وزیر راه و شهرسازی: ساخت و ساز مسکن سرعت گرفت

کد خبر: 1236633

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به افزایش سرعت ساخت و ساز مسکن گفت: ۸۰ درصد از مصالح ساختمانی تولید داخل امکان صادرات دارد

وزیر راه و شهرسازی: ساخت و ساز مسکن سرعت گرفت

مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی در افتتاحیه بیست و سومین نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان؛ گفت: امروز فراوانی تولیدات ایرانی و مصالح ساختمانی ایرانی گسترده‌تر از مرزهای ایران است و به خارج از مرزها کشیده شده است که نشان دهنده رشد در صنعت ساختمان است.

وی افزود: حدود ۸۰ درصد از محصولات صنعت ساختمانی ما در کشور امکان صادرات دارند و ۷۵۰ عدد از شرکت‌های داخلی در این نمایشگاه شرکت کردند و ظرفیت بزرگی در این حوزه در کشور وجود دارد و ما باید بازارسازی گسترده‌ای در این حوزه انجام دهیم.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه تاکید کرد: پروژه نهضت ملی مسکن این روزها با شتاب بیشتری در مسیر تک ویلایی گرفته شده است و ساخت و ساز آغاز شده که ضرورت دارد در ساخت این واحدها از نماد ایران زمین بهره کافی ببریم.

بذرپاش گفت: صادرات مصالح ساختمانی از دیگر موضوعاتی است که در دستور کار است و بنا بر این است با پذیرایی از مهمان خارجی در کشورمان این موضوع مورد توجه قرار بگیرم.

وی از تأسیس از نمایشگاه دائمی در شهر دمشق و ارائه پیشنهاد آن به دولت سوریه خبر داد.

بذرپاش گفت: صادرات مصالح ساختمانی از دیگر موضوعاتی است که در دستور کار است و بنا بر این است با پذیرایی از مهمان خارجی در کشورمان این موضوع مورد توجه قرار بگیرد.

وی از تأسیس از نمایشگاه دائمی در شهر دمشق و ارائه پیشنهاد آن به دولت سوریه خبر داد.. مهر

احداث یک و نیم میلیون واحد مسکونی در بافت های فرسوده

وزیر راه و شهرسازی گفت: ساخت و سازها با سرعت بیشتری انجام می‌گیرد به طوریکه هم اکنون ۱.۵ میلیون واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده احداث می شوند.

به گزارش مهر، مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی در حاشیه بیست و سومین نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان؛ گفت: صنعت ساختمان که یکی از بزرگترین صنایع در کشور است در این نمایشگاه مشخص می‌شود که این صنعت به چه جایگاهی پیشرفت کرده است رسید.

بذرپاش گفت: حدود ۸۰ درصد محصولات تولیدات کشور ما در این حوزه مصالح ساختمانی قابلیت صادرات دارند. ۷۵۰ شرکت داخلی در این نمایشگاه شرکت کردند و ظرفیت عظیم و بزرگی در این حوزه در کشور وجود دارد.

وی در ادامه افزود: باید بازارسازی گسترده‌ای در حوزه صنعت مصالح ساختمانی در کشور ایجاد کنیم که مرتب مشوق‌های تولیدی جدیدی ما صادر خواهیم کرد.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه تاکید کرد: هدف گذاری که در حال حاضر هدف گذاری کردیم انتظار ما بیش از این رشد است و بیست و هفت شهر ساحلی را تصویب رساندیم که پروژه طرح نهضت ملی با شتاب بیشتری در حوزه تک طبقه و ویلایی در حال پیشرفت است.

این مسئول در ادامه گفت: ساخت و ساز واحدها مسکونی آغاز شده و ما خودمان را متعهد میدانیم که بازارهای را برای این صنعت ایجاد کنیم و اگر مهمان خارجی وارد کشورمان شود این وظیفه بر عهده ماست که شرکت‌های این صنعت و توانمندی‌هایش را به جهان معرفی کنیم. در مصالح ایرانی را در حوزه‌های مختلف برای کشورهای دیگر مشکل صادراتی نداریم و دچار کمبودی در این حوزه نیستیم.

وی در ادامه گفت: سازمان حوزه تجارت در این حوزه فعال‌تر خواهد درخشید البته این گستره صادرات که از ابتدای سال‌جاری شروع شده بسیاری از نیازها را پاسخ می‌دهد و یک سری سفارش گذاری‌های مطمئنی ما باید ایجاد کنیم.

بذرپاش گفت: در شورای عالی مسکن است این طرح را مطرح کردیم که قیمت ساخت مسکن را با یک حداقل افزایشی باید تضمین دهیم و ما برای پیگیری مصوبات رئیس جمهور جلسات بسیار خوبی را انجام دادیم و بسیاری از مصوبات در سه ماه به مرحله اجرایی رسیده و این باعث خوشحالی ما است.

بذرپاش در خصوص کشور سوریه افزود: کشور سوریه نیز به ساختمان سازی نیازمند است و طبق بازدیدهای که از کشور سوریه شد بنا بر این شد تا از ظرفیت‌های ما بازدید داشته باشند و ما بتوانیم در این کشور حداکثر استفاده را از صنعتمان را داشته باشیم.

وی در مورد واحدهای در حال ساخت گفت: اکنون بیش از یک و نیم میلیون پروژه در حال ساخت در کشور وجود دارد که یک انباشت تقاضا و تولید در کشور به وجود آمده است و امروزه حدود یک و نیم میلیون مسکن در بافت فرسوده روستایی و غیره در حال ساخت است.

وزیر راه و شهرسازی افزود: با همه محدودیت‌های مالی که وجود دارد تمام مشکلات بخش خصوصی و غیره حوزه صنعت ساختمان در کل کشور شروع شده و قطعاً کارها با سرعت بیشتری انجام می‌گیرد و امسال و سال آینده زمان شکوفایی است.

این مقام مسئول در ادامه افزود: ابتدا باید با احتکار زمین مبارزه شود قطعاً نمی‌توان زمینی که سال‌ها در محدوده شهر است به کار گرفته نشود. هرچه تولید مسکن افزایش یابد، تولید واحدهای مسکونی یک بخشی از طرح نهضت ملی مسکن و بخشی دیگر از بافت فرسوده است.

وی گفت: بهترین روش ساخت مسکن جایگزین در حوزه بافت فرسوده است و ما مکانیزم‌های شهر سازانه را ابلاغ خواهیم کرد و از طریق اجرای قانون مقررات با احتکار زمین مبارزه می‌شود.

این مقام مسئول در خصوص قیمت گذاری مسکن‌های طرح ملی افزود: دلایلی که مسبب افزایش قیمت در واحدهای ملی است به دلیل کاهش تولید مسکن بود زیرا؛ تولید مسکن به پایین‌ترین حد خود رسیده بود و سوداگری‌های زیادی در حال انجام بود.

وزیر راه و شهرسازی گفت: مسکن یکی از مهم‌ترین کالاهای مورد نیاز مردم جامعه است و ما باید کمک کنیم که این بازار آرام به ثبات و آرامش بازگردد و دولت باید بیشترین سهم را در این حوزه داشته باشد. در کشور برای کاهش قیمت بررسی‌های میدانی در حال انجام است و ظرف دو هفته آینده آمار دقیق‌تری را اعلام خواهیم کرد.

وی در پایان گفت: همه شهرها مشمول کاهش قیمت شدند اما هر شهر با دیگری فرق دارد؛ البته هنوز کاهش قیمت‌ها مطلوب نیست و هر چه قیمت‌ها پایین رود تأثیرات را در بازار اجاره هم نشان خواهد داد و توقع ما از نظام بانکی این است که همکاری بیشتری داشته باشد و درصد سود و نرخ ودیعه مسکن افزایش پیدا کرد./ مهر

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  Markets

  نیازمندیها

  تازه های سایت

  سایر رسانه ها

   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد