روند انتخاب استانداران متوقف شد +جدول

کد خبر: 763040

سخنگوی وزارت کشور در حالی از تغییر فرمانداران سراسر کشور تا پایان بهمن‌ماه خبر داده که هنوز تکلیف ۸ استان کشور مشخص نشده، استاندارانشان انتخاب نشده‌ و همچنان معلق مانده است.

خبرگزاری تسنیم: حدود ۷ ماه از پیروزی حجت‌الاسلام حسن روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری دوره دوازدهم و ۴ ماه از آغاز به کار رسمی دولت دوازدهم می‌گذرد؛ از مردادماه تاکنون هیات دولت حدود چندین جلسه متعدد را برگزار کرده، اما با این حال به نظر می‌رسد فصل انتخاب استانداران دولت به پایان نرسیده متوقف شده است! این در حالی است که عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور در آخرین اظهار نظر خود درخصوص انتخاب استانداران گفته بود: تا پایان شهریورماه همه استان‌ها تعیین تکلیف می‌شوند. او همان زمان درباره احتمال معرفی استانداران زن نیز اظهار کرده بود: ما پیگیر این مساله هستیم، اما حالا ۳ ماه از ضرب‌العجل آقای وزیر گذشته، اما ۸ استان کشور همچنان در بلاتکلیفی به سر می‌برند، همچنین برخلاف وعده وزیر کشور هیچ استاندار زن برای سکان استان‌ها انتخاب نشد. بر همین اساس محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت و معاون رییس‌جمهور نیز در جلسه هفتگی چند هفته پیش خود با خبرنگاران درخصوص علت تعلل در انتخاب استانداران گفته بود: این تغییرات (انتخاب استانداران) در حال انجام است. وقت زیادی نداریم و نباید وضعیت استان‌ها را معلق نگه داریم و وزیر کشور با تأمل و با سرعت لازم این موضوع را دنبال می‌کند.
تاکنون تنها ۲۳ استاندار توانسته‌اند از اعضای هیات دولت برای سکانداری استان‌ها رأی اعتماد بگیرند. خراسان رضوی، خراسان شمالی، خوزستان، زنجان، سمنان، قم، کرمان و همدان هشت استانی هستند که هنوز استاندارشان معرفی نشده و مشخص نیست که آیا قرار است استاندارن این است‌ها تغییر کنند و یا در سمت خود ابقا شوند، دولت از ۷ آذر تاکنون هیچ استاندار جدید را انتخاب نکرده است. حسین هاشمی قائم مقام وزیر کشور درهمین خصوص به خبرگزاری تسنیم گفته بود: بحمدالله کار انتخاب باقی استانداران در حال انجام است؛ امیدواریم با تدبیری که وزیر محترم کشور با هماهنگی آقای رئیس‌جمهور انجام می‌دهند و با حوصله بیشتر، به زودی باقی استانداران هم انتخاب شوند. روال انتخاب استانداران به این شرح است که وزیر کشور استاندار پیشنهادی خود را به هیات دولت معرفی می‌کند و اعضای هیات دولت نیز در نخستین جلسه پس از معرفی درباره آن اظهارنظر و رأی اعتماد خود را می‌دهند. اینکه چرا روند انتخاب استاندار متوقف شده مشخص نیست، اما انتخاب استانداران یکی از پرچالش‌ترین کار‌ها برای دولت حسن روحانی و وزارت کشور وی از آغاز تاکنون بوده است، اصلاح‌طلبان همواره مدعی بودند که نماینده عالی دولت در استان‌ها باید فردی همسو با این طیف سیاسی باشد، طوری که رییس شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در جلسه تودیع و معارفه استاندار تهران که به عنوان رییس مجمع نمایندگان استان تهران سخنرانی می‌کرد، در اظهاراتی گفته بود دوستان ما زحمت کشیدند تا وزیر کشور راضی شوند و آقای مقیمی از وزارت کشور به استانداری تهران بیایید. او گفته بود: انتخاب آقای مقیمی را به خودمان تبریک می‌گوییم! عبارتی که نشان می‌دهد مقیمی انتخاب اصلاح‌طلبان بوده تا انتخاب وزیر کشور! انتخاب استاندار تهران در حالی رقم خورد که انتضصاب محمد حسین مقیمی انتقاد‌های زیادی را به همراه داشت، منتقدین انتخاب مقیمی را بیشتر در جهت کسب رضایت اصلاح‌طلبان می‌دانستند و او را فردی مناسب برای این سمت نمی‌دیدند. محمد حسین مقیمی ابتدا در دولت یازدهم استاندا اراک بود سپس به وزارت کشور آمد و معاون سیاسی وزیر کشور شد، پس از آن قائم مقام وزیر کشور شد و حالا به جای محمد حسین هاشمی استاندار تهران در دولت دوازدهم شد و هاشمی نیز جای او را در قائم مقامی وزارت کشور بر عهده گرفت! جدول انتخاب استانداران
شماره استان‌ استاندار دولت دوازدهم استاندار دولت یازدهم
1 آذربایجان‌شرقی

مجید خدابخش

اسماعیل جبارزاده

2 آذربایجان غربی

محمدمهدی شهریاری

قربانعلی سعادت

3

اردبیل

بهنام جو

مجید خدابخش

4 اصفهان

محسن مهرعلیزاده

رسول زرگرپور

5 البرز

محمدعلی نجفی

حمید طهائی

6 ایلام

قاسم سلیمانی دشتکی

محمدرضا مروارید

7 بوشهر

عبدالکریم گراوند

مصطفی سالاری

8 تهران

محمد حسین مقیمی

حسین هاشمی

9 چهارمحال و بختیاری

اقبال عباسی

قاسم سلیمانی دشتکی

10 خراسان جنوبی

محمد مهدی مروج الشریعه

سیدعلی اکبر پرویزی

11 خراسان رضوی ؟

علیرضا رشیدیان

12 خراسان شمالی ؟

محمدرضا صالحی

13 خوزستان ؟

غلامرضا شریعتی

14 زنجان ؟

اسداله درویش امیری

15 سمنان ؟

محمدرضا خباز

16 سیستان و بلوچستان

دانیال محبی

علی اوسط هاشمی

17 فارس

اسماعیل تباردار

محمدعلی افشانی

18 قزوین

عبدالمحمد زاهدی

فریدون همتی

19 قم ؟

سیدمهدی صادقی

20 کردستان

بهمن مرادنیا

عبدالمحمد زاهدی

21 کرمان ؟

علیرضا رزم حسینی

22 کرمانشاه

هوشنگ بازوند

اسدالله رازانی

23 کهگیلویه و بویراحمد

محمد احمدی

موسی خادمی

24 گلستان

سیدمناف هاشمی

حسن صادقلو

25 گیلان

مصطفی سالاری

محمدعلی نجفی

26 لرستان

موسی خادمی

هوشنگ بازوند

27 مازندران

محمد اسلامی

ربیع فلاح جلودار

28 مرکزی

سیدعلی آقازاده

محمود زمانی قمی

29 هرمزگان

فریدون همتی

‌جاسم جادری

30 همدان ؟

محمدناصر نیکبخت

31 یزد

محمود زمانی قمی

سیدمحمد میرمحمدی

بر اساس این جدول در مجموع از ۲۳ استاندار منصوب شده، ۱۰ نفر در دولت یازدهم استاندار بودند که در ابتدای دولت دوازدهم جابه جا شدند. صبح امروز سیدسلمان سامانی سخنگوی وزارت کشور نیز بدون اشاره به انتخاب استانداران باقی‌مانده از انتخاب فرمانداران سراسر کشور تا پایان بهمن‌ماه خبر داده و گفته است:‌: بر اساس دستور وزیر کشور و در جلسه شورای معاونین، مقرر شد تغییرات فرمانداران در دولت دوازدهم، حداکثر تا پایان بهمن ماه سال جاری انجام شده و در اسفندماه همایش فرمانداران سراسر کشور به منظور تبیین سیاست‌ها و برنامه‌های دولت برگزار شود.
۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها