پیش بینی‌ جدید از قیمت نفت/قیمت طلای سیاه سه رقمی می‌شود؟

کد خبر: 1210132

از زمانی که قیمت نفت تمام رشد خود به خاطر درگیری نظامی روسیه با اوکراین در سال 2022 را از دست داد، در یک محدوده نسبتا ثابتی در حال معامله است اما کارشناسان معتقدند که به زودی روند افزایش قیمت نفت آغاز خواهد شد.

 پیش بینی‌ جدید از قیمت نفت/قیمت طلای سیاه سه رقمی می‌شود؟

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌به گزارش اویل پرایس، طی هفته‌ها و ماه‌های گذشته قیمت نفت در یک بازه محدود در نوسان بوده و حتی تحریم نفت و فرآورده‌های نفت روسیه از سوی اتحادیه اروپا و کشورهای گروه 7 هم نتوانست تأثیر زیادی در افزایش قیمت این حامل انرژی بگذارد.

پس از این تحریم‌ها، اروپا به سمت واردات بیش‌تر نفت از خاورمیانه، آسیا و آمریکا رفت و روسیه هم نفت خود را راهی بازارهای آسیایی کرد. در حال حاضر اوضاع اقتصادی کشورهایی نظیر آمریکا و چین که دو اقتصاد بزرگ جهان به شمار می‌روند، اصلی‌ترین عوامل اثرگذار در بازار آتی نفت به شمار می رود.

بانک مرکزی آمریکا به دقت اوضاع اقتصادی این کشور را زیرنظر دارد تا درباره کاهش یا افزایش نرخ بهره تصمیم‌گیری کند. اگرچه شرایط اقتصادی آمریکا رو به بهبود است، اما بالا بودن نرخ تورم ممکن است بانک مرکزی این کشور را به سمت بالا بردن بیش از انتظار نرخ بهره سوق داده و متعاقبا شاهد کاهش رشد اقتصادی این کشور و حتی بروز رکود طی ماه‌های آینده باشیم. این عامل روی قیمت نفت اثر منفی دارد و می تواند آن را کاهشی کند.

از سوی دیگر بازار روی اوضاع اقتصادی در چین متمرکز است؛ چراکه اخیرا این کشور محدودیت‌های کرونایی خود را پس از سه سال لغو کرده و انتظار می‌رود در سال 2023 شاهد رشد خوب اقتصاد این کشور باشیم و مصرف نفت آن هم افزایش یابد. بهتر شدن اوضاع اقتصادی چین به بالا رفتن تقاضا و مصرف نفت در این کشور آسیایی منجر می شود که اثر افزایشی روی قیمت دارد.

در حال حاضر این دو عامل متضاد در حال اثرگذاری بر بازار نفت هستند و قیمت نفت برنت بین 80 تا 85 دلار در هر بشکه در نوسان است. نکته حائز اهمیت آن‌که به اعتقاد کارشناسان با در نظر گرفتن شرایط تورمی قیمت نفت هم‌اکنون نسبت به روز 8 مارس سال گذشته 40 درصد پایین‌تر است.

جان کِمپ، کارشناس ارشد نفتی رویترز، می‌گوید که نرخ نوسان برای ماه آینده نسبت به سال گذشته همین موقع از 88 درصد به 25 درصد کاهش یافته است.

برخی کارشناسان نفتی می‌گویند در صورتی که اقتصاد آمریکا خیلی وارد رکود نشود، قیمت نفت خیلی سریع از 90 دلار در هر بشکه عبور خواهد کرد.

شرکت ترافیگورا هم اعلام کرده که انتظار دارد به زودی شاهد افزایش قیمت نفت در بازار جهانی باشیم.

بن لوکاک، مدیر بخش معاملات نفتی این موسسه، می‌گوید: رشد اقتصادی چین واقعی است و شاهد افزایش واردات فلزات و مواد معدنی طی 6 هفته گذشته در این کشور هستیم.

به گزارش بلومبرگ، راسل هاردی، مدیرعامل بزرگ‌ترین شرکت مستقل کارگزاری نفت در جهان به نام ویتول هم می‌گوید: در نیمه دوم سال 2023 قیمت نفت بین 90 تا 100 دلار خواهد بود؛ چراکه تقاضای جهانی بالا خواهد رفت اما همچنان با محدودیت عرضه مواجه خواهیم بود.

با توجه به آنچه گفته شد، اگر چه هنوز اثرات درگیری نظامی روسیه با اوکراین بر بازار نفت پابرجاست، اما آنچه روند قیمت طی هفته‌های آینده را تعیین خواهد کرد اوضاع اقتصادی در دو اقتصادی بزرگ جهان شامل چین و آمریکا است.

فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    Markets

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها