نخستین درگیری مستقیم رضا خان با مذهب چه بود؟

کد خبر: 253823

نخستین مواجهه رضا شاه درباره شریعت درست در نوروز سال 1306 انجام شد. از قرار معلوم در نخستین روز فروردین ماه، خانواده رضاشاه به حرم حضرت معصومه در قم می روند . بنابر اقوال مشهور بعضی از اعضای خانواده شاه حجاب مناسبی نداشتند. یکی از روحانیون به نام شیخ محمد تقی بافقی یزدی به وضعیت حجاب این افراد اعتراض می کند. مردم حاضر در حرم نیز بر ضد این هتک حرمت شعارهایی علیه خانواده شاه سر می دهند.

سرویس اجتماعی «فردا»-

نوروز 1306، تنها 10 ماه از جشن تاجگذاری رضا شاه در کاخ گلستان سپری شده بود. پهلوی اول در مراسم تاج گذاری تاکید کرده بود: « برنامه های من، آبادانی ایران و تشدید مبانی شریعت است.»

در طول این 10 ماه درباره توسعه کشور برنامه های زیادی طرح ریزی شده بود، اما میزان علاقه شاه جدید پس از تاج گذاری به شریعت در بوته آزمون قرار نگرفته بود.
سرانجام نخستین مواجهه رضا شاه درباره شریعت درست در نوروز سال 1306 انجام شد. از قرار معلوم در نخستین روز فروردین ماه، خانواده رضاشاه به حرم حضرت معصومه در قم می روند . بنابر اقوال مشهور بعضی از اعضای خانواده شاه حجاب مناسبی نداشتند. یکی از روحانیون به نام شیخ محمد تقی بافقی یزدی به وضعیت حجاب این افراد اعتراض می کند. مردم حاضر در حرم نیز بر ضد این هتک حرمت شعارهایی علیه خانواده شاه سر می دهند. خانواده رضا شاه نیز نگران به خانه تولیت حرم می روند.
بنابر برخی روایات، تاج الملوک همسر رضا شاه از خانه تولیت تولیت با تهران تماس تلفنی برقرار کرده و همسرش را خطاب قرار می دهد که " تو که امنیت را برقرار نکردی، چرا ما را به اینجا فرستادی؟" رضا شاه هم غضبناک شده، فردای آن روز با زره پوش و سرباز به طرف قم راه می افتد. زره پوش ها را در پادگان نظامی نزدیک قم مستقر می کند و خود با عده ای سرباز وارد حرم می شود. در مقابل دروازه اصلی صحن حرم از ماشین پیاده می شود. سپس بدون ادای احترام به این مکان مقدس، با ترکه تعلیمی که در دست داشت، زوار و خدام حرم را مورد ضرب و شتم قرار می دهد. شیخ محمد تقی بافقی را نیز پیدا کرده، زیر مشت و لگد قرار داده و دستور بازداشت و انتقال وی را به تهران می دهد.
این اقدام رضا شاه واجد این پیام به مردم و علما بود که از امروز به صورت رسمی وارد عصر دیکتاتوری عریان، خشن و مطلق رضا خان میر پنج شده اند. دیکتاتوری که حتی حریم حرم را نیز رعایت نمی کند. در حالی که اکثر مردم در آستانه نوروز امیدوار بودند که به زودی بی عدالتی از این مملکت رخت ببندد و در هنگام تحویل سال 1306 امید و آرزوی آینده ای بهتر و روشن را در سر می پروراندند.
واقعه حرم حضرت مصومه (س) نخستین درگیری مستقیم رضا شاه با مذهب به شمار می رفت. اما این آخرین اقدام وی در مقابله با مذهب نبود. چند سال بعد و در نوروز 1315، در شرایطی که مردم عزادار بودند، بحث قانون منع حجاب مطرح شد و به دستور دولت، جشن های بزرگی برای گرامیداشت این قانون انجام شد که همگی نشان از ضدیت رضاخان پهلوی با مذهب بود.
۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت

دیگر رسانه ها