ترامپ 6 میلیونی در توییتر

کد خبر: 488468

انتخابات آیووا آیا می‌تواند یک پیش‌بینی خوب برای رئیس‌جمهور بعدی ایالات‌متحده باشد. با بررسی سوابق نامزدهای دو دهه اخیر مشخص می‌شود تنها کسی که توانسته از آیووا پیروز میدان باشد و در نهایت راه کاخ سفید را پیدا کند، باراک اوباما، رئیس‌جمهور فعلی ایالات‌متحده بوده است

روزنامه دنیای اقتصاد: انتخابات آیووا آیا می‌تواند یک پیش‌بینی خوب برای رئیس‌جمهور بعدی ایالات‌متحده باشد. با بررسی سوابق نامزدهای دو دهه اخیر مشخص می‌شود تنها کسی که توانسته از آیووا پیروز میدان باشد و در نهایت راه کاخ سفید را پیدا کند، باراک اوباما، رئیس‌جمهور فعلی ایالات‌متحده بوده است. اما بررسی سوابق افرادی مانند بیل کلینتون، رونالد ریگان و جورج بوش پدر نشان می‌دهد آنها در گام اول در آیووا قدم لرزانی داشته‌اند و قافیه را به رقبای خود در این ایالت باخته‌اند. اما آنها توانسته‌اند در سایر ایالت‌ها نتیجه مطلوبی به دست آورند و راه به کاخ سفید ببرند.
انتخابات آیووا روز گذشته برگزار شد که تا لحظه تنظیم این گزارش از نتایج آن خبری به بیرون درز نکرد. اما نتایج نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که دونالد ترامپ با 28 درصد شانس بیشتری دارد تا در میان جمهوری‌خواهان نتیجه نهایی را به دست آورد. تد کروز با 23 درصد در رده بعدی قرار گرفته است. در دموکرات‌ها نیز هر چند هیلاری کلینتون با 3 درصد اختلاف (45 به 42 درصد) نسبت به سندرز در صدر نظرسنجی‌ها قرار گرفته اما اعلام پیروزی براساس نتایج نظرسنجی در این حزب کاری دشوار است. انتخابات مقدماتی به‌گونه‌ای برگزار می‌شود که نامزدها حق دارند پیش از برگزاری انتخابات سخنرانی کنند. دونالد ترامپ پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا یک روز پیش از برگزاری انتخابات گفت که از پیروزی خود در این انتخابات اطمینان دارد. او گفته است: «ما پیروزیم و به همه جا نفوذ می‌کنیم.» این در حالی است که درگیری‌های لفظی بین وی و تد کروز حتی تا یک روز پیش از برگزاری انتخابات ادامه داشته است. روز یکشنبه تد کروز سعی کرد در سخنانی اوانجلیکاها را نسبت به دونالد ترامپ دلسرد کند و وی را یک «دروغگو» خطاب کرد. با پیوستن سارا پیلین به کمپ تبلیغاتی ترامپ، رای تندروهای مذهبی مانند گروه تی‌پارتی و اوانجلیکاها به سود ترامپ خواهد بود. اما تد کروز بر این باور است که ترامپ در مورد عقاید مسیحی خود دروغ می‌گوید و تاکید دارد وی در برابر سقط جنین، ازدواج همجنس‌گراها مانند یک مسیحی معتقد فکر نمی‌کند و ترامپ را متهم کرد مانند دموکرات‌ها به آزادی مذهب اعتقاد دارد. در جبهه دموکرات‌ها نیز این درگیری‌های لفظی به شکل آرام‌تری ادامه داشت. هیلاری کلینتون به‌طور غیر مستقیم، بی‌آنکه نامی از برنی سندرز، نامزد سوسیالیست‌ دموکرات‌ها بیاورد وی را «ایده‌آلیست» خطاب کرد و گفت: «وعده‌ای نمی‌دهد که بعدها نتواند به آن عمل کند.» برنی سندرز در این ایالت هواخواه بی‌شماری دارد. اوضاع وی در نیوهمپشایر هم از هیلاری کلینتون بهتر است اما مشکل این نامزد دموکرات این است که در همه ایالت‌ها هواخواه ثابت و پرشمار ندارد. بیشتر جوانان این حزب طرفدار برنی سندرز هستند و همین موضوع کار را برای وی مشکل می‌کند.
چه کسی پیروز می‌شود؟
در مورد انتخابات روز گذشته و اینکه چه کسی پیروز میدان خواهد شد، گمانه‌زنی‌های فراوانی شده است. روزنامه تورنتو استار بر این باور است که گفتمان انقلابی سندرز، آرای هیلاری کلینتون را تهدید می‌کند. اما سایت نظرسنجی «fivethirtyeight» می‌نویسد: نتایج نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که آرای هیلاری کلینتون در آیووا نسبت به برنی سندرز بهتر است و وی احتمالا بتواند پیروز راند اول مسابقات درونی این حزب باشد. در جبهه جمهوری‌خواهان نیز بیشتر نظرسنجی‌ها احتمال پیروزی دونالد ترامپ را بالا اعلام کرده‌اند. دونالد ترامپ به‌طور متوسط با اختلاف 6 درصدی در نظرسنجی‌های مختلف، پیروز آیووا اعلام شده است. البته برخی می‌گویند نتایج این نظرسنجی‌ها ممکن است با نتایجی که در روز انتخابات به دست می‌آید، تفاوت داشته باشد.
ترامپ 6 میلیون نفری
دونالد ترامپ جدا از اینکه یک چهره برجسته تلویزیونی است، نحوه استفاده از رسانه را به خوبی می‌داند. او در شبکه اجتماعی توییتر جزو سلبریتی‌ها محسوب می‌شود. مرد 7 میلیارد دلاری ایالات‌متحده در توییتر خود 6 میلیون «دنبال‌کننده» دارد. رقم‌های میلیونی در فالوئرها (دنبال‌کننده) در توییتر یا سایر شبکه‌های اجتماعی معمولا به سوپراستارهای سینمایی و دنیای موسیقی تعلق می‌گیرد اما دونالد ترامپ که سعی دارد پای خود را در عرصه سیاست باز کند توانسته مقدار زیادی فالوئر در توییتر برای خود دست و پا کند. به گزارش رویترز، کمپین ترامپ در توییتر با کلید واژه «realDonaldTrump@» 6 میلیون فالوئر دارد. هنوز در میان سایر نامزدهای جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها کسی به اندازه وی نتوانسته فالوئر داشته باشد.
نکته مهم این است که کاربر این توییتر تنها 49 کاربر دیگر را دنبال می‌کند و میان دنبال‌کننده و دنبال شونده یک اختلاف اساسی وجود دارد. در مقابل تد کروز، اصلی‌ترین رقیب ترامپ در نظرسنجی‌ها، در میدان مجازی هم رقابت را به رقیب پرنفوذ خود باخته است. کاربری کروز در حالی که 14 هزار حساب کاربری را در توییتر دنبال می‌کند، خود 775 هزار فالوئر دارد. کارشناسان حوزه دیجیتال می‌گویند ترامپ مانند کروز در حال بده و بستان‌های پیامی با سایر کاربران نیست اما توانسته با یک ارتباط یک طرفه پیام خود را به میلیون‌ها نفر در سراسر آمریکا برساند. این کارشناسان می‌گویند ترامپ توانسته از شبکه‌های اجتماعی به‌عنوان یک ابزار مفید و قابل‌توجه استفاده کند. یکی از اساتید دانشگاه که در حوزه شبکه‌های اجتماعی تدریس می‌کند بر این باور است که نامزدهای جمهوری‌خواهان پیام‌های فالوئرهای خود را دنبال می‌کنند. شما نمی‌دانید کاربری که با‌ وی در ارتباط هستید هکر است، یک افراطی است یا یک زندانی. این امر می‌تواند به ضرر شما تمام شود. این در حالی است که دونالد ترامپ با هیچ‌یک از کاربرهایی که وی را دنبال می‌کنند ارتباط دو طرفه ندارد. ترامپ تنها حساب‌هایی را که دنبال می‌کند، فرزندانش هستند و چند هتلی که از آن وی است و در توییتر حساب کاربری دارد. البته در میان آنها نام تعداد محدودی سلبریتی از جمله استیو تایلر (خواننده معرف راک آمریکایی) و مجیک جانسون، بازیکن بزرگ بسکتبال‌ آمریکایی دیده می‌شود.
برخی می‌گویند دونالد ترامپ برای رقابت با شبکه تلویزیونی فاکس نیوز روی شبکه‌های اجتماعی سرمایه‌گذاری کرده است. وی هفته پیش به دلیل اختلافاتی که با مسوولان این شبکه، به‌ویژه مگان‌کلی مجری مناظرات جمهوری‌خواهان در آن شبکه دارد، از حضور در مناظره آخر جمهوری‌خواهان در این شبکه سر باز زد. در شبکه فاکس‌نیوز مجریان این برنامه در عمل به دو دسته تقسیم شده‌اند. دسته اول که جزو فالوئرهای ترامپ در توییتر به حساب نمی‌آیند. در این دسته می‌توان مگان کلی را نام برد که در نخستین مناظره تلویزیونی جمهوری‌خواهان با ترامپ جدال لفظی داشت و ترامپ نیز وی را با کلمه‌ای رکیک مورد نوازش قرار داد. اما در دسته دوم مجریانی هستند که وی را دنبال می‌کنند. البته بیشتر مجریان این شبکه ترجیح داده‌اند تا رقبای ترامپ، به‌ویژه تد کروز را در توییتر دنبال کنند و پیام‌های آنها را دوباره بازنشر دهند. البته در بررسی‌های صورت گرفته از حساب کاربری ترامپ، کاربرهایی بیشتر پیام وی را باز نشر می‌دهند که به نظر افراطی و نژادپرست می‌رسند. مانند کاربری با نام «نژاد سفید» که بیشتر مطالب ترامپ را بازنشر می‌کند. توییتر برای ترامپ یک محل بدون سانسور است. او در این محل بهتر می‌تواند از حربه خود علیه دیگران استفاده کند: «حمله مستقیم.» برای مثال او دیگر در اینجا شرم ندارد تا عکس نامناسبی از مگان کلی را که در روی جلد مجلات کار شده، در توییت خود بازنشر کند و وی را با الفظ رکیک و سخیف مورد التفات قرار دهد. ترامپ از موفقیت‌آمیز بودن استفاده از شکبه‌های اجتماعی به خوبی آگاه است. در حالی که وی در مناظره هفتم جمهوری‌خواهان غیبت داشت اما ترافیک حساب کاربری وی نشان می‌دهد که کدامیک از جمهوری‌خواهان بیشتر مورد توجه قرار گرفته‌اند. برای همین وی زمانی که متوجه ترافیک عجیب و غریب حساب کاربری خود در توییتر می‌شود، می‌گوید این بهترین نظرسنجی است و گویای همه‌چیز است. البته حضور مردم در حساب کاربری یک نفر نمی‌تواند به منزله حمایت از آن شخص باشد، بلکه شاید نشانه توجه بیشتر مردم به این حساب کاربری باشد.
۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها