نوسان دلار پشت مرز ۶۰ هزار تومان / چه عاملی موجب سکته دلار شد؟

کد خبر: 1207488

بازار ارز پس از رسیدن نرخ دلار به 60 هزار تومان با ریزش چشمگیری مواجه شد و البته مقداری بازگشت همچنان برای مشخص شدن روند قیمت ارز باید منتظر ماند

نوسان دلار پشت مرز ۶۰ هزار تومان / چه عاملی موجب سکته دلار شد؟

در شرایطی که خبر موثقی از تغییرات بنیادین در بازار ارز، دیروز منتشر نشد، نرخ های ارز تلگرامی با افت شدید از 60 هزار تومان تا کمتر از 56 هزار تومان رسید تا بیش از پیش نشان دهد عمق این بازار آن هم در چنین نرخ هایی تا چه حد کم و سرمایه گذاری در آن پر خطر است. در ادامه، این کانال ها مجدد نرخ ارز را افزایشی نشان دادند و درمجموع به نظر می رسد باید منتظر مشخص تر شدن روند نرخ ارز باقی ماند.

به گزارش خراسان، تنها 5 روز کافی بود تا نرخ های دلار مجازی از حدود 50 هزار تومان در سه شنبه گذشته به حدود 60 هزار تومان تا بعد از ظهر دیروز برسد. موضوعی که باعث شد تقریباً صدای همه از جمله مخالفان و موافقان دولت بلند شود. سوالی که در این باره مطرح می شد این بود: در شرایطی که آمارهای رسمی نشان می دهد وضعیت کلی درآمدهای ارزی اعم از نفتی و غیر نفتی خوب است، همچنین طبق تصریح دولتمردان مشکل خاصی در ورود ارز به کشور وجود ندارد، دلیل این جهش تند نرخ چیست؟ توجه به این نکته لازم است بخشی از این افزایش با توجه به وضعیت درونی اقتصاد ایران نظیر تورم بیش از 47 درصدی و رشد نقدینگی قابل پذیرش است، اما نکته مهم این جاست که این میزان رشد سریع حتی از منظر تحلیل های تکنیکال هم به روشنی قابل ردیابی و پیش بینی نبوده است. در این میان اخبار منتشر شده از جلسه غیر علنی دو روز قبل دولت و مجلس هم نکته زیاد خاصی را برای فضای افکار عمومی به همراه نداشت و نشان می داد که بر گزاره هایی تقریباً تکراری درباره بازار ارز تاکید شده است. به عنوان مثال بیان شد که قیمت ارز، غیر واقعی است و منابع ارزی و جریان ورود ارز به کشور تقریباً بدون مشکل است. البته خاندوزی وزیر اقتصاد به موضوع قابل تامل تری اشاره کرد و گفت: پشت پرده اختلالات بازار ارز شناسایی شده و به زودی نهادهای امنیتی و اطلاعاتی و قضایی تکلیف این افراد را مشخص خواهند کرد. همه این گزاره ها، بر پیچیدگی اوضاع نزد اذهان عمومی بیشتر افزود.
افت شدید نرخ ها در چند ساعت
 یک توصیه مهم کارشناسان به مردمی که به هر دلیل هوای حضور در بازار آزاد ارز را در چنین روزهایی دارند، این است که فضای بازار به همان گونه که جهش یافته، مستعد ریزش هم هست. دیروز اهمیت چنین هشدارهایی خود را نشان داد. به طوری که نرخ ارز در طول چند ساعت با ریزش 4 هزار تومانی روبه رو شد و از بیش از 60 هزار تومان به کمتر از 56 هزار تومان رسید. هر چند در ادامه و تا لحظه تنظیم این خبر مجدد مقداری از راه برگشته را اصلاح کرد.  در بازار طلا اما، نرخ ها همچنان صعودی باقی ماند. داده های پایگاه اطلاع رسانی اتحادیه طلای تهران تا لحظه تنظیم این گزارش، هر گرم طلای 18 عیار را با حدود 280 هزار تومان افزایش، 2 میلیون و 862 هزار تومان و هر قطعه سکه را با بیش از 2 میلیون و 340 هزار تومان افزایش، 34 میلیون تومان گزارش کرد. این نرخ های سکه در شرایطی است که رئیس اتحادیه طلای تهران، در گفت وگو با ایرنا حباب قیمت سکه را بیش از 6 میلیون تومان اعلام کرده است. این بدان معنی است که در این حوزه نیز امکان زیان افرادی که در نرخ های کنونی وارد بازار سکه می شوند، وجود دارد.
چه عاملی دیروز موجب سکته دلار شد؟ 
درباره این که دلیل این افت یک باره نرخ ارز چه بوده،  برخی مدعی خبرهای مثبت سیاسی از مذاکرات برجامی شدند. با این حال اقتصادآنلاین به نقل از شنیده ها، گزاره قابل اعتناتری را بیان کرد. به طوری که گویا پس از جهش نرخ ارز، بانک مرکزی در اقدامی درست، محدودیت های قیمتی بازار مبادله ارز را کاهش داده و همین مسئله موجب کاهش اثر افزایشی نرخ ارز ناشی از تفاوت دو نرخ تثبیتی نیما و بازار مبادله شده است. در هر حال با توجه به بازگشت نرخ ارز به حدود 57  هزار تومان تا لحظه تنظیم این گزارش، به نظر می رسد همچنان باید منتظر تاثیر این تحولات در روند آینده بازار ارز بود.

خراسان

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    Markets

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها