افزایش صادرات نفت خام ایران به چین در گزارش رسانه انگلیسی

کد خبر: 1228876

رسانه انگلیسی با اشاره به افزایش صادرات نفت خام ایران به چین نوشت، اینکه ایران توانسته علیرغم تحریم‌ها بخش بزرگی از تولید نفت خام خود را از سرگیرد، موردی قابل توجه است.

افزایش صادرات نفت خام ایران به چین در گزارش رسانه انگلیسی

رسانه انگلیسی با اشاره به افزایش صادرات نفت خام ایران به چین نوشت، اینکه ایران توانسته علیرغم تحریم‌ها بخش بزرگی از تولید نفت خام خود را از سرگیرد، موردی قابل توجه است.

تحلیل‌های یک وبگاه انگلیسی نشان داد که واردات نفت خام چین از ایران در ماه می سال جاری میلادی به نسبت ماه قبل افزایش یافته است.

ایران در رویکردی جدید و  با استفاده از ابزار دیپلماسی انرژی و تقویت روابط با کشورهای آمریکای لاتین، آسیایی و آفریقایی، بازارهای جدیدی را برای فروش نفت خود شناسایی کرده و ساخته است.

وبگاه انگلیسی «آرگوس» روز چهارشنبه در این زمینه نوشت، با بررسی داده‌های گمرک چین، این کشور در ماه می به حد نصاب واردات ۱.۳۴ میلیون بشکه نفت خام از ایران رسیده است. این رقم در سه ماهه چهارم سال گذشته میلادی ۱.۰۵ میلیون بشکه بوده است. چین مدت‌هاست که خریدارعمده نفت خام ایران بوده و بعد از خروج یکجانبه دولت آمریکا از برجام در سال ۲۰۱۸ ، کماکان به واردات نفت از ایران ادامه می‌دهد.

 

«جواد اوجی» وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران در تازه‌ترین اظهار نظر خود درباره صادرات نفت ایران در افتتاحیه بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی نفت در اردیبهشت سال جاری گفت: «روند تولید در صنعت نفت ایران با روی کار آمدن دولت سیزدهم افزایشی است.»

شرکت تجزیه و تحلیل نفت «ورتکسا» مجموع بارگیری نفت خام ایران را در ماه می ۱.۳۳ میلیون بشکه اعلام کرد که نسبت به ۱.۰۵ میلیون بشکه در سه ماهه چهارم سال گذشته و ۷۸۱۰۰۰ بشکه در سه ماهه سوم افزایش یافته است.

با توجه بازه زمانی  بیش از ۲۰ روزه کشتیرانی بین ایران و چین، این می‌تواند به حد نصاب جدیدی برای چین در واردات نفت خام از ایران در ماه ژوئن تبدیل شود. در حالی که در اروپا و آسیا-اقیانوسیه خرید محموله‌های نفت خام و میعانات گازی ایران اکثرا متوقف شده، پالایشگاه‌های مستقل چینی در استان «شاندونگ» همچنان به همکاری با ایران ادامه می‌دهند.

این وبگاه در ادامه نوشت، موفقیت ایران در افزایش صادرات در ماه‌های اخیر به این کشوراین امکان را داده که تولید نفت خام خود را به بالاترین حد در سال‌های اخیر برساند.

این وبگاه تولید نفت خام ایران را در ماه می ۲.۷۸ میلیون بشکه در روز تخمین زد که حدود ۲۰۰ هزار بشکه در روز از سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۲ افزایش یافته است. این که ایران توانسته علیرغم تحریم‌ها بخش بزرگی از تولید نفت خام خود را از سرگیرد، موردی قابل توجه است.

«محمدصادق مهرجو »کارشناس‌ انرژی پیش از این در گفت‌‌وگو با خبرگزاری فارس با اشاره به افزایش تولید نفت ایران عنوان کرده است: «ایران در سال ۹۹ بدترین وضعیت را در تولید و صادرات نفت داشته و میانگین تولید نفت ایران در این سال حدود ۲.۱ میلیون بشکه در روز بوده است.»

از دیگر نکات قابل توجه، افزایش واردات نفت خام چین از روسیه دیگر کشور تحت تحریم‌های غرب است. به گزارش «خبرگزاری فرانسه» داده های تازه گمرک پکن  نشان داد واردات نفت چین از روسیه در ماه گذشته به بالاترین سطح خود از زمان تهاجم روسیه به اوکراین رسیده است. داده‌های گمرکی نشان می‌دهد که چین در ماه می ۹.۷۱ میلیون تن نفت از روسیه وارد کرده است. این رقم در ماه فوریه ۵.۴ میلیون تن  و در ماه مارس ۶.۳ میلیون تن بوده است/فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    Markets

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها