تغییر قیمت دلار یک روز قبل از مذاکره

کد خبر: 1120379

مذاکرات فردا از سرگرفته می‌شود و قیمت دلار صبح امروز کاهش یافت. برخی حصول توافق را بعید می‌دانند اما روند قیمتی دلار تا اینجای کار نشان داد، امیدها به احیای برجام در بازار ارز هنوز از دست نرفته است.

تغییر قیمت دلار یک روز قبل از مذاکره

قیمت دلار در 12 دی ماه ۱۴۰۰ در حالی اعلام شد که قیمت دلار نسبت به آخرین معاملات ثابت مانده است. قیمت دلار هرروز متغیر است.قیمت دلار غیر قابل پیش بینی است .

 

 قیمت دلار آمریکا در شروع معاملات امروز 50 تومان از عصر روز گرشته پایین‌تر بود. دلار متشکل نیز کار خود را با کاهش قیمت 7 تومانی نسبت به عصر روز گذشته آغاز کرد و روی 27 هزار و 171 تومان قرار گرفت. قیمت دلار سنا هم در شروع معاملات امروز 9 تومان از عصر روز گذشته پایین‌تر بود و 27 هزار و 443 تومان گزارش می‌شد.

 

قیمت سکه کاهش یافت

همراه با قیمت دلار، قیمت سکه امامی نیز معاملات امروز را با ثبت تغییراتی منفی نسبت به روز گذشته آغاز کرد. قیمت سکه در شروع معاملات امروز 15 هزار تومان از عصر روز گذشته پایین‌تر بود و 13 میلیون و 85 هزار تومان گزارش می‌شد. طلای جهانی که در روزهای پایانی هفته گذشته عملکرد خوبی داشت و در نهایت روی 1830 دلار قرار گرفت، فردا هفته کاری جدید را از سر می‌گیرد. اگر قیمت طلا به روند صعودی خود ادامه دهد و بالای 1830 دلار قرار گیرد، وارد فاز صعودی جدیدی می‌شود، زیرا مرز 1830 دلار برای طلا یک مرز حساس است. قیمت سکه تا اینجای کار واکنشی مقتضی را به رشد طلا نشان نداده و حباب قیمتی آن کوچک شده است. حباب قیمتی سکه 2.5 درصد محاسبه می‌شد. قیمت سکه امروز همراه با دلار حرکت می‌کرد، اما اگر فردا با شروع مذاکرات احیای برجام قیمت دلار کاهش یابد و طلای جهانی به رشد خود ادامه دهد، احتمال دارد، سکه در نهایت مجبور شود راه خود را از دلار بازار داخل جدا کند. البته این مسئله به اندازه تغییرات قیمت طلا و دلار بستگی خواهد داشت.

 

برداشت بازار از آینده مذاکرات چیست؟

فردا مذاکرات احیای برجام بعد از تعطیلات سال نو میلادی از سر گرفته می‌شود، برخی دیپلمات‌های حاضر در روند مذاکرات وین اظهار امیدواری کرده‌اند تا کمتر از یک ماه دیگر توافق حاصل شود. رابرت مالی معتقد است ایران تا همینجای کار برنامه هسته‌ای خود را گسترش داده است و به زودی تلاش برای احیای برجام مانند تلاش برای جان دادن به یک مرده خواهد بود. برخی تحلیل‌گران داخلی نیز دستیابی به توافق را بعید ارزیابی می‌کنند، اما روند قیمتی دلار تا اینجای کار نشان می‌داد امید به احیای برجام در بازار ارز داخل هنوز از دست نرفته است و فعالان بازار شانسی برای حصول توافق قائلند. این هفته می‌تواند در تعیین روند قیمتی دلار تعیین‌کننده باشد، زیرا احتمالا از دوشنبه مذاکرات وارد فاز جدی‌تری خواهد شد و اخبار و سیگنال‌های خروجی اهمیت بیشتری خواهند داشت.

برای جمع‌بندی می‌توان گفت قیمت دلار آمریکا در شروع معاملات امروز قدری کاهش یافت، قیمت سکه نیز به طور محدود پایین آمد. تا اینجای کار معمولا قیمت سکه همراه با دلار حرکت می‌کرد، اگر فردا قیمت طلا به رشد خود ادامه دهد، ولی قیمت دلار تحت تاثیر سیگنال‌های مثبت از مذاکرات افت کند، یا در سطوح کنونی باقی بماند، احتمال دارد، قیمت سکه راه خود را از قیمت دلار جدا کند.

نرخ ارز ثابت

نرخ ارز ثابت از طرف دولت ها در جهت باقی ماندن ارزش پول واحد کشور و در محدوده مورد نظر دولت ها تعیین می شود. و نرخ رسمی ارز یک کشور را توسط بانک مرکزی با قیمت طلا در یک مسیر قرار می دهد . بطور مثال در کشور ایران نرخ ارز ثابت که دولت در برابر دلار امریکا در نظر گرفت 42000 ریال است.

دلایل نوسانات قیمت دلار 

بازار ارز دربسیاری از موارد متاثر از رویدادهای مهم اقتصادی وسیاسی کشور است. همانطور که اشاره شد عوامل خارجی که به روابط دیپلماتیک بین کشورها به طور مثال ایران و امریکا اشاره دارد در بسیاری از موارد باعث نواسانات در بازار ارز می شود. اما در مقابل دلایل خارجی، در داخل هم اتفاقاتی نظیر افزایش تقاضای دلار، ورود نقدینگی به بازار با کاهش سود سپرده های بانکی، تقاضای دلار برای سفرهای خارجی و بعضا خارج کردن دلار به جای دیگر ارز ها از کشور، درخواست دلار برای واردات کالاهای اساسی و درخواست کاذب دلار به دلیل فشار و فضای روانی در داخل از عوامل نوسان نرخ دلار در بازار ایران است.

قیمت حقیقی دلار

در نرخ حقیقی دلار ما می توانیم کالا ها و یا خدمات یک کشور را با خدمات و کالاهای یک کشور دیگر تبادل کنیم. نرخ حقیقی دلار را می توانیم از راه فرمولی ساده بدست بیاوریم؛ نرخ اسمی دلار را در قیمت داخلی محصول ضرب و جواب را تقسیم بر قیمت خارجی آن محصول می کنیم و نرخ حقیقی دلار برای یک محصول مورد نظر را در می یابیم . از آنجاییکه نرخ حقیقی دلار در ترسیم الگوی تجارت و میزان واردات و صادرات هر کشوری موثر است از اهمیتی ویژه ای برخوردار است.در نتیجه نرخ واقعی دلار از شاخص برابری قدرت خرید دلار امریکا به ریال ایران به دست می آید.

 

قیمت دلار در صرافی ملی

بانک ملی ایران با سرمایه گذاری و کسب مجوز از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در سال 1383 بصورت شرکت سهامی خاص صرافی ملی را تاسیس کرد و بر خلاف اعمال محدودیت های جامعه جهانی ، نقش مهمی را در انتقال مبالغ ارزی و ساخت و  متعادل کردن بازار ارز ایفا نموده است.

شرکت صرافی ملی ایران با استفاده  از علم و دانش و به کارگیری مدیران با تجربه و کارشناسان ورزیده ارزی و بانکی روابط سازنده با واحدهای خارج از کشور بانک ملی و بستن قرارداد با کارگزاران معتبر و خوش نام و با استفاده از تجهیزات به روز ، ریسک معامله حواله های ارزی و نقدی(اسکناس و پول) را به کمترین سطح ممکن رسانده است.

در تاریخ اردیبهشت ماه سال 1397 بانک مرکزی با ارئه طرحی به نام سامانه نیمایی در راستای بهبود بازار ارز و واردات کالا را رونمایی کرد. سامانه نیمایی شامل یک نظام یکپارچه در معاملات ارزی است. این سامانه در راستای فراهم کردن ارز و آسان نمودن تامین ارز برای واردات کالا و ساخن یک فضای مطمئن معاملات برای خریداران و فروشندگان کالا و ارز به وجود امده است.

ساز و کار سامانه نیمایی به این صورت است که خریدار می‌تواند در یک محیط متحد درخواست خرید ارز خود را به فروشندگان بدهد و همچنین فروشندگان به تقاضای افراد و خریداران دسترسی دارد و فروشنده‌ای که بخواهد خدمات ارائه دهد می‌تواند در یک محیط سالم رقابتی خدمات خود را در دسترس خریداران قرار دهد و پیشنهاد خرید ارز خریداران را پاسخگو باشد. به عبارت ساده تر، سامانه ارز نیمایی فضای آنلاین برای تبادل ارز است که در اختیار خریداران و فروشندگان قرار می گیرد.

قیمت دلار فردایی

در این جا منظور دلاری است که شما امروز در بازار خرید و فروش می کنید اما فردای روز خرید خود آن را دریافت می نمایید. در این قیمت گذاری که بر اساس پیش بینی های فعالان اقتصادی در بازار غیر رسمی انجام می شود ممکن است بالا رود یا پایین بیاید و همچنین تابع تمام اتفاقات و نوسانات مختلف است. پس به طور دقیق نمی توان از گران بودن یا ارزن تر بودن دلار فردایی صحبت کرد.

نظام‌های ارزی

با توجه به مقتضیات اقتصادی جوامع مختلف، دولت‌های سیستم‌های متفاوتی را برای تنظیم روابط پولی خود تدوین و به مرحله اجرا می‌رسانند. این سیستم‌ها را به صورت کلی نظام‌های ارزی می‌نامند.

به صورت کلی نظام‌های ارزی در طیفی تعریف می‌شوند که دریک سر آن نظام‌های«شناور مطلق» و در سردیگر آن«ثابت مطلق» قرار دارند. در ادامه برخی از این نظام‌ها را بررسی می‌کنیم.

نظام‌میخکوب سخت: یکی از سیستم‌های ارزی به شمار می‌روند، سیستمی که عمدتا چارچوب بسیار محدود کننده‌ای برای سیاستگذار پولی به همراه دارد. این دسته از نظام‌های ارزی عموما با تصویب قانون رسمیت پیدا می‌کنند و تغییر دادن آنها مستلزم هزینه‌های بالایی _ اعم از فرایند تغییر قانون و تغییر ساختار اقتصادی_ برای سیاستگذار است. این دسته از نظامهای ارزی شامل سه نظام پذیرش واحد پول خارجی،تشکیل کمیته ارزی و اتحادیه پولی است . با یکسان شدن تورم در کشورهای طرف این نظام ارزی (کشور لنگر و پذیرنده لنگر)، تغییر نرخ ارز حقیقی بین این کشورها منوط به تغییر قیمتهای اسمی یا بهره وری است.

نظام‌های میخکوب ملایم: نظام‌های ارزی میخکوب ملایم، نظام‌هایی هستند که معمولا نرخ یا مسیر مشخص ارزی برای اقتصاد تعریف می‌کنند و همچنین در این نظام ارزی اتخار تصمیم برای مداخله در بازار ارز یا بازار پول برای رسیدن به هدف ارزی براساس دستورالعمل انجام می‌شود.

از دیگر نظام‌های ثابت مطلق می‌توان به میخکوب قابل تعدیل، میخکوب خزنده و میخکوب منعطف اشاره کرد.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  Markets

  نیازمندیها

  تازه های سایت

  سایر رسانه ها

   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد