقوق بشر در بحرین، مرکز اروپایی برای دموکراسی و حقوق بشر در بحرین، مرکز حقوق بشر بحرین، سرویس بین‌المللی حقوق بشر (ISHR)، اقدام مسیحیان برای لغو شکنجه (ACAT)، شورای بین‌المللی برای توانبخشی قربانیان شکنجه، سازمان جهانی مبارزه با شکنجه و غیره هستند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت

دیگر رسانه ها