روایت الله کرم از جام زهر منحرفان

کد خبر: 209099

وی افزود: در هر سه دوران بحث جام زهر سیاسی مطرح شده است به طوری که در دوران هاشمی رفسنجانی طیف خاصی طرح مادام العمر شدن ریاست جمهوری را مطرح می‌کند و خواهان مالزی شدن ایران هستند و در دوران خاتمی نیز مجلس ششم پیشنهاد پذیرش سازش با آمریکا را مطرح می‌کند و افرادی همچون بهزاد نبوی در خصوص ترس از آمریکا و عقب کشیدن از مواضع هسته‌ای پیشنهاداتی را مطرح می‌کند که به نوعی جام زهر سیاسی در این مقطع است.

فارس: رئیس شورای هماهنگی حزب الله گفت: درشرایط فعلی جریان انحرافی قصد دارد به مانند دوران خاتمی جام زهر سیاسی را به رهبری بنوشاند.

حسین الله کرم از فعالان عرصه سیاست در ایران و از پیشکسوتان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

الله‌کرم در سال 1382 با طرح نوسازی معنوی حزب‌الله به عرصه سیاسی بازگشت و با ایجاد جلسات منظم و برنامه ریزی توانست سازماندهی جدیدی را بنیان دهد.

وی در دوران انتخابات ریاست جمهوری نهم تلاش فراوانی در جهت مطرح کردن محمود احمدی نژاد به عنوان رئیس جمهور مبذول داشت.

الله کرم هم اکنون رییس شورای هماهنگی نیروهای حزب الله است. آنچه می‌خوانید مشروح گفت‌وگوی خبرگزاری فارس با رئیس شورای هماهنگی حزب الله است.

فارس: به عنوان یک فعال سیاسی دامنه فعالیت گروه حزب‌الله مابین دهه 60 تا 90 را چگونه ارزیابی می‌کنید و تغییرات ایجاد شده در فضای سیاسی کشور در این سه دهه را حول محور چه موضوعاتی می‌دانید؟

الله کرم: هر کدام از این دهه‌ها حال و هوای مختص به خود را دارد به طوری که شاهدیم در دهه 60 کشور مورد تهاجم دشمن بعثی قرار می‌گیرد و یک جنگ نیابتی و وکلاتی از سوی قدرت‌های استکباری و استعماری علیه ایران شکل می‌گیرد که این موضوع سبب می‌شود از همان روزهای اول جنگ دو دیدگاه دادن زمین و گرفتن زمان و دیدگاه مقاومت تا حد توان در جبهه‌های جنگ مطرح شود و دو جریان سیاسی که یکی متعلق به شهید بهشتی و دیگری به جریان مهندس بازرگان تعلق دارد که به خط‌ و مش بنی صدر نزدیک بود در جبهه‌های جنگ حاکم شود.

وی با اشاره به اینکه گروه حزب الله در دهه 60 همواره با جریان شهید بهشتی همراه و هم نظر بوده است افزود: گروه حزب الله همواره در جبهه های جنگ طرفدار افرادی همچون شهید آیت و بهشتی بوده و در مقابل گروه منتصب به موسوی و سازمان مجاهدین انقلاب فعالیت‌های خود را دنبال می‌کرد و معتقد بود خط اصولگرایی را باید در چهره افرادی چون شهید بهشتی و شهید آیت ترسیم کرد.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه در اواسط دهه 60 مشکلات و شکاف‌های بسیاری در بدنه اجرایی کشور وجود داشت گفت: حضور فخرالدین حجازی به همراه گروهی در جبهه‌های جنگ در راستای استیضاح رئیس جمهور وقت یعنی مقام معظم رهبری و حمایت قاطع فرماندهان جنگ از موسوی در این مقطع زمانی کشور را درگیر مشکلات فراوانی کرد.

رئیس شورای هماهنگی حزب‌الله با اشاره به اینکه پذیرش قطعنامه 598 برای امام (ره)در پایان دهه 60 بسیار ناگوار بود اظهار داشت: در این سال‌ها نامه‌های متعددی به واسطه هاشمی رفسنجانی به دست امام (ره) می‌رسید که در آن تاکید می‌شد جنگ باید تا 5 سال آینده به پایان برسد و از طرف دیگر هم دولت در بخش اقتصاد معتقد بود نمی‌توان جنگ را اداره کرد و خاتمی نیز در بخش فرهنگی بر عدم رویکرد مردم به جبهه‌ها تاکید می‌کرد از این رو تمامی این مسائل باعث شد امام راحل در شرایط سختی جام زهر معروف را بنوشد و قطعنامه 598 را بپذیرد.

این استاد دانشگاه در خصوص مواضع گروه حزب‌الله در دهه 70 اظهار داشت: در این دهه مواضع گروه‌های ارزشی همچون حزب‌الله به دلیل پایان جنگ به حفظ ارزش‌های این دوران و ترویج روح ساده زیستی و ساده پوشی منعطف شد و حزب‌الله در جریانات سیاسی کشور نقش فعالانه‌ای نداشت.

وی با اشاره به اینکه جنگ 8 ساله مشکلات بسیاری برای کشور به وجود آورد گفت: در این دهه اشتباه استراتژیک دولت در اتخاذ برنامه توسعه اقتصادی شتابان شکاف طبقاتی در کشور و استقراض از غرب جامعه را با مشکلات بسیاری مواجه کرد که حل آنها نیازمند زمان طولانی بود.

الله کرم خاطرنشان کرد: با وجود مشکلات اقتصادی فراوان در دهه 70 بحث تهاجم فرهنگی نیز در کشور مطرح شد و افرادی چون داریوش شایگان با داشتن منابع مالی فراوان در جهت تشکیل گروه‌های فرهنگی خاص و دفاع از اندیشه‌های ایرانی وارد کشور شدند از این رو با ورود این جریانات خاص برخی از احزاب و تشکل های سیاسی موسوم به خط امام که دارای اندیشه های چب گرایانه بودند در تفکر خود تجدید نظر جدی اتخاذ کردنند و به سمت اندیشه های لیبرالی گرایش پیدا کردنند.به طوری که در این دهه موسوی خوئینی‌ها در مرکز مطالعات استراتژیک ریاست جمهوری به همراه افرادی چون عباس عبدی، محسن کدیور و سعید حجاریان در راستای تغییر شیوه اداره کشور به صورت لیبرالی وارد عمل شدند.

وی درباره فعالیت حزب‌الله در دهه 70 گفت: گروه حزب‌الله در مقابل اقدامات بدنه دولت خاتمی همچون سکولاریسم کردن توسعه سیاسی و اقتصادی کشور و طرح دو قلو یعنی کاهش قدرت ولایت فقیه و اتصال آن به رئیس جمهور در قالب طرح دانشجویان حزب اللهی به مقابله جدی پرداخت و با برگزاری دعای کمیل در مساجد با کمک حاج منصور ارضی این گونه اقدامات را محکوم کرد.

این استاد دانشگاه اظهار داشت: عملکرد ضعیف دو دولت سازندگی و اصلاحات عامل اصلی شکل گیری گفتمان عدالت در سال 84 بود و باعث شد مردم به یک گفتمان جدید اعتماد کنند ولی متاسفانه دولت نتوانست در مجموعه این گفتمان به خصوص در دور دوم کاری خود عملکرد قابل قبولی نداشت واین موضوع سبب شد که گروه هایی چون حزب الله در انتخابات سال 88 و مردم بین بد و بدتر انتخاب کنند و هیچ گزینه دیگری برایشان مهم نباشد.

نظر جنابعالی درباره سکوت گروه حزب الله در فواصل زمانی سال های 84 تا 88 چیست؟ آیا گروه حزب الله کمال خود را در احمدی نژاد می‌بیند که نسبت به اقدامات وی همچون ورود زنان به ورزشگاه ها هیچ مخالفتی نشان نمی‌دهد؟

الله کرم با اشاره به اینکه گروه حزب‌الله از نظر ماهیتی به دوران هاشمی تعلق دارد و در دوران خاتمی نیز تنها با دو رویکرد نوسازی ساختار حزب‌الله و تشکیل گروه دانشجویان حزب‌اللهی کار خود را انجام می‌داد افزود: با این وجود این ساختار در بدنه حزب‌الله این گروه با هیچ طیف و جریانی پیمان اخوت نبسته است و نسبت به اقداماتی که خلاف اصول و موازین نظام در دولت احمدی نژاد صورت می‌گیرد وارد عمل می شود.

وی تصریح کرد: گروه حزب الله به عنوان یکی از منتقدان اصلی دولت احمدی نژاد در دوره دوم وارد عمل شده به طوری که نسبت به جریانی که در حاشیه دولت فعالیت می‌کند حساسیت بسیاری داشته و درخصوص مواضع این جریان و عناصر آن در برقراری رابطه با اسرائیل واکنش جدی نشان می‌دهد و خواهان صدور حکم ارتداد برای این افراد هست.

فارس: آیا جنابعالی بر این باور هستید که جریاناتی قصد دارند در شرایط فعلی جام زهر سیاسی را به رهبری بنوشانند؟

متاسفانه در سیاست داخلی ایران روسای جمهور زمانی که در دوره دوم ریاست جمهوری خود قرار دارند رویکرد ویژه‌ای اتخاذ می‌کنند به طوری که نوع رفتار آنها بین ولایت فقیه و مردم حالت دیگری می‌گیرد و آنها حمایت از مردم را در پیش می‌گیرند که این موضوع در سه دوران هاشمی، خاتمی و احمدی نژاد وجود دارد.

وی افزود: در هر سه دوران بحث جام زهر سیاسی مطرح شده است به طوری که در دوران هاشمی رفسنجانی طیف خاصی طرح مادام العمر شدن ریاست جمهوری را مطرح می‌کند و خواهان مالزی شدن ایران هستند و در دوران خاتمی نیز مجلس ششم پیشنهاد پذیرش سازش با آمریکا را مطرح می‌کند و افرادی همچون بهزاد نبوی در خصوص ترس از آمریکا و عقب کشیدن از مواضع هسته‌ای پیشنهاداتی را مطرح می‌کند که به نوعی جام زهر سیاسی در این مقطع است.

الله کرم تصریح کرد: در دوران احمدی نژاد نیز جریان انحرافی مشابه جریان فتنه قصد دارد با دوست نامیدن رژیم غاصب صهیونیستی و توهین به مقدسات مسیر جدیدی را تعریف کند و از این مسیر جام زهر سیاسی و اقتصادی را به رهبری بنوشاند از اینرو این جریان انحرافی با طرح مسائلی چون شعب ابی طالب سعی در ایجاد ناآرامی در فضای کشور دارد و این در حالی است که به فرموده رهبری کشور در حالت بدر و خیبر است.

فارس: آقای الله کرم با توجه به جلسات هفتگی شما در مسجد ارگ در جهت مقابله با جریان انحرافی چرا مستندات خود درباره این جریان را به مردم و مسئولین ارائه نمی‌دهید؟

در جلسات هفتگی که از سوی گروه حزب الله صورت می‌گیرد در خصوص جریان انحرافی و راه‌های مبارزه با این جریان راهکار‌های جدی اتخاذ می‌شود که نیازی به ارائه سند و مدرکی نیست زیرا حزب الله معتقد است جریان انحرافی به صورت روشن و واضح در برابر ارزش‌های نظام وارد عمل شده است و نسبت به اعتقادات مردم تهاجم می‌کند. از این رو این موضوع اظهر من الشمس است که جریان انحرافی در راستای مقابله با نظام وارد عمل شده است و در صدد است با سکولاریسم کردن جامعه و در قالب دین اسلام مسیر انحرافی را طی کند.

رئیس شورای هماهنگی گروه حزب الله تصریح کرد: مطرح کردن مباحثی چون بیداری انسانی، طرح دین انسانی و یا مباحثی که با امام زمان (عج) ارتباط دارد و تناقض گویی های مکرر جریان انحرافی در باب مکتب ایرانی ثابت می‌کند که این جریان دارای نگاه سکولاریستی و انحرافی است و هیچ رویکرد دیگری ندارد از این رو هیچ نیازی به ارائه مستندات از سوی گروه حزب الله درباره جریان انحرافی احساس نمی‌شود.

فارس: با وجود تاکید گروه حزب الله بر مقابله با جریان انحرافی چرا اسمامی برخی از افراد وابسته به این جریان در لیست انتخاباتی شما در مجلس نهم به چشم می‌خورد؟

بحث لیست انتخاباتی که توسط مسجد ارگ موسوم به رزمندگان حزب الله منتشر شد در چارچوب زمانی خود قابل ارزیابی است. زیرا این گروه برای انتخابات مجلس نهم از دو لیست قالب در بدنه اصولگرایی یعنی جبهه متحد و پایداری گزینه های مورد نظر خود را انتخاب کرد لذا تمامی تلاش خود را به کار گرفت که عناصر جریان انحرافی و فتنه دراین لیست وجود نداشته باشند.

الله کرم افزود: اگر در میان گزینه های لیست حزب الله برای انتخابات مجلس نهم اسمامی برخی از چهره های وابسته به عناصر انحرافی به چشم می خورد تنها به این دلیل بوده است که لیست انتخابای این گروه تکمیل شود از این رو از افرادی در این لیست استفاده شده است که به نزدیکی آنها به جریان انحرافی بسیار محدود بوده است.

وی خاطر نشان کرد: لیست ارائه شده از سوی حزب الله برای انتخابات مجلس نهم یک لیست موفق و قابل قبولی بوده است زیرا توانسته 16 گزینه اصلح را وارد مجلس نهم کند.

فارس:جنابعالی فکر می کنید جریان انحرافی به چه جایگاهی تعلق دارد؟

حزب الله بر این باور است که دشمنان جمهوری اسلامی ایران همواره در جهت جذب عناصری که از ولایت فقیه دور هستند گام بر می دارد از این رو جریان انحرافی به مانند جریان فتنه ای که بعد از انتخابات ریاست جمهوری روی داد از لحاظ فکری و ساختاری به عناصر خارجی تعلق خاطر دارد.

رئیس شورای هماهنگی حزب الله با اشاره به طرح جریان انحرافی برای طبقات مختلف جامعه افزود: مطرح کردن مباحثی چون طرح ظهور صغری براای طبقات پایین، مکتب ایرانی برای طبق متوسط ملی گرا و طرح دین انسانی برای طبقات مرفه به خوبی نشان می دهد که این جریان تحت تاثیر افکار افرادی چون سید حسین نصر و ریچارد فراید در مسیر غرب گام برداشته است وبه بدنه غرب تعلق دارد.

فارس: جنابعالی آرایش گروه های سیاسی برای انتخابات ریاست جمهوری آینده را چگونه ارزیابی می کنید؟

با توجه به اینکه ضرورت ایجاد می‌کند دو جریان اصلاح طلب و اصولگرا در جهت جذب مشارکت مردم در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده به صورت فعال وارد عمل شوند انتظار می‌رود که انتخابات سال 92 به مانند 88 دارای یک فضای پرشور باشد.

رئیس شورای هماهنگی با اشاره به اینکه به طور حتم جریان اصولگرایی در انتخابات آینده چارچوب های متفاوتی خواهد داشت افزود: این جریان که در درون خود به دو بخش نزدیک به فتنه و نزدیک به انحراف تقسیم می شود به طور حتم برنامه های متفاوت و جدا از همی برای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده خواهند داشت و به صورت مستقل فعالیت های خود را دنبال خواهند کرد.

فارس:جنابعالی فکر می‌کنید به مانند انتخابات سال 84 یک چهره ناشناس وارد عرصه انتخابات ریاست جمهوری شود؟

براین باورم که در انتخابات آینده رقابت میان چهره‌های شناخته شده و ناشناخته خواهد بود از این رو ما به طور حتم شاهد خواهیم بود که چهره های ناشناسی نیز وارد عرصه انتخابات می‌شوند ولی باز باید منتظر ماند تا جریانات سیاسی مواضع خود را برای انتخابات آینده مشخص کنند تا در این باره اظهار نظر کرد.

الله کرم افزود:این موضوع که اغحمدی نژاد یک چهره ناشناخته بمو صحت ندارد زیرا وی در بدنه اجرایی کشور فعالیت می‌کرد.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها