تحریم‌های ظالمانه در دوره ریاست عدم تعهد در آمریکای لاتین پیگیری می‌شود

کد خبر: 572218

ولادیمیر آندره گونزالس کسادا سفیر کوبا در ایران صبح امروز در محل سفارت در مصاحبه مطبوعاتی خود بر لزوم پایان یافتن تحریم های بازرگانی و تجاری و اقتصادی ایالات متحده علیه کوبا تاکید کرد.

سفیر کوبا
سرویس بین الملل فردا: ولادیمیر آندره گونزالس کسادا سفیر کوبا در ایران صبح امروز در محل سفارت در مصاحبه مطبوعاتی خود بر لزوم پایان یافتن تحریم های بازرگانی و تجاری و اقتصادی ایالات متحده علیه کوبا تاکید کرد.
وی با اشاره به بهبود روابط دیپلماتیک بین کوبا و ایالات متحده گفت: همچنان تحریم های بازرگانی و تجاری و اقتصادی علیه کوبا و قوانینی که اعمال محدودیت ها را تداوم می بخشد به قوت خود باقی است.
کسادا تصریح کرد: ایالات متحده صادرات محصولات اولیه اقتصادی بر پایه تحریم ها را ممنوع اعلام کرده و کوبا نیز نمی تواند به صورت آزادانه محصولات و خدمات خود را به این کشور صادر کند.
سفیر کوبا در تهران با بیان اینکه از مارس 2016 استفاده دلار آمریکا در معاملات بین المللی کوبا آزاد شده است، تاکید کرد: تاکنون روابط عادی بین کوبا و ایالات متحده برقرار نشده است و همچنان فضای ترس و بازدارنده در بانک های بین المللی و کوبایی وجود دارد که از سرمایه گذاری در معاملات قانونی کوبا جلوگیری می کند.
سفیر کوبا با بیان اینکه در سه ماه اخیر روابط جدیدی بین ایران و کوبا شکل گرفته است، ادامه داد: در ماه آگوست سفر معاون رئیس‌جمهور کوبا به ایران را داشتیم که در این سفر وی دو پیام از طرف رائول کاسترو برای رهبر و رئیس‌جمهور ایران در زمینه تجاری به همراه داشت که پیام مربوط به رهبر ایران را به نماینده ایشان آقای ولایتی و پیام رئیس‌جمهور را به آقای روحانی تقدیم کرد.
کسادا افزود: روابط تجاری ایران و کوبا در چند سال اخیر به دلیل وجود تحریم‌ها ثابت مانده بود، با وجود فشار آمریکا ما در این سال‌ها سعی کردیم روابط تجاری خود را حفظ کنیم.
وی با اشاره به سفر وزیر خارجه ایران به کوبا عنوان کرد: ظریف در این سفر دیدارهایی کوتاه اما مفید داشت و اینکه وی کوبا را به عنوان اولین مقصد خود در سفر به کشورهای آمریکای لاتین انتخاب کرده بود برای ما دارای معنایی خاص است.
این دیپلمات کوبایی با اشاره به دیدار ظریف و رائول کاسترو گفت: در این دیدار ضوابط دیپلماتیک شکسته شد و دیدار وزیر خارجه ایران و رئیس‌جمهور کوبا بیش از 2 ساعت به طول انجامید.
کسادا با اشاره به همراهی هیئت اقتصادی با ظریف در سفر به کوبا اظهار داشت: در نشست اقتصادی بین هیئت همراه ظریف و طرف‌های کوبایی زمینه‌های همکاری‌های تجاری بررسی شد.
وی سفر رئیس‌جمهور ایران به کوبا را نیز ثمربخش ارزیابی کرد و ادامه داد: از اتفاقات مهم این سفر دیدار روحانی با رهبر تاریخی کوبا فیدل کاسترو و صحبت در خصوص مسائل منطقه و بین‌المللی بود.
کسادا در پاسخ به سوال خبرنگار فردا با اشاره به ریاست دوره ای جنبش عدم تعهد در منطقه آمریکای لاتین و استفاده کوبا از دیپلماسی عمومی و ظرفیت این سازمان تصریح کرد: در حال حاضر طبق قانون سیاست‌های این سازمان را سه کشور ایران، ونزوئلا و آذربایجان (ریاست احتمالی آینده جنبش) اتخاذ می‌کنند؛ البته این موضوع سبب نمی‌شود کشورهای دیگر از جمله کوبا هیچ گونه پیشنهادی نداشته باشند. به هرحال در دوره ریاست این سازمان در آمریکای لاتین جلساتی شکل خواهد گرفت که ما هم در آن حضور خواهیم داشت.
وی ادامه داد: هدف عدم تعهد تصمیم گیری فردی نیست؛ زیرا قرار است تصمیمات این سازمان در زمانی صورت بگیرد که منفعت همه کشورهای عضو را تامین کند و از این رو سعی می‌کنیم تمام زمینه ها را در نظر بگیریم از انرژی اتمی گرفته تا تحریم ها و مشکلات اقتصادی کشورهای عضو.
۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت

دیگر رسانه ها