یادداشتی از جعفر قنادباشی درباره بیانات رهبر انقلاب؛ مذاکره بی‌ثمر

کد خبر: 1010597

جعفر قنادباشی کارشناس مسائل بین‌الملل، طی یادداشتی برای «فردا» به تحلیل بیانات امروز رهبر انقلاب درباب مذاکره با آمریکا پرداخته است.

جعفر قنادباشی: بیانات مقام معظم رهبری به مناسبت روز عید قربان، رهنمودی برای کلیه رهروانی است که به موفقیت و به سرانجام رسیدن برنامه‌های نظام و انقلاب می‌اندیشند و به‌عبارتی این سخنان رهبری، تشریح و تحلیل دقیقی از همه عرصه‌هایی است که نظام اسلامی در داخل و خارج در آن گام برمی‌دارد و به موفقیت‌های بزرگ در این عرصه‌ها می‌اندیشد. چنان‌که مقام معظم رهبری در ابتدای بیانات‌شان با اشاره به حرکت‌ تاریخی و موفق حضرت موسی(ع) به دشواری راه ایشان و ضرورت‌های مربوط به آن تأکید داشتند و به نوعی شرایط کنونی را که نظام و انقلاب اسلامی در آن قرار گرفته تشریح فرمودند. در این بیانات مقام معظم رهبری به اهم مسائلی که انقلاب و نظام در این مقطع زمانی با آن درگیر است اشاره کردند و با تبیین هریک از عرصه‌های سیاسی، اقتصادی و نظامی، چشم‌انداز بسیار امیدوار کننده‌ای که بر سر راه ملت ایران قرار دارد را ترسیم نمودند. تشریح اهداف کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت آمریکا در اعمال فشار حداکثری و تحریم‌های همه‌جانبه از جمله مهمترین محورهای بیانات ایشان بود؛ چراکه متناسب با این اهداف، از یک‌سو ضعف‌های واشنگتن را در تحقق بخشیدن به هریک از این هدف‌ها برشمردند و از سوی دیگر راه‌حل‌هایی که ملت و دولت ایران باید برای مقابله با سیاست‌های ایالات متحده آن‌هم با هدف عبور از این شرایط در پیش گیرند را تشریح و ترسیم کردند.

اما بخش دیگر بیانات رهبری، پاسخ‌گویی سریع و صمیمانه به شبهاتی بود که در خصوص اوضاع اقتصادی کشور برخی اذهان را به خود مشغول کرده است. از جمله این شبهات موضوع مذاکره با آمریکا بود که مقام معظم رهبری برای بار دیگر به‌صورت بسیار مستدل و عقلانی چنین مذاکره‌ای را نه تنها بی‌ثمر بلکه اقدامی زیان‌بار دانستند. درواقع در این‌جا بود که به اوضاع نابسامان آمریکا و تزلزلی که در ساختار سیاسی و اقتصادی این کشور پدیده آمده اشاره کردند و براساس شواهد متقنی که در خصوص اوضاع آمریکا وجود دارد تلویحاً ادامه تحریم‌های اقتصادی کنونی و استمرار سیاست ظالمانه فشار حداکثری علیه ایران را غیرممکن توصیف کردند. این در حالی است که ارائه مکانیسم و راه‌حل‌هایی برای حل و فصل سریع مشکلات معیشتی مردم و پیشنهاد تشکیل ستاد ویژه‌ای برای آن نیز از اعم محورهای بیانات امروز رهبری بود. به هر ترتیب آن‌چه که در روز عید قربان در بیانات رهبری تشریح و تبیین شد، ضروری‌ترین و مهمترین مسائل فعلی کشور در عرصه‌های اقتصادی و سیاسی بود که با زبانی ساده و صمیمانه و در عین حال بسیار مستدل و دقیق، برآوردی واقع‌بینانه از ادامه روند انقلاب و نظام و عبور آن از ورطه کنونی را ارائه کرد.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت

دیگر رسانه ها