خبر مهم درباره پرداخت یارانه ها | پرداخت یارانه نقدی سال آینده ادامه دارد؟

کد خبر: 1262765

معاون رییس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: لایحه بودجه ۱۴۰۳ از دقیق‌ترین و واقعی‌ترین بودجه‌هایی است که تا به امروز داده شده و احکام زائد در این لایحه لحاظ نشده و تمامی مفروضات در نظر گرفته شده است.

خبر مهم  درباره پرداخت یارانه ها | پرداخت یارانه نقدی سال آینده ادامه دارد؟

"داود منظور" معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه در برنامه صف اول شبکه خبر با بیان اینکه منابع دولت طی امسال رشد قابل توجهی داشته است، گفت: در ۸ ماه اول امسال نسبت به سال گذشته ۴۱ درصد رشد درآمد داشته ایم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: آنچه از درآمد گمرکی ما تحقق یافته، ۷۵ هزار میلیارد تومان از ۱۴۵ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است و تلاش شده در بودجه سال بعد شرایط بهتر شود.

دکتر منظور با بیان اینکه هدف این بوده که ۹۰۰ پروژه عمرانی به بهره برداری برسد، افزود: تا پایان امسال ۳۰۰ هزار میلیارد تومان برای پروژه‌های عمرانی تخصیص می‌دهیم.

* دولت در تنظیم لایحه بودجه واقع‌گرایانه عمل کرده است

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه دولت در تنظیم لایحه بودجه واقع‌گرایانه عمل کرده و برای مصارف کشور اولویت گذاری شده است، گفت: در بخش هزینه‌های بودجه سال آینده، همه ارکان از جمله بازنشستگان، کارکنان دولت، پزشکان و ... در نظر گرفته شده اند.

وی افزود: رشد منابع نسبت به رقم مصوب سال گذشته ۱۸.۲ درصد بوده است. امسال رشد منابع به ۲هزار و ۴۶۸ هزار میلیارد تومان رسیده و دارای رشد معقول بوده است. بودجه سال آینده به هیچ عنوان انقباضی نیست.

* لایحه بودجه ۱۴۰۳ از دقیق‌ترین و واقعی‌ترین بودجه‌های تنظیم شده تا به امروز است

معاون رئیس جمهور خاطر نشان کرد: لایحه بودجه ۱۴۰۳ از دقیق‌ترین و واقعی‌ترین بودجه‌هایی است که تا به امروز تنظیم شده و احکام زائد در این لایحه لحاظ نشده و تمامی مفروضات در نظر گرفته شده است.

معاون رئیس‌جمهور درباره برنامه‌های نفت و گاز در بودجه ۱۴۰۳ گفت: تعیین سهم شرکت‌های تولیدکننده نفت و گاز به تفکیک هر میدان در جهت اصلاح ساختار بودجه و شفافیت منابع مالی انفال و روابط مالی دولت و شرکت ملی نفت مطابق مفاد قانون برنامه هفتم، در برنامه دولت در این بخش در نظر گرفته شده است.

دکتر منظور در خصوص میزان فروش اوراق گفت: در سال ۱۴۰۰، ۲۷۴ همت اوراق فروش رفته است، این رقم در سال ۱۳۹۹، ۲۰۷ همت، در سال ۱۴۰۱، ۲۶۸ همت و امسال ۱۸۷ همت است، ما در سال آینده این رقم را ۲۵۴ همت پیش بینی کرده ایم، یعنی فروش اوراق ما در سال آینده از سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ کمتر است.

وی بیان کرد: عرضه اوراقی هم که ما پیش بینی کرده ایم، به طور دقیق برای استمهال اوراق سال‌های قبل است، این بدان معنا است که خود مرکز پژوهش‌ها گزارش داده که از این ۲۵۴ همت ، دولت هیچ درآمدی برای سال آینده برای خود در نظر نگرفته است، سازمان برنامه و بودجه اوراقی را که سال‌های قبل مسئولان تصویب کردند و ما امسال باید بازپرداخت کنیم، با اوراق جدید استمهال می‌کند.

*ظرفیت مالیاتی کشور، ظرفیت بالایی است

دکتر منظور در خصوص درآمدهای مالیاتی تاکید کرد: درآمدهای مالیاتی واقعی است، اگر رشد درآمدهای مالیاتی سال‌های گذشته را ببینید، از سال ۱۳۹۹ با ۱۸۹ همت شروع کرده ایم، در سال ۱۴۰۰ این رقم به ۳۰۱ همت، در سال ۱۴۰۱، به ۴۷۲ همت و امسال به ۷۴۸ همت رسیده است. در تمام این سال‌ها درآمد مالیاتی حدود ۵۰ درصد رشد کرده و ظرفیت مالیاتی کشور، ظرفیت بالایی است. البته درآمدهای مالیاتی متناسب با افزایش قیمت‌ها رشد می‌کنند.

دکترمنظور اظهار کرد: در بودجه سال ۱۴۰۳ متوسط افزایش حقوق کارمندان به صورت میانگین ۱۸ درصد و برای بازنشستگان هم ۲۰ درصد در نظر گرفته شده است.

*ارتقای عدالت، شفافیت و اثربخشی بودجه، از برنامه‌های دولت است

رئیس سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: ارتقای عدالت، شفافیت و اثربخشی بودجه، از برنامه‌های دولت است که در این راستا، مواردی همچون ایجاد نظام یکپارچه مدیریت مالی دولت در راستای مدیریت جریان نقدینگی و پرداخت اعتبارات به ذینفع نهایی؛ الزام دستگاه‌های اجرایی به انجام کلیه دریافت‌ها و پرداخت‌های خود صرفا از طریق حساب‌های افتتاح شده نزد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در نظر گرفته شده است.

دکترمنظور در خصوص ایرادات مجلس برای بودجه سال ۱۴۰۳ گفت: دولت همسان سازی حقوق بازنشستگان را با شتاب بیشتری انجام می‌دهد و هنوز برای بخش مصارف ورود نکرده و تدابیر لازم مانند موضوع حذف یک درصد مالیات بر ارزش افزوده را مدنظر قرار داده است. معاون رئیس جمهور با بیان اینکه این دولت رشد اقتصادی خود را ۸ درصد در نظر گرفته است، گفت: کسری بودجه پنهان نداریم و این بودجه با مفروضات واقعی و ضریب اطمینان بالا تهیه شده است .

*استمرار پرداخت یارانه نقدی، معیشتی و کالابرگ الکترونیک

دکتر منظور از تداوم پرداخت یارانه نقدی، معیشتی و کالابرگ الکترونیک به گروه‌های مشمول و مددجویان تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی؛ تداوم پرداخت یارانه دارو، شیر خشک و ملزومات مصرفی پزشکی و تداوم پرداخت یارانه نان و خرید تضمینی گندم در سال ۱۴۰۳ خبر داد و گفت: در لایحه بودجه ۱۴۰۳، پرداخت مستقیم یارانه‌های نقدی و دارو به ذی‌نفعان نهایی (سرپرستان خانوار و داروخانه‌ها)؛ حمایت از تولید و اشتغال با کاهش حقوق گمرکی ماشین‌آلات و تجهیزات، قطعات، مواد اولیه و واسطه‌ای تولیدی به دو درصد و کاهش نرخ مالیات بر ارزش افزوده واردات کالاهای اساسی، دارو و ملزومات مصرفی پزشکی و شیر خشک اطفال به یک درصد در جهت کنترل تورم به‌ویژه در اقلام موثر بر سفره مردم و سلامت، مورد توجه دولت قرار گرفته است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه اظهار کرد: امسال بودجه دو مرحله ای است که در مرحله اول در مورد هزینه‌ها و از جمله حقوق بازنشستگان تصمیم گرفته ایم و در مورد هیچ حکم هزینه‌ای دیگری ورود نکرده ایم. یارانه نان و یارانه دارو، مربوط به موضوعات بخش دوم است و امسال بنابر تکلیف مجلس شورای اسلامی مدل لایحه بودجه و الگوی آن عوض شده است.

*تقویت رشد اقتصادی و اصلاح و شفاف‌سازی رابطه مالی دولت و شرکت ملی نفت

رئیس سازمان برنامه و بودجه اضافه کرد: کاهش چشمگیر (۳۲ درصدی) کسری تراز عملیاتی از ۴۵۴ هزار میلیارد تومان در سال ۱۴۰۲ به ۳۰۵ هزار میلیارد تومان در سال ۱۴۰۳ به میزان ۱۴۹ هزار میلیارد تومان؛ افزایش جزئی هشت‌دهم واحد درصدی سهم هزینه‌ای جاری در بودجه عمومی نسبت به رقم مصوب ۱۴۰۲ با وجود افزایش ۱۸ تا ۲۰ درصدی حقوق؛ افزایش سهم مالیات در تأمین منابع عمومی از ۴۳ درصد به ۵۱ درصد؛ کاهش سهم نفت در تأمین منابع عمومی از ۲۹ درصد به ۲۳،۷ درصد؛ ارتقای عدالت در پرداخت حقوق و مزایای شاغلان و بازنشستگان با بیشتر دیدن ضریب افزایش حقوق بازنشستگان به میزان ۲ واحد درصد بیشتر از شاغلان؛ اِعمال سیاست‌های ضد تورمی بودجه با صرفه‌جویی در بخش سایر هزینه‌ها؛ هدایت منابع مولدسازی به‌سوی تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام و تقویت رشد اقتصادی و اصلاح و شفاف‌سازی رابطه مالی دولت و شرکت ملی نفت مطابق مفاد قانون برنامه هفتم توسعه، از دیگر ویژگی‌های لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ است. 

اقتصاد آنلاین

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    Markets

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها