مظفر: نگاه مجمع تشخیص مصلحت به FATF سیاسی نیست

کد خبر: 968660

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تأکید کرد: نگاه این مجمع به FATF به هیچ وجه سیاسی نیست و براساس نظرات علمی و کارشناسی آن را بررسی می‌کند.

خبرگزاری فارس: حسین مظفر عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در حاشیه نشست پاسداشت یاد و خاطره شهدای دفاع مقدس و نکوداشت خادمان جهاد و شهادت در جبهه جهادگران ایران اسلامی در جمع خبرنگاران، درباره آخرین وضعیت FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفت: FATF یک گروه مالی است که بین الدولی است نه بین‌المللی.

وی افزود: هفت کشور با همدیگر جمع شده‌اند و تصمیم گرفته‌اند تا ریسک مالی کشورها را بررسی کرده و به دوستان‌شان توصیه کنند که با این کشور که ریسک مالی کمتری دارد همکاری کنند و با آن کشور معامله نکنند. اما بعدها مسئله تروریسم و مبارزه با آن به وظایف آن اضافه شد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: FATF به تعدادی از کشورها 41 توصیه است که ایران اسلامی به 39 توصیه آن عمل کرده است که این 39 توصیه می‌توانست از طریق قوانین و سازوکارهای داخلی دنبال شود و مزایایی که در این توصیه‌ها و دستورکارها بوده است را عمل کرده و فقط دو توصیه آن مانده است؛ البته دو توصیه آخر FATF به ما، مربوط به دو کنوانسیون است.

وی افزود: برخی مخالفان می‌گویند که چرا مجمع تشخیص مصلحت نظام اینقدر بر این دو کنوانسیون زوم کرده است در حالیکه این جواب کاملاً روشن است زیرا کنوانسیون‌های دیگر بین المللی بوده و سروته آن بسته است ضمن اینکه بندها و مواد آنها هم مشخص است و کسی نمی‌تواند نه بندی به آن اضافه کند و نه بندی از آن کم کند. اما دو کنوانسیون باقی مانده FATF مربوط به گروه اقدام مالی است و هر لحظه می‌توانند درباره موضوعی تصمیم‌گیری کنند و برخی مواد آن را کم کرده و یا زیاد کنند. همچنین نسبت به برخی مواد تفسیر کرده و تصمیم‌گیری می‌کنند که امروز درباره سازوکار مالی صحبت کنند و یا درباره تروریسم و یا درباره موضوع موشکی.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: ممکن است این گروه بخواهد جمهوری اسلامی یاران را تحت فشار قرار دهد این در حالی است که ما تحت تحریم هستیم و در تحریم‌ها مجبوریم برخی روزنه‌ها را باز کرده و تحریم‌ها را دور بزنیم.

مظفر گفت: اگر ما عضویت این دو کنوانسیون را بپذیریم تمام سازوکارهای مالی، اقدامات و فعالیت‌های‌مان را باید به صورت آنلاین به نظام FATF طراحی شده است را منتقل کنیم که این پول چه مقدار و از کجا آمده و توسط چه کسی و برای چه کاری و به چه کسی داده شده است و دشمنان بلافاصله آن روزنه را می‌بندند که یک خود تحریمی است.

وی خاطرنشان کرد:‌ برخی دوستان که در مجلس و دولت هستند به مجمع تشخیص مصلحت نظام آمده و بحث‌های مفصلی کرده‌اند؛ آنها هنوز نتوانسته‌اند اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام را قانع کنند که اگر ما این دو کنوانسیون را بپذیریم وضع ایران بهتر خواهد شد و تحریم‌ها برداشته شده و مشکلات بیمه و بانکی حل شده و فروش نفت‌مان آزاد می‌شود. اما فقط می‌گویند اگر عضو این دو کنوانسیون نشویم ممکن است وضع‌مان بدتر شود و ایران در لیست سیاه قرار می‌گیرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ما به این سادگی در زمره گروه سیاه FATF قرار نمی‌گیریم چرا که وقتی ما 39 توصیه را بدون هیچ مشکلی پذیرفته‌ایم چرا باید در بلک لیست قرار گیرد این در حالی است که ما در گذشته هم هیچ کدام از این توصیه‌ها را اجرایی نکرده بودیم هم در بلک لیست نبودیم و در لیست خاکستری قرار داشتیم.

مظفر گفت:‌ ممکن است در وضعیت فعلی باقی بمانیم چرا که برای رفتن به لیست سیاه FATF و لیست سفید FATF اجماع کشورها لازم است. این در حالی است که نمی‌توانند ایران را به لیست سیاه FATF ببرند چون برخی کشورها با آن موافقت نکرده‌اند که می‌توانم به روسیه، چین، هند و ترکیه اشاره کنم و به لیست سفید FATF نمی‌رویم که می‌توان به آمریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی اشاره کنیم که نخواهند گذشت این مسئله محقق شود.

وی تصریح کرد:‌ ما در مجمع تشخیص مصلحت نظام به این نتیجه نرسیدیم که دو کنوانسیون باقی مانده را تصویب کنیم اما مخالفتی هم به CFT نشده است و ممکن است راهکارهای مختلفی در این باره ارائه شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره جزئیات این راهکارها گفت: یکی از راهکارها ْآن است که این دو کنوانسیون همچنان در تعلیق نگه داریم تا ببینیم آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها چه می‌کنند؛ آیا آنها تحریم‌های جمهوری اسلامی را حذف می‌کنند، راهکار دوم هم آن است که ما به دنبال اعلام کنیم که ما در مسئله برجام تمام تعهدات خود را عمل کردیم و طرف مقابل عمل نکرد؛ اروپایی‌ها باید به یازده شرط خود عمل کنند یا اینکه ما شروطی را بگذاریم که تضمین لازم را از آنها بگیریم.

مظفر خاطرنشان کرد: ممکن است جمهوری اسلامی ایران به شرطی این دو کنفوانسیون باقی مانده را قبول کند که تحریم‌ها به طور کامل برداشته شود و باید به یقین برسیم که با تعیین برخی شروط و تصویب این کنوانسیون‌ها منافعی برای کشور حاصل شود وگرنه آن را در تعلیق نگه داشته و منتظر می‌مانیم تا رفتار آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها را ببینیم؛ آیا به تعهدات‌شان عمل می‌کنند؟

وی افزود:‌ نگاه ما به این دو کنوانسیون به هیچ وجه سیاسی نیست بلکه کاملاً به آن کارشناسی نگاه می‌کنیم و اینکه برخی افراد در این باره به مجمع اتهام می‌زنند را قبول ندارم.افرادی که در مجمع حضور دارند همگی مسئول بوده و عمری از فعالیت‌های‌شان می‌گذرد و همگی براساس مصالح نظام تصمیم‌گیری می‌کند.

مظفر در پایان گفت: روز چهارشنبه هفته جاری منتظر هستیم تا تصمیم‌گیری لازم را در این باره ببینیم.

مظفر: متأسفانه در چرخش نخبگانی چیزی به عنوان تربیت مدیران جوان نداریم

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: متأسفانه در فرایند کشورمان و چرخش نخبگانی، چیزی به عنوان مدرسه تربیت مدیر و همچنین تربیت مدیران جوان نداریم .

خبرگزاری فارس: حسین مظفر عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در نشست پاسداشت یاد و خاطره شهدای دفاع مقدس و نکوداشت خادمان جهاد و شهادت در جبهه جهادگران ایران اسلامی با اشاره به اصل برائت، گفت: این اصل از اصول اسلامی است و هیچگونه شکی در آن نیست ولی این موضوع مربوط به حقوق شهروندی و مربوط به پذیرش مسئولیت‌ها نیست؛ کسانی که به این موضوع و اقدام شورای نگهبان انتقاد می‌کنند باید بدانند که پذیرش مسئولیت‌ها اعم از ریاست جمهوری، نمایندگی مجلس، مدیرکلی و وزارت در زمره وظایف مقدماتی است و ربطی به اصل برائت ندارد.

وی افزود: در پذیرش مسئولیت‌ها اصل بر احراز است لذا باید برای تأیید صلاحیت افراد یقین کسب کرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: وقتی فردی انتخاب می‌شود که برای نظام و مردم خدمت کند اما در نهایت اپوزیسیون می‌شود و ایفای وظایفش را به گردن دیگران می‌اندازد معنایش آن است که برای پذیرش مسئولیت صلاحیت لازم را ندارد.

مظفر گفت: یک مسئول و یک وزیر نمی‌تواند مسئولیتی را بگیرد و با نظام جمهوری اسلامی مخالفت کند که البته این اقدامات برآمده از سیاست‌زدگی جامعه و سیاست‌بازی برخی‌ها است. این در حالی است که ما در مبانی هیچگاه اختلافی نداریم و مسئولین هم نباید جاخالی بدهند.

وی تصریح کرد: در اسلام مسئله مشارکت، حق و تکلیف است و باید به خوبی انجام شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به گام دوم انقلاب اسلامی گفت: مدیریت جهادی و انقلاب و جوانگرایی در مدیریت باید در گام دوم به خوبی رعایت شود.

مظفر با انتقاد از نبود مدرسه تربیت مدیران جوان گفت: متأسفانه در فرایند کشورمان و چرخش نخبگانی، چیزی به عنوان مدرسه تربیت مدیر و همچنین تربیت مدیران جوان نداریم لذا باید پختگی لازم را بین آنها ایجاد کنیم.

وی افزود: اینگونه که برخی فکر می‌کنند مدیریت انقلابی در کشورمان تمام شده سخت دچار اشتباه هستند چرا که ما همواره در معرض تهدید و تحریم هستیم و نباید در گوشه‌ای بنشینیم و کاری نکنیم بلکه باید شبانه‌روزی فعالیت کرد و الگوی مدیریت‌مان در طراز انقلاب اسلامی باشد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت:‌ آنهایی که از انقلاب بریده‌اند و از ارزش‌ها فاصله گرفته‌اند به خودشان ضربه زده و خود را می‌کشند.

مظفر افزود: افرادی که از دامن مردم و این انقلاب خود را بریده‌اند و به دامان بیگانگان انداخته‌اند خار و ذلیل شده‌اند و حالا دیگر روی بازگشت هم ندارند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان گفت: برخی‌ها تا چیزی می‌شود صدای انتقادشان بلند شده و از نظام طلبکار می‌شوند در حالیکه در نظام جمهوری اسلامی هیچکس طلبکار این انقلاب نیست و همگی‌مان بدهکار این انقلاب هستیم.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها