جمال عرف: انگشت زدن از انتخابات ۹۸ حذف شد

کد خبر: 1069861

رییس ستاد انتخابات کشور گفت: امروز(شنبه، ۸ خرداد) برای همه نامزدهای انتخابات پروتکل‌های بهداشتی مصوب را ابلاغ کرده‌ایم که همه ستادها باید آن را رعایت کنند. رعایت نکردن این پروتکل‌ها تخلف انتخاباتی بوده و قابل پیگیری است.

ایسنا: جمال عرف شنبه‌شب(۸ فروردین ۱۴۰۰) در گفت‌وگویی تلویزیونی با بیان این‌که مهمترین موضوع در ایام تبلیغات، رعایت پروتکل های بهداشتی  مصوب است، اظهار کرد: امروز برای همه نامزدهای انتخابات این پروتکل‌ها را ابلاغ کرده‌ایم که همه ستادها باید آن را رعایت کنند. رعایت نکردن این پروتکل ها تخلف انتخاباتی بوده و قابل پیگیری است.

وی ادامه داد: تجمع در مکان‌های مسقف وجود ندارد مگر در ستاد نامزدها که بر اساس رنگ شهرها، تعداد افراد متفاوت است. اولویت‌ها برگزاری تجمعات در مکان‌های روباز است که باید از حداقل ظرفیت آن یعنی۳۰ درصد ظرفیت استفاده کرد. در همین اماکن هم  فاصله اجتماعی و ماسک باید رعایت شود. کارناوال انتخاباتی ممنوع است. نامزدها از طریق صداوسیمای استان‌ها با مردم سخن خواهند گفت. حضور نامزدها  در بین مردم هم باید با رعایت پروتکل‌ها باشد.

معاون سیاسی وزیر کشور با بیان اینکه به استانداران ابلاغ کرده‌ایم که اماکن مدنظر  را برای برگزاری تجمعات شناسایی کنند، گفت: ما مسئول ستاد انتخابات نامزدها را مسئول رعایت پروتکل‌ها می‌دانیم و اگر پروتکل‌ها رعایت نشود، این فرد به دستگاه قضایی معرفی می‌شود.

وی با اشاره به این‌که مفروض ما برگزاری انتخابات در شرایط وجود بیماری کرونا است، تصریح کرد: در کشورهای مختلف شیوه های مختلفی برای برگزاری انتخابات در شرایط کرونا استفاده شده و ما سعی کرده ایم از تجربیات این کشورها استفاده کنیم. قانون اجازه برگزاری  انتخابات پستی یا برگزاری در چند روز را به ما نمی‌دهد اما تعداد ساعات انتخابات را افزایش داده ایم. انتخابات از ساعت ۷ صبح آغاز می‌شود و وزیر کشور می تواند بر اساس تشخیص خود تا ساعت ۲ بامداد روز بعد، انتخابات را تمدید کند. از سویی ده‌هزار شعبه را افزایش داده و به بیش از هفتاد هزار شعبه رسانده‌ایم. پروتکل‌ها در همه شعب رعایت خواهد شد. مصوب شده است که کارگزاران انتخابات هم در مسیر واکسیناسیون قرار می‌گیرند و حداقل دُز اول را بزنند. بیش از هفتاد هزار مکان سالم و امن در اختیار مردم قرار دهیم تا کسی دغدغه بیماری نداشته باشند.

عرف در ادامه تاکید کرد: انگشت زدن از انتخابات ۹۸ حذف شده و احراز هویت به صورت برخط انجام می‌شود و با این کار تقلب و رای با شناسنامه فرد فوت‌شده یا رای تکراری دیگر وجود ندارد. هر فرد هنگام رای دادن خودکار شخصی همراه داشته باشد.

رییس ستاد انتخابات کشور خاطرنشان کرد: ما در وزارت کشور  باید انتخاباتی سالم و امن برگزار و تلاش کنیم تا می‌شود مشارکت افزایش یابد.

عرف با اشاره به برگزاری همزمان چهار انتخابات ریاست جمهوری، شوراهای اسلامی شهر و روستا، میان‌دوره‌ای خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی در برخی حوزه‌ها، گفت: توصیه ما این است که افراد برای انتخابات شوراها در کلان‌شهرها و به‌خصوص تهران حتما اسامی را از قبل تهیه کرده باشند تا معطل پیدا کردن اسم افراد نشوند و شعب با تراکم جمعیت مواجه نشوند.

وی همچنین درباره تمدید مهلت رای‌گیری، افزود: در مناطق گرمسیری مثل جنوب کشور، مردم غروب به بعد برای رای دادن می‌آیند اما کسی که در اردبیل است نباید رای دادن را به غروب موکول کند. اختیاری به وزیر کشور داده شده است که در صورت لزوم، انتخابات  تمدید شود ولی این یک قاعده کلی  برای سراسر کشور نیست. پس از ۱۰ ساعت اول، در صورت نیاز یک ساعت به یک ساعت انتخابات  تمدید می‌شود. بعد از ساعت ۱۲ اگر وزیر تشخیص داد که نیاز است در حوزه‌های پرجمعیت که با تراکم در شعب مواجه است،  انتخابات تمدید می‌شود.

وی همچنین تاکید کرد: تمام تعرفه ها به استان ها ارسال شده است. وظیفه داریم تعرفه مرحله دوم را هم چاپ کنیم هرچند شاید انتخابات به مرحله دوم نرود. صندوق‌های الکترونیک و بخشی از دستگاه های احراز هویت ارسال شده است. تا ۱۵ خرداد تمام تجهیزات و تعرفه‌ها در اختیار فرمانداری‌ها و بخشداری‌ها قرار می‌گیرد.

رییس ستاد انتخابات کشور درباره چگونگی اخذ رای از بیماران کرونایی، گفت: به همه فرمانداری ها ابلاغ کرده ایم که واحدی سیار برای بیماران کرونایی در نظر بگیرند. یک هفته مانده به انتخابات  لیست بیماران کرونایی را می گیریم و تعداد بیماران در منازل و بیمارستان ها مشخص می‌شود و واحدهای سیار به آنها مراجعه می‌کنند تا در صورت تمایل از آنها با رعایت پروتکل های بهداشتی رای اخذ شود. همه اعضای اجرایی و ناظر در واحدهای سیار حضور دارند. صندوق‌ها هم ضدعفونی خواهند شد.

عرف درباره چگونگی حضور نمایندگان نامزدها در شعب اخذ رای، گفت: ما از نامزدها خواسته‌ایم روسای ستادهای خود را به ما معرفی کنند تا هماهنگی برای حضور در شعب انجام شود. معمولا نامزدها از نامزدهای سیار استفاده می‌کنند که به شعب سر می‌زنند. آنها فقط حق  نظارت بر فرایند اخذ رای داشته و دخالتی در اخذ رای ندارند.

وی درباره تعداد عوامل اجرایی انتخابات، گفت: بیش از ۵۰۰ هزار نفر عوامل اجرایی و نصف این عدد ناظران هستند و با در نظر گرفتن عوامل انتظامی و امنیتی و نمایندگان نامزدها، در مجموع یک میلیون نفر در صحنه رای گیری حضور دارند.

وی در پاسخ به این پرسش که کدام صندوق‌ها زودتر شمارش می‌شوند، خاطرنشان کرد: قاعدتاً صندوق‌های  ریاست جمهوری در اولویت شمارش است، سپس صندوق‌های شوراها شمارش می‌شود و در نهایت صندوق‌های انتخابات میان‌دوره‌ای شمارش می‌شود. اگر مشکلی وجود نداشته باشد، سر صبح، نتایج انتخابات را می‌توان اعلام کرد مگر این‌که آراء در برخی صندوق‌ها  نیاز به بازبینی آراء باشد. عوامل اجرایی و ناظر شمارش آراء را با یکدیگر آغاز می‌کنند.

عرف درباره تعداد صندوق های انتخابات شوراها اظهار کرد: به این دلیل که ۳۳ هزار صندوق الکترونیکی داریم، با هیات نظارت مرکزی انتخابات شوراها توافق کردیم که این صندوق ها در کلان شهرها و مراکز استان ها و در برخی شهرها که شرایط خاص داشته اند، استفاده شود.

عرف درباره اعلام زودهنگام نتایج از سوی رسانه ها، گفت:  وزارت کشور با توافق با شورای نگهبان نتایج را اعلام می کند. منابع آگاه رسمیت ندارند و رسانه ها در صورت اعلام زودهنگام نتایج باید پاسخگو باشند زیرا این کار تخلف است . ما از رسانه ای که اسامی نامزدهای تایید صلاحیت شده را اعلام کرد، شکایت کرده ایم چون خلاف قانون بود.ساعت۱۱ شب نامه رسمی شورای نگهبان به دست ما رسید و ما دو روز فرصت داشتیم تا اسامی را اعلام کنیم اما غروب یک رسانه اسامی را اعلام کرده بود.

۰

دیدگاه تان را بنویسید