نکته مهم درباره افزایش حقوق کارگران/ ماجرای ابهام در رقم سبد معیشتی کارگران چیست؟

کد خبر: 1050912

نایب رئیس مجمع نمایندگان کارگران استان تهران با اشاره به دستمزد ۱۴۰۰ کارگران گفت: افزایش کمتر از ۲ میلیون تومان دستمزد کارگران با ماده ۴۱قانون کار در تضاد است.

در خصوص افزایش حقوق کارگران برای سال ۱۴۰۰، نماینده کارگری شورایعالی کار با توجه میزان نرخ اعلامی سبد معیشتی عدد ۹ میلیون تومان را مقدار مناسب می‌دانست. در روزهای پایانی سال نزدیک می‌شویم یکی از موضوعاتی که همه ساله در این روزها مورد بررسی قرار می‌گیرد، تعیین سبد معیشت کارگران به عنوان اولین قدم برای تعیین حقوق کارگران و حداقل دستمزدهاست. رئیس فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی پیشتر اعلام کرده بود میزان ۳۵ تا ۴۰ درصد افزایش حقوق کارگران برای سال آینده عددی مناسب است. شما می‌توانید در این صفحه کلیه اخبار مربوط به حداقل  حقوق کارگران، دستمزد و مزایای سال ۹۹ و میزان افزایش حقوق در سال ۹۹ را پیگیری فرمایید. برای اطلاع از جزئیات افزایش حقوق کارگران با ما همراه باشید.

نکته ای مهم در مورد افزایش حقوق کارگران

نایب رئیس مجمع نمایندگان کارگران استان تهران با اشاره به دستمزد ۱۴۰۰ کارگران گفت: افزایش کمتر از ۲ میلیون تومان دستمزد کارگران با ماده ۴۱قانون کار در تضاد است.

حقوق کارگران

محمد باقر متانی، نایب رییس مجمع نمایندگان کارگران استان تهران در گفت‌وگویی با اشاره به برگزاری جلسه امروز شورایعالی کار درخصوص تعیین دستمزد ۱۴۰۰ گفت: افزایش هر عددی کمتر از دومیلیون تومان ،عدم رعایت ماده ۴۱قانون کار است و دولت نباید اشتباه بخشنامه فروردین ۱۳۹۹ را تکرار نماید.

متانی در خصوص افزایش مطابق سبد معیشت تعیین شده در کمیته دستمزد گفت: مسلما پرداخت کامل هزینه های زندگی کارگران باید در اولویت اعضای شورایعالی کار باشد و درصورت عدم پرداخت کامل سبد معیشت برای سال ۱۴۰۰ ، اعضای شورایعالی کار می بایست برنامه ای جهت از بین بردن فاصله دستمزد پرداختی با سبد معیشت ارائه نمایند. وقت آن رسیده است که شرکای اجتماعی شورایعالی کار دورنمای رشد صنعت و تولید را با از بین بردن این فاصله ترسیم نمایند.

افزایش حقوق کارگران باید همزمان با کنترل تورم باشد

نماینده کارگران استان تهران افزود: نقش دولت با توجه به جایگاه اجتماعی و حاکمیتی و همچنین وظایف محوله طبق اصل ۲۹و۴۳ قانون اساسی پر رنگ تر و اساسی تر از کارفرمایان می باشد. تورم افسار گسیخته می بایست توسط دولت مهار شود تا افزایش دستمزد معنی دار شود. دولت می بایست در این روزهای سخت به کمک جامعه کار و تولید بیاید و با ارائه طرح های منطقی باری را از دوش خانوار کارگران بردارد.

حقوق کارگران

نایب رئیس مجمع نمایندگان کارگران استان تهران گفت: مسئولین اجرایی کشور می بایست فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص بهبود معیشت مردم را آویزه گوش نمایند و ساماندهی معیشت مردم را در صدر همه مسائل قرار دهند.

این فعال کارگری اشاره کرد: در صورت اصلاح ساختار شورایعالی کار و حضور نمایندگان بصیر و مطلع بی طرف بجای حضور وزرای صمت و اقتصاد با سوءگرایی آنها بدلیل جایگاه اجتماعی مطمئنا اشتباهاتی چون بخشنامه دستمزد ۹۹ بوجود نمی آید.

ابهاماتی در رقم تعیین شده برای هزینه کاگران

رئیس کمیته دستمزد شورای اسلامی کار با اشاره به جزئیات محاسباتی سبد معیشت کارگران گفت: رقمی که به عنوان سبد معیشت تعیین شده بسیار کمتر از رقم واقعی بوده و نماینده کارگران فقط برای ادامه مسیر تعیین مزد مجبور به پذیرش این رقم شده است.

حقوق کارگران

فرامرز توفیقی،رئیس کمیته دستمزد شورای اسلامی کار در گفت‌وگویی در توضیحات تکمیلی درباره هزینه سبد معیشت گفت: بعد از تعیین سبد گاهاً‌ از کارفرمایان شنیده می شود که این سبد سبد کارگری بوده است.

وی با بیان اینکه نماینده کارگران هیچ دخل و تصرفی در سبد معیشتی که تعیین شد نداشتند بیان کرد: در جدول زیر سهم خوراکی ها و آشامیدنی ها در دهک چهارم مطابق آمار مرکز آمار است. نماینده مرکز آمار اعلام کرده است که با توجه به اینکه سه دهک اول کشور کشاورزان هستند دهک چهارم می توانند کارگران باشند.

توفیقی گفت: میانگین سهم کل خوراکی ها و آشامیدنی ها مطابق این جدول حدود ۳۶.۶۳ درصد مشخص شد. مطابق این جدول استان تهران به عنوان کمترین نرخ جمعیت خانواده و ضریب اهمیت خوراکی ها و استان سیستان و بلوچستان به عنوان بیشترین نرخ جمعیت خانوار و ضریب اهمیت خوراکی ها به عنوان حد پایین و بالا انتخاب شدند.

رئیس کمیته دستمزد شورای اسلامی کار ادامه داد: سهم دخانیات خشکبار از سهم خوراکی ها مطابق آمار مرکز آمار کسر و محاسبه شده است. برای محاسبات سبد بعد از تعیین ارقام به دست آمده برای یک خانوار از اطلاعات مرکز آمار در کمیته دستمزد باید ضرائب فوق را به عنوان حد پایین و بالا در نظر بگیریم یعنی:

 استان تهران به عنوان پایین ترین سهم خوراکی ها و نرخ جمعیت خانوار

سهم مصرف خوراکی ها حدود ۲۵۵۱۱۷ ریال و مصرف خوراکی ها یک خانوار در تهران با ۳.۱ نفر حدود ۲۳۷۲۵۸۸۱ریال می شود.

 بنابراین سبد معیشت خانوار استان تهران

 اگر ۲۳.۷۲۵.۸۸۱را در ۱۰۰.۲۳.۷۴ ضرب کنیم به رقم ۹۹.۹۴۰.۵۲۷ ریال می رسیم.

وی ادامه داد: مطابق آمارها¡ استان سیستان و بلوچستان به عنوان بالاترین سهم خوراکی ها و نرخ جمعیت خانوار را دارد که سرانه مصرف خوراکی ها حدود ۲۵۵۱۱۷ ریال است. مصرف خوراکی های یک خانوار در سیستان و بلوچستان با ۴.۵ نفر حدود ۳۴.۴۴.۷۹۵ ریال است.

سبد معیشت خانوار استان سیستان و بلوچستان حدود۳۴.۴۴۰.۷۹۵ در ۱۰۰.۵۳۸۲ ضرب کنیم رقم ۶۳۹۹۲۵۵۹ ریال به دست می آید. به فرض میانگین گرفتن دو سطح بالایی و پایینی سبد معیشت، باید برای سبد معیشت کشوری داشته باشیم. سبد میانگین کشوری حدود ۸۱.۹۶۶.۵۴۳ ریال است. سبدتعیین شده کشوری هم حدود ۶۸.۹۵۰.۰۰۰ریال است.

وی بیان کرد: علاوه براینکه مطابق محاسبات هزینه سبد معیشت حدود ۹۹.۹۴۰.۵۲۷ ریال می شود. ما عدد و رقم پیشنهادی را پذیرفتیم که به یک اجماع و وحدت رویه در مسیر تعیین مزد برسیم. برخی کارفرمایان اصرار دارند که مزد به صورت منطقه ای تعیین شود این درحالی است که در سیستان و بلوچستان حدود ۶میلیون وخورده است و یک کارگر با بهترین شرایط حدود ۳میلیون تومان دریافت می کند و حدود ۵۰درصد سبد معیشت را دریافت نمی کند. چگونه مزد منطقه ای تعیین کنیم و این مقدار هم کمتر دریافت کند؟

 توفیقی اظهار داشت: از سوی دیگر کارفرمایان اعلام می کنند که دولت سهم خودرا پرداخت نمی کند. اگر کارفرمایان سهم دولت را پرداخت می کنند.چگونه است که ۵۰درصد سهم سیستان بلوچستانی ها پرداخت نمی شود و ۳۰درصد سهم تهرانی ها هم پرداخت نمی شود. بنابراین کارفرماها هم از سهم کارگر می زنند.

۳

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت