۱۰ راهکار که کودکتان به اقوام و ملیت‌ها احترام بگذارد

کد خبر: 707065

کودکان آنچه را که می‌بینند کپی برداری می‌کنند، بنابراین سعی کنید، نمونه‌ای از یک فرد خوب و فروتن باشید. توجه داشته باشید که در کنار کودکان چه حرفی را ایراد می‌کنید و کاملا مراقب گفتار خود باشید. به هیچ وجه جوک‌های نژادپرستانه نگویید، زیرا چنین چیزی می‌تواند کودکتان را به رفتارهای نژاد پرستانه تشویق کند. اگر به طور اتفاقی کنار فرزندتان کسی را با الفاظ نژاد پرستانه صدا کردید، فورا عذرخواهی کنید و حتی اگر دیدید در کنار فرزندتان کسی قربانی رفتار نژاد پرستانه شده است، به هواخواهی او اقدام کنید تا فرزندتان این الگوی پسندیده را از شما بیاموزد.

چگونه نژادپرستی را برای یک کودک توضیح دهیم
سرویس سبک زندگی فردا؛ بشیر قلی‌زاده سرچشمه: توضیح دادن نژادپرستی به یک کودک آسان نیست. ممکن است نگران باشید که از کلمات اشتباه استفاده کنید یا کودک‌تان دچار اشتباه شود. این مطلب در درک چگونگی توضیح نژادپرستی برای کودکان به شما کمک خواهد کرد.
بیشتر بخوانید: تربیت کودک بدون نیاز به داد و فریاد
۱. مطمئن شوید که کودک‌تان مشکل بینایی ندارد
مگر اینکه کودک‌تان نابینا باشد. در غیر این صورت او افراد را با رنگ پوست‌ها و با گویش‌های مختلف در جامعه می‌بیند. اگر او الگوهای پوستی افراد را درک کند، سعی می‌کند بین افراد فرق گذاشته و از این بین از الگوی خاصی پیروی کند. کودکان با استفاده از کلماتی چون بومی، سفید پوست‌ها و کلمات این چنینی گیج می‌شوند و نمی توانند شکل درستی از این کلمات داشته باشند.
چگونه نژادپرستی را برای یک کودک توضیح دهیم
۲. برای کودکتان عروسک‌هایی با نژادهای مختلف بخرید
از آنجایی که رسانه‌ها میل زیادی برای تمرکز روی افراد سفید پوست دارند و تلاش آگاهانه‌ای در این باره می‌کنند. از این رو چنین روی کردی بر کودکان سفید پوست و رنگین پوست بسیار تاثیرگذار است. عروسک‌ها با نژادهای مختلف را برای کودک‌تان خریداری کنید. فقط عروسک‌هایی با رنگ سفید خریداری نکنید. با کودک‌تان کلیشه‌ای برخورد نکنید. برای مثال اگر کودک شما تفاوت چهره ورزشکاران سیاه و سفید را متوجه می‌شود. به او توضیح دهید که سیاه پوستان فقط در ورزش معروف نیستند، بلکه آنها در نقش‌های مهم و برجسته دیگری چون؛ پزشکی، وکلات، زیست شناسی، استاد دانشگاه، و نجیب زاده بودن و دیگر شخصیت‌های مهم را نیز دارند.
بیشتر بخوانید: ۸ نکته مهم درباره رفتار با کودکان سه و چهار ساله
۳. یک نمونه خوب برای کودکتان باشید
کودکان آنچه را که می‌بینند کپی برداری می‌کنند، بنابراین سعی کنید، نمونه‌ای از یک فرد خوب و فروتن باشید. توجه داشته باشید که در کنار کودکان چه حرفی را ایراد می‌کنید و کاملا مراقب گفتار خود باشید. به هیچ وجه جوک‌های نژادپرستانه نگویید، زیرا چنین چیزی می‌تواند کودکتان را به رفتارهای نژاد پرستانه تشویق کند. اگر به طور اتفاقی کنار فرزندتان کسی را با الفاظ نژاد پرستانه صدا کردید، فورا عذرخواهی کنید و حتی اگر دیدید در کنار فرزندتان کسی قربانی رفتار نژاد پرستانه شده است، به هواخواهی او اقدام کنید تا فرزندتان این الگوی پسندیده را از شما بیاموزد. چون فرزندان رفتار والدین و دیگر اشخاص را تقلید می‌کنند. الگوهای رفتاری این چنین را لزوما فقط کنار فرزندتان انجام ندهید، شما همیشه و در هر در حال می‌توانید با نژاد پرستی مبارزه کنید. چنین رفتاری می‌تواند الگویی برای افراد و حتی بچه‌های دیگر که شما را می‌بینند باشد، بی شک شما می‌توانید یک الگوی خوب برای دیگران باشید.
چگونه نژادپرستی را برای یک کودک توضیح دهیم
۵. تفاوت‌ها را با شیوع معقول و به صورت تدریجی برای کودکان توضیح دهید
به کودکان خود بفهمانید که تنوع در رنگ و پوست چیزی نیست که آنها از آن بترسند. به آرامی به آنها توضیح دهید که تفاوت‌ها عجیب و غریب هستند اما بد نیستتد. به فرزندان خود بیاموزید اینگونه تفاوت‌ها به معنی این است که هر فردی برای خودش منحصر به فرد است. درباره چگونگی تفاوت افراد بین زبان‌ها، سنت‌ها و غیره توضیح دهید و بگویید همه خانواده‌ها دوست داشتنی هستند و این چیز مثبتی است. به عنوان مثال بگویید؛ مامان دارای رنگ پوست تیره تری است و من دارای رنگ پوست روشن‌تری هستم و بلعکس و شما فرزند گلم رنگی مابین رنگ من و مادرت را داری و بگویید مردم در رنگ‌های مختلف وجود دارند. یا فلان شخص با لهجه خاصی صحبت می‌کند زیرا از جای دیگری آمده است. اگر ما در سرزمین‌شان صحبت کنیم از نظر آنها حرف زدن ما با آن چیزی که در آن منطقه رایج است، فرق دارد. این اصلا عجیب نیست. هنگام توضیح دادن سن بچه‌ها را در نظر داشته باشید و به فراخور سن او مثال بزنید. به طور مثال برای بچه‌های در سنین ۳ الی ۵ سال بگویید درست است تخم مرغ‌ها در رنگ‌های تیره و روشن در بازار وجود دارند اما درونشان همه به یک شکل است.
بیشتر بخوانید: این ۱۳ جمله تاثیر منفی بر ذهن کودکتان می‌گذارد
۶. در مورد بی‌عدالتی‌هایی که اتفاق می‌افتد، صادق باشید
وقتی فرزندتان در محیط مدرسه شاهد رفتار غیر منصفانه بود، به جای اینکه آن رفتار را پوشش دهید، در مورد وضعیت به وجود آمده صادق باشید و درباره رفتار پیش آمده که اشتباه است و چگونه شکل گرفته است، توضیح جامع و کامل دهید. به کودک خود بیاموزید که همیشه حق با بزرگتر ها نیست. آنها هم ممکن است رفتار ناشایستی از خود بروز دهند. آنها هم ممکن است دچار اشتباه شوند.
شما می‌توانید در مورد یکسری رفتار خارج از عرف که از عده‌ای در جلوی چشم بچه‌ها اتفاق می‌افتد بگویید که؛«بله پسرم! چنین رفتاری کاملا اشتباه است و من متاسفم این را می‌گویم اما زندگی می‌تواند ناعادلانه هم باشد. بعضی اوقات می‌توانیم آن را تغییر دهیم، شاید و گاهی اوقات هم نمی‌توانیم آن را تغییر دهیم». نمونه از این توضیحات را به شکلی ساده برای فرزندانتان عنوان کنید. برای سوالاتی مانند «چرا سفیدپوستان مانند ما نیستند»، توضیح دهید که افراد معدودی در جهان وجود دارند، که رفتار خارج از عرف دارند اما همه اینطور نیستند. تلاش برای پنهان کردن حقیقت از کودک تنها آنها را کنجکاوتر و گیج‌تر می‌کند. بهتر است یک توضیح صادقانه ارائه دهیم، حتی اگر بسیار ساده شده باشد.
چگونه نژادپرستی را برای یک کودک توضیح دهیم
۶. توجه داشته باشید که صحبت‌های نژادپرستانه به این معنی نیست که فرزند شما ۱۰۰٪ نژادپرست است
ممکن است کودکان، درباره موضوعی برداشت کاملا متفاوتی داشته باشند و چیزهایی را بیان کنند که نباید بر زبان بیاورند. ممکن است این رفتار به خاطر آن باشد تا واکنش دیگران را در باره موضوع بیشتر تحریک کنند. شما با یک راهنمایی دوست داشتنی و روشن می‌توانید به کودک خود بفهمانید آنچه را که می‌داند و بعضا بر زبان می‌آورد حرف درستی نیست. سعی کنید با سوالاتی نظیر؛«چرا اینطور فکر می‌کنید؟» و «چگونه این موضوع را فرا گرفته‌ای؟» با توجه به چنین سوال‌هایی استدلالشان را بررسی کنید.
بیشتر بخوانید: چرا حرف زدن با کودک مهم است؟
۷. آموزش به کودکان برای یادگیری هر چه بهتر
کودک شما رفتارهای نژاد پرستانه را در رسانه‌ها خواهد دید. شما می‌توانید به آنها کمک کنید تا یاد بگیرد تا این گونه رفتارها را باور نکند و درباره چیزهایی که می‌بینند و می‌شنوند از شما بپرسند. در پاره‌ای از مواقع اگر نتوانستید جواب سوال فرزندتان را بدهید، می‌توانید بگویید:«من درباره جواب این سوال مطمئن نیستم. بگذار درباره‌اش بیشتر تحقیق کنم تا جوابت را بدهم».
چگونه نژادپرستی را برای یک کودک توضیح دهیم
۸. از داستان برای توضیح نژادپرستی استفاده کنید
شما می‌توانید با استفاده از داستان‌هایی که در آن قهرمان و یا قهرمانان با نژاد پرستی مبارزه می‌کنند، به کودکتان درباره نژاد پرستی و اینگونه موارد و اینکه زمانه نژاد پرستی به پایان رسیده است آشنا شوند. این گونه فیلم‌ها به کودکتان می‌آموزد که چگونه با همکاری هم می‌توان به هدف‌های بزرگ دست یافت.
بیشتر بخوانید: ۵ اصلی که در پاسخ به پرسش کودکان باید بدانید
۹. به فرزندتان آموزش دهید که انواع مختلف نژادپرستی وجود دارد
کودکان اغلب به خاطر رنگ‌های متفاوت پوست بدن افراد نوعی از نژاد پرستی را درک می‌کنند، باید فرزندتان را با انواع نژاد پرستی از جمله رنگ پوست و بافت مو، شکل بینی و چیز های دیگر... که می‌توانند جزء از نژاد پرستی باشد، آشنا کنید. اطمینان حاصل کنید که فرزند شما درک کند که نژاد پرستی در هر زمینه چه رنگ پوست و چه اعضای دیگر بدن غلط است.
چگونه نژادپرستی را برای یک کودک توضیح دهیم
۱۰. آنها را در برابر نژادپرستی مقاوم کنید
اطمینان حاصل کنید که فرزند شما می‌داند که هر گونه تبعیض زشت و ناصحیح است، حتی اگر آن به عنوان یک شوخی بیان شود. به فرزندان خود بیاموزید با همکلاسی و یا دوستانی که حرف‌ها و رفتار نژاد پرستانه دارند، فاصله بگیرند تا آنها نیز به رفتار زشت خود پی ببرند.
منبع: wiki how
۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها