بلوک سبک پوکه ای چیست؟

کد خبر: 1213318
بلوک سبک پوکه ای چیست؟

بلوک پوکه ای یا بلوک سبک پوکه ای به  نوع خاصی از بلوک سیمانی گفته می شود که در تولید آن، از بتن سبکی استفاده می شواند که پوکه معدنی به عنوان سبک دانه در آن  با سیمان ترکیب می شود

همان طور که گفته شد، بلوک پوکه ای در مواد تشکیل دهنده خود از دانه های پوکه معدنی خرد شده به جای سایر سنگدانه ها مانند شن و ماسه  و سنگ استفاده کرده است و در استفاده از آن محدودیت خاصی وجود ندارد. از بلوک‌ سبک پوکه تبریز در هر جای ساختمان (حصار کشی، تیغه چینی و در سقف ساختمان به همراه تیرچه و بلوک) می توان استفاده کرد. همچنین در تیغه های داخلی ساختمان، در دیوارهای اصلی بنا و در سقف ساختمانها نیز این نوع بلوک ها به کار گرفته می شوند.

طبق بررسی های انجام شده بلوک پومیس یا همان بلوک پوکه ای سبک وزن کمتری نسبت به انواع سایر بلوک ها دارد. هر سانتی‌متر مکعب از پوکه معدنی فقط 0.25 گرم وزن دارد. وزن پایین بلوک‌های پومیس به حدی است که می‌توان در نقش های گوناگون بهره‌گیری کرد.

انواع مختلف بلوک پوکه معدنی از جمله بلوک 10 سانت، 15 سانتی و 20 سانتی سبک تولید می شود.

ویژگی های بلوک پوکه ای

ویژگی های مثبت بسیار زیاد بلوک پوکه معدنی، دلیل بهره‌گیری فرآوان آن در صنعت ساختمان سازی شده است. با توجه به مشخصات فنی پوکه معدنی می توان فهمید که وزن کم پوکه مهمترین دلیل محبوبیت بلوک پوکه معدنی شده است. پوکه معدنی ویژگی‌های دیگری هم دارد که بلوک فرآوری شده با آن را متمایز می کند. بلوک سبک تولید شده از پوکه، وزن کم، ابعاد بزرگتر، عایق بالا و شکل استانداردتری نسبت به بلوک سیمانی که با ماسه تولید شده است را دارد.

 مزایای بلوک پوکه ای سبک

استفاده از بلوک سبک پوکه ای دارای مزایا و ویژگی های بسیاری است که باعث می شود اکثر مهندسین و معماران از آن به عنوان مصالح کاربردی در ساخت و ساز استفاده کنند، این ویژگی ها شامل موارد زیر است:

وزن سبک بلوک پو که ای

مهمترین ویژگی بلوک های پوکه ای سبک بودن آن ها است، این مسئله باعث می شود تا حمل و نقل مصالح راحت تر صورت گیرد و هزینه کمتری نیز برجای می گذارد. همچنین باعث کاهش هزینه و زمان اجرای پروژه های ساخت و ساز می شود. ضمن این که سبکی بلوک های پوکه ای باعث می شود وزن ساختمان کاهش چشم گیری داشته باشد. علاوه بر موارد ذکر شده، ارتباط مستقیم نیروی زلزله وارد بر سازه با وزن آن سبب می شود که اثرگذاری زلزله در تخریب ساختمان هایی که با پوکه های سبک ساخته می شوند کمتر شود. تا جایی که وزن دیوار ساخته شده از بتن سبک در مقایسه با دیوارهای آجری معمولی ۲.۵ برابر کمتر است.

عایق حرارتی بودن بلوک پو که ای

بلوک سبک پوکه ای که از سیمان و پوکه معدنی ساخته می شود، دارای لایه عایق حرارتی می باشند که قابلیت پوشش دادن دیوارهای ساختمان را دارد، از طرفی استفاده از بلوک های پوکه ای در عایق کاری دیوارهای جانبی، مورد تایید سازمان بهینه سازی مصرف سوخت در ایران قرار گرفته است و استفاده از بلوک های پوکه ای در ساخت دیوار بدون نیاز به عایق دیگری یک عایق همگون محسوب می شود.

عایق صوتی بودن بلوک پو که ای

ویژگی ظاهری و ساختاری پوکه ها بدین شکل است که دارای تخلخل هستند که این ویژگی باعث می شود که ضریب انتقال صوت در آن ها به شکل چشم گیری کاهش پیدا کند تا جایی که متوسط کاهش صوت با استفاده از این بلوک ها حدود ۴۸ دسیبل است که حداقل الزامات مقررات ملی ساختمان سازی را تامین می کند.

استحکام بالا بلوک پو که ای

بلوک های سبک پوکه ای بر اساس آخرین استانداردهای روز ساخته می شوند و دارای مقاومت خوبی در مقابل فشارهای وارد شده بر سطح خود، هستند. پایین بودن مدول کشسان بلوک های سبک، به عنوان مصالح پرکننده در ساختمان ها، در مناطق زلزله خیز کشور، باعث افزایش دوره نوسانی این ساختمان ها و در نتیجه کاهش نیروی زلزله و کاهش تخریب می شود.

کارپذیری بالا بلوک پو که ای

بلوک های سبک پوکه ای کارپذیری بالایی از نظر فیزیکی دارند، به همین دلیل انجام عملیاتی چون میخ کوبی، سوراخ کوبی، شیار زنی و … روی این بلوک ها آسان است و این امر موجب جلوگیری از شکسته شدن و غیرقابل استفاده شدن بلوک ها می گردد، که در نتیجه آن، در مصرف مصالح ساختمانی صرفه جویی می شود. در دیوارچینی با این نوع بلوک، می توان از انواع ملات ها استفاده کرد و محدودیتی برای شما ایجاد نخواهد کرد.

سرعت بالا در اجرا بلوک پو که ای

استفاده از مصالح سنتی مثل آجر معایبی به همراه دارد که استفاده از بلوک پوکه ای آن ها را رفع می کند. از جمله معایب، بالا بودن زمان کار با بلوک آجری و نیاز آن به ملات فراوان برای چسبندگی می باشد. استفاده از مصالح به روزتری مثل بلوک سبک پوکه ای انجام عملیات دیوار چینی، سقف چینی و ساخت کف با کیفیت و سهولت بیشتری انجام می گیرد.

کاربری متنوع بلوک پو که ای

استفاده از این نوع بلوک های ساختمانی با توجه با ترکیب سیمان به عنوان متریال اصلی ساخت بلوک، برای استفاده در سازه های مختلف مثل سازه های صنعتی، مسکونی، تجاری و کشاوری مناسب خواهند بود.

استحکام و مقاومت بالا  بلوک پو که ای در آتش سوزی

از آنجایی که پوکه های معدنی در دمای بالای ۱۲۰۰  درجه سلسیوس ساخته می شوند، می توانند شوک های حرارتی بالاتر از ۱۲۰۰  درجه سلسیوس را نیز تحمل کرده و استحکام خوبی در مقابل آتش سوزی داشته باشند.

معایب بلوک پوکه ای چیست؟

در این مقاله که به بررسی بلوک های پوکه ای پرداخته ایم، لازم است تا در کنار بازگو کردن مزایا و ویژگی های مثبت این نوع بلوک، معایب آن را نیز بازگو کنیم، چرا که به همان اندازه که مزایای بلوکهای پوکه ای مورد بحث است معایب بلوکهای پوکه ای نیز مورد توجه است.

بلوک سبک

 • پایین بودن مقاومت حرارتی بلوک های پوکه ای نسبت به عایق های متداول نظیر پشم سنگ و فوم
 • وجود تولید کنندگان غیر استاندارد که به شدت می تواند بر کیفیت محصول تولیدی اثر بگذارد
 • در برخی مواقع در کارخانه های تولید کننده بلوک های پوکه ای از مخلوط نمک و خاک استفاده می شود که همین دلیل محکمی بر کاهش مقاومت بلوک های پوکه ای است

باید  توجه شود که بلوک خریداری شده استاندارد باشد

و از کارخانه ی معتبری همچون شرکت بلوک مانا خریداری شود.

نحوه ساخت بلوک پوکه ای سبک

مهم ترین و اصلی ترین ماده ای که در ساخت بلوک پوکه ای به کار میرود، پوکه معدنی آن است، به همین دلیل این ماده باید از مرغوبیت بالایی برخوردار باشد. پوکه ای که رنگ تیره دارد به این معناست که سبک است و دارای آهک کمتری می باشد، پس مرغوبیت آن بالاتر است. باید دقت فراوانی در هنگام تهیه چوکه کرد زیرا که وجود ناخالصی در پوکه، سبب از بین رفتن ویژگی‌های اصلی آن نظیر وزن پایین و مقاومت در برابر رطوبت می گردد. ساخت این نوع بلوک زمانی حدود یک روز لازم دارد و علاوه بر آن، نیازمند اقداماتی همانند ساخت بلوک های دیگر است. در ادامه به این اقدامات اشاره خواهیم کرد:

 1. اندازه گیری دقیق مواد اولیه: در اولین مرحله، باید وزن تمام مواد اولیه، یعنی سیمان، آب، پوکه و ماسه اندازه گیری شود تا بعد از آن، به مقدار درست با یکدیگر مخلوط شوند.
 2. قالب ریزی مواد اولیه: بعد از مخلوط شدن مواد اولیه به مقدار مناسب با یکدیگر،، آنها را در قالب های مخصوص بلوک ریخته می شوند و شروع به لرزاندن قالب‌ها می کنند تا توسط دستگاه بلوک زنی کاملا یکدست و یکپارچه در سطح قالب پخش شوند.
 3. دستگاه پرس بلوک: بعد از آن قالب‌ها روی یک صفحه‌ فلزی قرار می گیرند و وارد دستگاه پرس می شوند. در نهایت قالب‌های پرس شده برای حدود ۱۰ الی ۱۲ ساعت در اتاق بخار قرار می گیرند. بخار آب یکی از روش‌های عمل آوری بلوک پوکه ای است‌ همانطور که گفتیم رطوبت باعث تقویت پیوند میان اجزای سازنده‌ی بلوک میگردد. به همین سبب برای عمل آوری بلوک پوکه ای، بخار آب و یا آب خالص به کار‌ می رود.

البته نکاتی وجود دارد که قبل از شروع تولید بلوک پوکه ای باید بدان توجه کنید، به عنوان مثال: در صورتی که قرار باشد بلوک معدنی، در دیوارهای حاشیه‌ای به کار رود، مرغوبیت پوکه اهمیت زیادی ندارد. به همین دلیل، بلوک معدنی دارای کیفیت متوسط نیز برای این دیوارها کفایت می کند.

وزن بلوک سبک دلیل تمایز آن از سایر بلوک هاست. لازم به ذکر است که خود بلوک سبک نیز به انواع گوناگونی تقسیم می شود.

از عواملی که باید قبل از شروع تولید به آن توجه کنید مواردی همچون موارد زیر می باشد:

کیفیت پوکه و سیمان

محل کاربری بلوک

آب و هوای منطقه

اندازه‌ی ریزدانه‌های پوکه

ضخامت قالب بلوک زنی

قیمت بلوک پوکه ای

در بازار شاید شاهد قیمت  متفاوتی برای بلوک های سیمانی باشیم. حتی بلوک های سبک پوکه ای توسط کارخانه های مختلف نیز ممکن است متفاوت باشد. اما دلیل تفاوت قیمت در این بلوک ها چه چیزی می تواند باشد.

بلوک سیمانی

قیمت روز سیمان و پوکه ی معدنی موثرترین عوامل در تعیین قیمت بلوک سبک پوکه ای دارد اما عوامل دیگری همچون اختلاف در کیفیت تولید کارخانه ها با یکدیگر در ابعاد، ضخامت دیواره ها، طرح اختلاط بتن و به کارگیری سایر افزودنی ها، میزان سیمان به کار رفته و حتی میزان ویبره و کمپرس به کار رفته در تولید بلوک سیمانی می تواند از عوامل موثر در تعیین قیمت تمام شده این بلوک ها باشد.

ولی به طور کلی به نسبت کیفیت و کارایی بلوک های پوکه ای این نوع از مصالح قیمت مناسب تری به نسبت ساییر مصالح مشابه دارد.

خرید بلوک پوکه ای

با خرید بلوک سبک می‌توانید سطح اطمینان ساخت و ساز خود را از لحاظ کیفیت و ایمنی به شیوه چشمگیری افزایش دهید.

اما دقت کنید که این نوع بلوک ها باید حتما دارای نشان استاندارد با کد رهگیری باشد.

شرکت بلوک مانا با بیش از یک دهه سابقه در تولید انواع بلوک سیمانی و بتنی اعم از بلوک سبک و سنگین می باشد که  با توان تولید در تیراژ بالا و ابعاد متنوع با جدیدترین ماشین آلات تولید به صورت اتوماتیک و مدرن می تواند پاسخگوی نیاز شما در جهت تامین بلوک با کیفیت و استاندارد با قیمت مناسب در اسرع وقت به صورت مستقیم باشد.

 برای خرید این بلوک و هر نوع بلوکی که مد نظر شماست با شماره 09122153171 تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

وبسایت بلوک مانا: manablock.i

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نیازمندیها

  تازه های سایت

  سایر رسانه ها

   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد