بالاترین حقوق نجومی برای کارمندان کدام شرکت‌های دولتی است؟

کد خبر: 1043348

بررسی‌های بودجه پیشنهادی شرکت‌های دولتی توسط دیوان محاسبات نشان می‌دهد که متوسط حقوق و مزایای پرداختی به یک سوم کارمندان این شرکت‌ها ۲۶ میلیون تومان درماه است.

خبرگزاری فارس: براساس اطلاعات و مستندات یک سوم شرکت‌های دولتی به کارمندان خود حقوق نجومی می‌دهند.

دیوان محاسبات کشور در گزارشی کارشناسی به بررسی بودجه پیشنهادی شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و موسسات غیرانتفاعی وابسته به دولت برای سال ۱۴۰۰ پرداخته است.

طبق اطلاعات جدول، فهرست شرکت‌های دولتی که بیش از ۲۰ میلیون تومان در ماه حقوق پرسنلی پرداخت کرده‌اند، بررسی شده است.

آنچه دیگران می خوانند:

  • یارانه معیشتی۹۹/ با جواب به این سوالات یارانه بگیرید!+برای ثبت نام کلیک کنید
  • بورس سبز شد / مسیر بورس عوض شد+ جزئیات مهم
  • قیمت طلا 99/ قیمت طلا در 16 دی 99 + جزئیات مهم
  • در برنامه همرفیق چه گذشت/تناقض‌های فاطمه معتمدآریا!
  • آهنگ جدید گرشا رضایی بنام دریانمیرم + دانلود آهنگ

* بالاترین و کمترین حقوق نجومی

بالاترین میانگین سرانه حقوق و مزایای ماهانه متعلق به شرکت بازرگانی و خدمات صنعتی فولاد اهواز بوده که بیش از ۵۲ میلیون تومان و کمترین سرانه که برمبنای مصوبات دولت است به شرکت سهامی شهرک‌های صنعتی استان هرمزگان با ماهانه ۲۰ تومان به ثبت رسیده است.

تعداد کل کارکنان شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و موسسات وابسته به دولت ۳۶۳ هزار و ۳۴۳ نفر هستند که یک سوم این افراد، حقوق نجومی دریافت خواهند کرد. براساس جزئیات جدول ذیل ۱۲۸ هزار و ۷۱۰ کارکن این شرکت‌ها برای سال آینده حقوق و مزایای متوسط ماهانه ۲۶ میلیون تومان دریافت خواهند کرد.

از ۵۷ شرکت مندرج در جدول ۴۷ شرکت حقوق و مزایای ماهانه ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومان به کارمندان می‌دهند. همچنین ۸ شرکت بین ۳۰ تا ۴۰ میلیون و ۲ شرکت ۴۰ تا ۵۳ میلیون تومان پرداختی دارند.

بالاترین حقوق نجومی برای کارمندان کدام شرکت‌های دولتی است؟

بالاترین حقوق نجومی برای کارمندان کدام شرکت‌های دولتی است؟

*رد پای شرکت‌های زیان ده در پرداخت حقوق نجومی

در میان شرکت‌های دولتی که حقوق نجومی پرداخت می‌کنند، نام شرکت‌هایی به چشم می‌خورد که طبق لایحه بودجه دولت زیان‌ده یا سر به سر هستند. براساس گزارش دیوان محاسبات، بانک سپه، بانک کشاورزی، شرکت بهره‌برداری نفت گچساران و پالایش گاز شهید هاشمی نژاد از جمله شرکت‌های مشمول زیان ماده ۱۴۱ قانون تجارت هستند. حال این سوال مطرح هست که چگونه می‌توان شرکتی زیان‌ده باشد، ولی در عین حال جزء ۶۰ شرکت دولتی باشد که حقوق‌های نجومی به کارمندان خود می‌دهد؟

*میزان مالیات پرداخت کارمندان نجومی بگیر شرکت‌های دولتی چقدر است؟

طبق جزء ۴ بند الف تبصره ۱۲ لایحه بودجه سال آینده، سقف معافیت مالیاتی موضوع ماده ۸۴ قانون مالیات‌های مستقیم در سال ۱۴۰۰ سالانه مبلغ چهارصد و هشتاد میلیون (۴۸۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال تعیین می‌شود.

با فرض ثابت ماندن این بند، حقوق کارکنان دولتی و غیر دولتی تا سقف ۴ میلیون تومان معاف از مالیات است. در سال گذشته تا مبلغ ۳ میلیون تومان معاف از مالیات بود.

پایه اول:از مبلغ ۴ میلیون تومان تا ۶ میلیون تومان ۱۰ درصد یعنی ۲۰۰ هزار تومان مالیات کسر می‌شود

پایه دوم:از مبلغ ۶ تا ۱۰ میلیون تومان ۱۵ درصد مالیات کسر خواهد شد که مالیاتش ۶۰۰ هزار تومان می‌شود.

پایه سوم:از مبلغ ۱۰ تا ۱۶ میلیون تومان ۲۰ درصد مالیات کسر می‌شود که یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان خواهد بود.

پایه چهارم:بالای ۴ برابر ۱۶ میلیون تومان با کسر ۲۵ درصدی پیش بینی شده که مالیات آن ۲.۵ میلیون تومان می‌شود.

به گزارش فارس و با توجه به این پایه‌های مالیاتی، سهم یک سوم کارمندان شرکت‌های دولتی باید در سال آینده ۶.۸ هزار میلیارد تومان مالیات حقوق بپردازند و این در حالی است که کل مالیات درآمد بخش عمومی در لایحه بودجه سال آینده، ۱۶ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است و در نتیجه، به نظر می‌رسد این کارمندان نجومی بگیر شرکت‌های دولتی، بخشی از مالیات حقوق خود را نمی‌پردازند.

به گزارش فارس، دیوان محاسبات کشور نیز اخیرا در گزارش تفریغ بودجه سال ۹۸ هشدار داده بود عدم پیش بینی سقف قانونی حقوق و مزایا برای مدیران و اعضای هیأت مدیره شرکت‌های تابعه صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تأمین اجتماعی، علاوه بر ایجاد بی نظمی در پرداخت‌های صورت گرفته، بستری برای ایجاد حقوق‌های نامتعارف در سطح کشور فراهم می‌نماید.

این در حالی است که همچنان رویه موجود توسط دولت و مجلس اصلاح نشده و انتظار می‌رود ترمز پرداخت حقوق‌های نجومی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ توسط اعضای کمیسیون تلفیق مجلس کشیده شود.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت