انتقاد چاوش اوغلو از رفتار «هیستریک» ماکرون

کد خبر: 1018162

وزیر امور خارجه ترکیه امروز جمعه رئیس جمهور فرانسه را متهم به رفتار هیجانی (هیستریک) کرد.

خبرگزاری مهر: به نقل از رویترز، «مولود چاوش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه امروز جمعه در اظهاراتی گفت: تحولات سوریه، لیبی و تنش های موجود در شرق مدیترانه موجب شده تا امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانمسه دچار رفتار هیستریک شود.

وزیر خارجه ترکیه گفت: در لیبی آنها (فرانسه) از حفتر حمایت کردند و این اشتباه بزرگی بود. اوضاع تغییر کرده، توازن قوا عوض شده، حفتر شکست خورده و ماکرون گرفتار رفتار هیستریک شده است.

در هفته های اخیر حمایت فرانسه از یونان و قبرس در تحولات مدیترانه شرقی موجب شده تا تحولات این منطقه به سوی یک بحران جدید پیش برود.

در همین رابطه روز گذشته، «خلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه، فرانسوی‌ها را متهم کرد که مثل مافیا رفتار می‌کنند.

وی در این باره افزود: در این میان، مافیاهایی حضور دارند که رفتارشان قابل درک نیست. برای مثال، فرانسه. شما نه کشور حافظ صلح محسوب می‌شوید چراکه عملاً توافقی در این باره با کشورهای منطقه ندارید؛ و نه حتی در این مورد بخصوص نماینده اتحادیه اروپا به حساب می‌آیید. پس به چه حقی در مسائل این منطقه مداخله می‌کنید.

آکار خطاب به فرانسه افزود: اگر می‌خواهی دستِ تنها ادای قهرمان‌ها را در بیاوری، باید بدانی که دوره گانگستربازی و مافیاگری به سر آمده.

او افزود: ترکیه نمی‌پذیرد بعضی‌ها از هزاران کیلومتر آن ورتر بیایند؛ قلدری و اعاده حق کنند و نقش فرشتگان محافظ را بازی کنند.

وی خطاب به یونان نیز مدعی شد: اگر همه دنیا را هم جمع کنی نمی‌توانی به ما بقبولانی که حاصل ضرب دو در دو می‌شود پنج. قبرس (شمالی) مسئله ملی ترکیه است و ما مثل سال‌های ۲۰۲۰ و ۱۹۷۴ از حق مردم این منطقه (ترک نشین) دفاع می‌کنیم.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت

دیگر رسانه ها