۲۵سال علی‌اکبرخوانی بازیگر معروف در تعزیه +عکس

کد خبر: 1017025

علی‌اکبر امیرآتشانی با اشاره به اینکه ۲۵ سال است به عنوان علی‌اکبرخوان در تعزیه حضور دارد، عنوان کرد مخاطبان به دنبال آثار غیرکلیشه‌ای و به دور از شعار در نمایش‌های مذهبی و دینی هستند.

خبرگزاری مهر: علی‌اکبر امیرآتشانی نویسنده، کارگردان و بازیگر تئاتر در گفتگو با خبرنگار مهر درباره فعالیت‌های اخیرش به خبرنگار مهر گفت: من بچه محرم هستم و پنجم محرم به دنیا آمدم از همین رو از کودکی در دهه اول محرم مشغول اجرا تعزیه بوده و هستم. از ۵ سالگی ابتدا با طفل خوانی کارم را آغاز کردم و سپس در محضر بزرگان این عرصه به اولیاءخوانی رسیدم. حداقل ۲۵ سال است که هرکجای دنیا و مشغول کار در هر پروژه‌ای که باشم باید روز تعزیه حضرت علی اکبر (ع) خودم را به روستای آتشان که از توابع بخش مرکزی شهرستان فیروزکوه است، برسانم و علی اکبر (ع) خوان تعزیه باشم.

وی ادامه داد: اسم شناسنامه‌ای من علی‌اکبر امیرآتشانی است که به امیر آتشانی شهرت دارم. عشق به امام حسین (ع) و ارادت به حضرت علی اکبر (ع) ریشه در باور‌ها و اعتقادات و فطرت درونی من دارد و این علاقه و ارادت به صورت ناخودآگاه در آثارم هم قابل مشاهده است. برعکس نقش‌های منفی که در کار‌های تلویزیونی به من پیشنهاد می‌شود من در تعزیه اولیاءخوان هستم و علاقه‌ای به حضور در نقش‌های منفی نیز ندارم و از آن گریزانم.

آتشانی درباره لزوم فاصله گرفتن نمایشنامه نویسان از نگارش متن‌های کلیشه‌ای مذهبی عنوان کرد: من مخالف نگاه کلیشه‌ای در نمایشنامه‌ها و آثار مذهبی و دینی هستم. ما نویسندگان خوبی در این حوزه داریم، اما جدای از این دغدغه و نگاه کارگردانان و سفارش دهندگان این آثار نیز اهمیت به سزایی دارد. برخی از هنرمندان ما در پرداخت و شخصیت پردازی نمایش‌های مذهبی به دنبال نمایش کلیشه‌های رایج هستند در حالی که پرداختن به چنین آثاری نیازمند افق و دید باز و نگاه امروزی و به روز است، چون همه مخاطبان اصل داستان‌های مذهبی را می‌دانند پس به دنبال دیدن ایده و پرداخت جدید و به دور از شعار هستند.

نویسنده «از بم تا امام رضا (ع)» با اشاره به لزوم مطالعه و کسب دانش در کنار آموختن تکنیک‌های نمایشنامه نویسی در نگارش آثار مذهبی عنوان کرد: جدا از تکنیکی که در نگارش نمایشنامه‌هایی با این مضامین مورد توجه قرار می‌گیرد نقش مطالعه و کسب دانش را هم نباید فراموش کرد. البته معتقدم دغدغه و ریشه افراد بسیار اهمیت دارد، چون جدا از دانشی که داریم مضامین مورد نظر از درون نویسنده به جوشش در می‌آید و ناخودآگاه آنچه در فطرت ما شکل گرفته روی کاغذ نگاشته می‌شود.

وی در پایان درباره دیگر فعالیت‌هایش یادآور شد: در حال حاضر مشغول بازی در سریال «باخانمان» به کارگردانی برزو نیک‌نژاد هستم که سریالی کمدی است و من نیز در این مجموعه برخلاف کار‌های دیگری که در سال‌های اخیر بازی کردم نقشی طنز برعهده دارم و نقش فردی را ایفا می‌کنم که درگیر یک زندگی از هم پاشیده است و چالش‌های خودش را دارد.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها