ورق گالوانیزه شهرکرد و صنعت خودرو سازی

کد خبر: 1273944
ورق گالوانیزه شهرکرد و صنعت خودرو سازی

 

 

تاریخچه

مجتمع ورق گالوانیزه شهرکرد در استان چهارمحال و بختیاری در منطقه سفید دشت و با امضاء کنسرسیومی از شرکت CMI بلژیک و ایریتک ایران در سال 1384 راه اندازی گردید. برای تامین نیاز مالی خط تولید این مجموعه از بانک SG فرانسه، بانک صادرات شهرکرد، منابع عمومی و سرمایه های سهامداران استفاده شده است. تعداد نیروی کاری به کار گرفته شده در این مجتمع 400 نفر به صورت مستقیم و حدود  4000 نفر به صورت غیرمستقیم می باشند.

عمده فعالیت کارخانه ورق گالوانیزه شهرکرد در تولید ورق بدنه خودرو می باشد، در ابتدا ظرفیت تولید این مجتمع 300 هزار تن در سال بوده که با توجه به برنامه ریزی های انجام شده به 400 هزار تن در سال رسیده است.

ورقهای تولید شده در این مجموعه جایگزینی مناسب و با صرفه برای ورق های وارداتی است، که برای بدنه خودرو استفاده می شود. ورق مجموعه گالوانیزه شهرکرد دارای مقاومت بالا نسبت به عواملی محیطی مخرب همانند رطوبت، آلودگی هوا، انواع نمک محلول در آب و مواد خورنده و ... ، عدم خوردگی، استحکام و  مقاومت بالای این ورق ها از مزیت های مهم آن در صنعت خودرو سازی است.

از ورق نورد سرد شرکت فولاد مبارکه جهت تولید ورق گالوانیزه شهرکرد به علت داشتن کیفیت بالا و منطبق بر آخرین استاندارد ها و تکنولوژی روز دنیا استفاده می شود. مواد اولیه مورد نیاز این مجموعه هم از طریق شرکت های تولید کننده در داخل ایران و هم از خارج از ایران تامین می شود.

از مهم ترین ویژگی های ورق تولید شده در مجموعه شهرکرد (ورق گالوانیزه شهرکرد): مقاومت و استحکام ورق با توجه به ضخامت کم، فرم و شکل پذیری بسیار عالی، دارای سطح صاف و صیقلی و رنگ پذیر می باشد. همچنین قیمت تمام شده ورق گالوانیزه شهرکرد در مقایسه با محصولات مشابه خارجی بسیار به پایین تر است به همین دلیل در صنایع خودرو سازی بسیار با صرفه تر است. ورق های تولید شده در داخل ایران نسبت به ورقهای وارداتی دارای قیمت پایین تر و در نتیجه باعت کنترل و کاهش قیمت خودرو در بازارهای داخلی می شود.

مواد اولیه این مجتمع از طریق خطوط جاده ای تامین می گردد، ولی با توجه به تصمیمات جدید و صنعتی شدن منطقه سفید دشت همچنین با تاسیس کارخانه تولید سیمان، مواد مورد نیاز این مجتمع و محصولات آن توسط خطوط ریلی به سرتاسر ایران فراهم خواهد شد. از مزایای خطوط ریلی بالا بودن سرعت جابجای، براحتی در دسترس بودن و  داشتن هزینه کمتر نسبت به دیگر روشهاست که در نتیجه باعث کاهش قیمت محصول نهایی می شود.

در هر منطقه ای صنعت به عنوان یک عامل اصلی و مهم جهت پیشرفت و بهبود شرایط اقتصادی آن منطقه جایگاه ویژه ایی دارد. در این میان صنعت فولاد به عنوان صنعت مادر جایگاه خاص و والایی دارد، به همین دلیل مجموعه گالوانیزه شهرکرد با ایجاد بستر مناسب و شرایط لازم برای بهبود و پیشرفت استان را به خوبی فراهم نموده است.

8

ورق گالوانیزه شهرکرد

بررسی خط تولید گالوانیزه شهرکرد

از روش غوطه وری گرم و پیوسته برای تولید ورق گالوانیزه شهرکرد استفاده می شود. از مزایای روش نورد گرم می توان به:

 • با صرفه بودن نسبت به دیگر روشها
 • داشتن لایه محاظ سطحی ضخیم
 • پوشش محافظ سطحی روی ورق دارای استحکام و چسبندگی عالی است

معرفی خط تولید ورق گالوانیزه

 • در ابتدا ورق های فلزی پایه (ورق سرد) توسط دستگاه جوش (نوع مقاومتی) به صورت نوار پوسته به یکدیگر متصل می شوند.
 • مرحله دوم شامل شستشو و رفع آلودگی سطح ورق است در این مرحله ورق های تحت کشش شسته و برای مرحله بعد آماده می شوند.
 • بعد از شستشوی ورق جهت خشک نمودن وارد خشک کن می شود و بعد از آن به انبار عمودی انتقال داده میشود.
 • نکته: ظرفیت ورق انبار عمودی در حدود 420 متر است، در واقع در این مرحله مواد اولیه مورد نیاز مراحل بعدی تامین و نگهداری می شود، در صورت غیر فعال شدن مرحله دوم (جوشکاری و اتصال ورق ها ) مواد اولیه مورد نیاز برای مراحل بعدی در این قسمت نگهداری می شود.

در مرحله شستشو میزان آلودگی های موجود بر روی ورق ها، به حد استاندارد جهت ورودی کوره آنیلینگ برسد.

 • در مرحله چهارم ورقها توسط محلول های الکترولیتی در غلطک های شوینده و در مخازن افقی و عمودی شستشو و سپس وارد مرحله آبکشی به کمک هوای گرم خشک می شود. سپس ورقهای شسته شده وارد کوره عمودی آنیلینگ با اتمسفر محافظت می گردد، در این مرحله سه فرآیند پیش گرم، گرم کردن و در نهایت همدمایی انجام می شود، قبل از وارد شدن به مرحله وان مذاب از طریق فرآیند آنیل بر روی ورق روغن کاری شده و سپس به وسیله سیستم خنک کننده آماده مرحله بعد می شود.
 • در مرحله وان مذاب یک لایه فلز پوشش سطحی روی بر روی ورق پوشیده می شود، در این مرحله میزان ضخامت لایه پوشش فلز سطحی به وسیله جت هوا تنظیم می شود.
 • در مرحله برج خنک کننده از طریق تنظیم سیکل خنک کاری سایز گلها یا اسپنگل های پوشش سطحی ورق مشخص می شود.
 • نکته: جهت کاهش دمای ورق از هوای خنک و تانکر آب استفاده می شود و در آخر برای خشک شدن ورق هوای گرم دمیده می شود.

  در مرحله برج کننده اندازه ضخامت پوشش سطحی به صورت اتوماتیک و پیوسته کنترل می شود. جهت یکنواختی ورقهای پوشیده شده با فلز روی با گذر از میان غلطک های کششی به وسیله قفسه اسکین پاس انجام میشود.

 • بعد از فرآیند گالوانیزاسیون ورقهای تولید شده به انبار منتقل داده میشوند، در این مرحله جهت جلوگیری از شوره زدن ورق یک لایه پوشش کروماته از طریق غلطک های پوشش دهنده شیمیایی گذشته و در نهایت یک لایه محافظ شیمیایی بر روی ورق ایجاد می شود.
 • و در آخر ورق تولید شده در انبار خروجی جهت حفظ فرآیند پیوسته گالوانیزایسیون انبار می شود.
 • لبه های ورق برش خورده در مرحله بازرسی سطح به وسیله میزهای افقی و عمودی کنترل می شود.
 • ورقهای آماده شده برای بازار مصرف و یا انبار، سطح ورق به وسیله فرآیند الکترواستاتیک روغنکاری و در نهایت بسته بندی می شود.

ویژگی های ورق گالوانیزه شهرکرد

 • امکان شکل پذیری بالا
 • قابلیت جوشکاری
 • ضخامت کم ولی با استحکام
 • دارای سطح صاف
 • امکان رنگ پذیر عالی
 • دارای مقاومت در برابر عوامل محیطی مخرب مانند خوردگی و زنگ زدگی و...

 

شرکتها و مجتمع های تولیدکننده ورق گالوانیزه

چندین فعال می باشند، که آنها می پردازیم:

در ادامه به معرفی شرکت های ایرانی فعال در زمینه تولید و ساخت محصولات فولادی می پردازیم:

به طور به ویژه کارخانه ورق گالوانیزه اصفهان، گروه شرکت های هفت الماس، کارخانه ورق گالوانیزه سمنان، شرکت ورق گالوانیزه شهرکرد، کارخانجات فولاد امیرکبیر کاشان و ورق گالوانیزه شهرکرد از برترین و مهمترین شرکتهای فعال در زمینه تولید محصولات فولادی و بلاخص ورق گالوانیزه می باشند.

9

قیمت ورق گالوانیزه شهرکرد

نحوه قیمت گذاری ورق گالوانیزه

قیمت مواد اولیه و هزینه های جاری تولید دو فاکتور اصلی در مشخص نمودن قیمت تمام شده ورق گالوانیزه است. قیمت نهایی مصرف کننده با توجه به واسطه های فروش نسبت به قیمت درب کارخانه بیشتر می باشد. یکی از راههای خرید انواع ورق گالوانیزه بدون واسطه و با قیمت درب کارخانه از طریق وب سایت فولاد ایران است، به عنوان نمونه قیمت ورق گالوانیزه کاشان ثبت شده در وب سایت دقیقا همان قیمت ورق کاشان در کارخانه می باشد، در این وب سایت حتی قیمت انواع ورق به صورت جزئی نیز درج شده است و امکان مشاهده قیمت ورق گالوانیزه 2*1 نیز در نظر گرفته شده است. در وب سایت فولاد ایران لیست قیمت ورق گالوانیزه رنگی، ورق گالوانیزه سمنان، قیمت ورق گالوانیزه شیروانی و قیمت ورق گالوانیزه کاشان نیز درج شده است. جهت مشاهده و خرید انواع محصولات فولادی و بلاخص مشاوره در زمینه قیمت انواع ورق به طور ویژه ورق گالوانیزه شهرکرد به آدرس اینترنتی https://fooladiran.com (فولاد ایران) مراجعه و با مشاوران ما تماس حاصل نمایید.

مطالب بیشتر: مدیرعامل شرکت هفت الماس

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  نیازمندیها

  سایر رسانه ها