خبر مهم وزیر برای مستاجران | وام ودیعه مسکن امسال هم پرداخت می‌شود؟

کد خبر: 1223786

بازار اجاره مسکن در حالی آشفته و حال و روز خوشی ندارد که وزیر اقتصاد از پرداخت تسهیلات اجاره مسکن به مستأجران خبر می‌دهد.

 خبر مهم وزیر برای مستاجران | وام ودیعه مسکن امسال هم پرداخت می‌شود؟

 بازار اجاره مسکن در استان کردستان نیز همانند سایر نقاط کشور در این شرایط اقتصادی حال و روز خوشی نداشته و در سایه نبود نظارت متولیان امر، روز به روز قیمت‌ها در حال افزایش است، این وضعیت بسیاری از خانوارهای مستأجر را با مشکلات عدیده مواجه کرده است.

موجران کردستانی از یک سو قیمت اجاره‌ها را به صورت دلخواه تعیین و افزایش داده و مستأجران نیز از سوی دیگر ناتوان در پرداخت اجاره بهاهای سرسام‌آور و عجیب! به طوری‌که بخش زیادی از مردم شهرنشین به خاطر عدم توانایی مالی به مناطق حاشیه‌نشین و روستاها روی آورده‌اند. برخی از زوج‌های جوان نیز خانه پدری مانده‌اند.

در این‌روزها که هنوز فصل جابه‌جایی مستأجران در کشور و استان کردستان آغاز نشده، افزایش عجیب اجاره بهاء توسط موجران، سبب شده تا نگرانی مستأجران دو چندان شود. اخیراً مصوبه دولت در زمینه تعیین حداکثر افزایش اجاره‌بها در هرسال تا سقف 25 درصد در تهران و 20 درصد در شهرهای سراسر کشور مورد تأیید شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا قرار گرفت و سران سه قوه تأکید کرده که سیاست‌ها و اقدامات لازم برای مدیریت حوزه مسکن سریع‌تر اجرایی شود اما صاحبان خانه گوششان به قانون بدهکار نیست و هزینه‌های زندگی خود را بر دوش مستأجرانشان می‌اندازند.

در چند سال اخیر دولت باهدف کمک به مستأجران، پرداخت تسهیلات اجاره مسکن در نظر گرفته اما امسال تاکنون خبری نشده و میزان تسهیلات قبلی نیز همزمان با افزایش اجاره بهاء و با توجه به شرایط اقتصادی و تورم افزایش نیافته و به نوعی پاسخ‌گوی نیازها نیست. خبرنگار تسنیم در سنندج این مطالبه مردمی را از وزیر اقتصاد پیگیری کرده است.

 وزیر امور اقتصادی و دارایی در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار تسنیم در سنندج در پاسخ به این سؤال که چرا برخلاف سال قبل  تسهیلات اجاره مسکن امسال با وجود تورم سنگین در بازار ملک در دولت تصویب نشد؟ آیا برنامه‌ای در این ارتباط دارید؟ اظهار داشت: بله، تسهیلات خاصی در نظر می‌گیریم.

سید‌احسان خاندوزی‌ در پاسخ به این سؤال که میزان تسهیلات امسال چقدر است؟ افزود: باید این سؤال را از وزیر راه بپرسید چرا که به آنان مربوط است اما وام مسکن در نظر می‌گیریم.

«سید جواد سادات» مشاور وزیر راه نیز اخیرا در این ارتباط اظهار کرده که به بانک مرکزی پییشنهاد داده‌ایم با استفاده از یک ابزار مالی به موازات وام ودیعه مسکن به اجاره‌نشین‌ها کمک کنیم. امیدواریم این پیشنهاد به زودی در شورای پول و اعتبار مصوب شود. بر این اساس به مستأجرانی که سال گذشته تسهیلات را دریافت کرده‌اند کمک خواهد شد.

بررسی‌های میدانی خبرنگار تسنیم حاکی از آن است که افزایش اجاره بهای مسکن تنها منحصر به مناطق بالا شهر نیست و در مناطق میانی و حاشیه‌ای و نواحی منفصل شهری از جمله نایسر و ننله سنندج هم این افزایش اجاره بهای مسکن رخ داده و با محلات مرفه‌نشین نیز تفاوت آنچنانی نداشته و گاها برابری نیز می‌کند! بسیاری از مستأجران نیز علی‌رغم اینکه میزان کمک ودیعه مسکن پاسخ‌گوی اجاره‌ها نیست اما همچنان دلخوش به این تسهیلات برای ادامه زندگی هستند.

تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  Markets

  نیازمندیها

  تازه های سایت

  سایر رسانه ها

   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد