هدایت‌الله آقایی: برخی در رفاقت با لاریجانی اصرار بر معرفی او دارند/ ورود مجدد اصلاح‌طلبان به دولت خودکشی سیاسی است

کد خبر: 1025831

هدایت‌الله آقایی گفت: در حزب کارگزاران برخی بنا به رفاقتشان با آقای لاریجانی می‌خواهند او به عنوان نامزد ائتلافی و مورد حمایت کارگزاران معرفی شود و برخی هم می‌خواهند با معرفی آقای محسن هاشمی نام آیت‌الله هاشمی را زنده نگاه دارند یا برخی هم از آقای جهانگیری که نزدیک‌تر به دیگر اصلاح‌طلبان است و همچنین نیروی کارگزاران محسوب می‌شود، سخن می‌گویند.

گروه سیاسی فردا: نیروهای حزب کارگزاران سازندگی که روزگاری به‌عنوان مهم‌ترین حامی ائتلاف با اصلاح‌طلبان با حسن روحانی شناخته می‌شدند چندی است که سخن از معرفی نامزدهای حزبی در انتخابات ریاست‌جمهوری سال۱۴۰۰ را به میان آورده‌اندَ چنانکه اخیرا حسین مرعشی در گفت‌وگویی با روزنامه «شرق» اعلام کرد که در حزب کارگزاران بحثی بر سر علی لاریجانی به عنوان محتمل‌ترین گزینه برای استمرار سیاست ائتلاف از سوی اصلاح‌طلبان مطرح نیست؛ هرچند به نظر می‌رسد که این سخن مرعشی مورد قبول همه نیروهای کارگزاران از جمله طیف اصفهان این حزب با محوریت افرادی مانند غلامحسین کرباسچی نباشد. البته مرعشی چندان بی‌راه هم نمی‌گوید زیرا در چندوقت اخیر به دفعات سخن از نامزدی احتمالی محسن هاشمی رفسنجانی در انتخابات به میان آمده است و حتی خود او در گفت‌وگویی رادیویی به صورت سفت و سخت نگفت که نمی‌آیم و طوری القاء کرد که شاید در روزهای منتهی به انتخابات «گول بخورد و ثبت نام کند». از طرفی نام اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور که از قضا عضو حزب کارگزاران هم هست به گوش می‌رسد؛ هرچند شاید شانس جهانگیری زیاد نباشد زیرا طبیعی است که همه انتقادهایی که به دولت حسن روحانی می‌شود گریبان جهانگیری را هم می‌گیرد و سخت است که بشود تصور کرد که او اولا نامزد نهایی کارگزاران باشد و ثانیا بتواند توفیقی در انتخابات به دست بیاورد.

هدایت‌الله آقایی، از اعضای حزب کارگزاران سازندگی درباره آنچه در این حزب برای انتخابات۱۴۰۰ می‌گذرد به «فردا» گفت: «یک بحث حزب کارگزاران سازندگی است و یک بحث جبهه اصلاحات است که کارگزاران بخشی از اصلاحات محسوب می‌شود که طبیعی است در نهایت تصمیم درباره امر مهمی مانند انتخابات ریاست‌جمهوری از سوی جبهه اصلاحات گرفته می‌شود. همان‌طور که در انتخابات مجلس شورای عالی در عین حال که لیستی ارائه نکرد اما به احزاب این مجوز را داد که لیست بدهند؛ البته که سیاست این شورا کاملا غلط بود و از ابتدا مشخص بود ندادن لیست چه نتایجی منفی برای اصلاح‌طلبان به بار می‌آورد. کار با آن قضیه ندارم و موضوع بحث کنونی ما هم نیست اما به هر حال تصمیم نهایی با مجموعه اصلاح‌طلبان بود که بر اساس همین تصمیم هم کارگزاران لیست داد و در انتخابات شرکت کرد.»

او ادامه داد: «بحث ریاست جمهوری به مراتب مهم‌تر از مجلس است و جبهه اصلاحات یعنی همه احزاب اصلاح‌طلب تصمیم‌گیرنده خواهند بود. البته از حالا در احزاب اصلاح‌طلب بنا به سلایق حزبی نام‌هایی مطرح می‌شود؛ برای مثال در حزب کارگزاران برخی بنا به رفاقتشان با آقای لاریجانی می‌خواهند او به عنوان نامزد ائتلافی و مورد حمایت کارگزاران معرفی شود و برخی هم می‌خواهند با معرفی آقای محسن هاشمی نام آیت‌الله هاشمی را زنده نگاه دارند یا برخی هم از آقای جهانگیری که نزدیک‌تر به دیگر اصلاح‌طلبان است و همچنین نیروی کارگزاران محسوب می‌شود، سخن می‌گویند.»

این فعال سیاسی اظهار کرد: «اما من می‌خواهم فراتر از همه این‌ها یک نکته مهمی را بگویم؛ آنکه اگر در مبانی ریاست‌جمهوری بازنگری نشود و قانون اساسی در این زمینه اصلاح‌ نشود، اتفاق ویژه‌ای رخ نخواهد داد. ما دیدیم که دولت آقای روحانی با آنکه شعارهای بسیار زیادی می‌داد در عمل نتوانست آن‌طور که انتظار می‌رفت عمل کند؛ بنابراین قبل از هرچیزی باید در ساختار ریاست‌جمهوری بازنگری شود».

او در جواب این سوال که آیا اصلاح‌طلبان می‌توانند بر یک نامزد واحد به اجماع برسند، تصریح کرد: «تصور می‌کنم بتوانند بر فردی که می‌توانند مورد تایید شورای نگهبان باشد، به اجماع برسند اما بعید می‌دانم چنان شخصی مورد اقبال مردم واقع شود».

این عضو کارگزاران همچنین خاطرنشان کرد: «لزومی ندارد که اصلاح‌طلبان حتما وارد دولت شوند و چه بسا اگر بتوانند قوه مجریه را در اختیار بگیرند اما کاری انجام ندهند و مطالبات مردم را اجرا نکنند، یک خودکشی سیاسی برای خود رقم زده‌اند.»

۰

دیدگاه تان را بنویسید