قیمت نفت در مدار افزایشی

کد خبر: 1284851

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۷۹ سنت معادل ۰.۸۸ درصد افزایش به ۹۰ دلار و ۵۳ سنت رسید.

قیمت نفت در مدار افزایشی

قیمت نفت در اولین ساعات تجارت در روز جمعه افزایش یافته است. تشدید تنش‌ها در خاورمیانه به دنبال قول ایران برای تلافی حمله رژیم صهیونیستی به سفارت این کشور در سوریه قیمت نفت را بالا برده است.

به نقل از رویترز، قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۷۹ سنت معادل ۰.۸۸ درصد افزایش به ۹۰ دلار و ۵۳ سنت رسید. نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم با ۸۶ سنت معادل ۱.۰۱ درصد افزایش ۸۵ دلار و ۸۸ سنت معامله می‌شود.

نگرانی در مورد تورم بالا در آمریکا امیدها نسبت به کاهش زود هنگام نرخ بهره فدرال رزرو در ماه ژوئن را کاهش داده و بر قیمت نفت تاثیر گذاشته است.

حمله رژیم صهیونیستی به سفارت ایران در دمشق در اول آوریل باعث شد ایران اعلام کند انتقام قطعی است و تنش‌ها در منطقه‌ای که از قبل درگیر جنگ غزه بوده را بالا برده است.

آمریکا انتظار حمله ایران علیه رژیم صهیونیستی را دارد اما عقیده دارد این حمله آنقدر بزرگ نخواهد بود که واشنگتن را هم به جنگ بکشاند.

جنگ در غزه همچنان ادامه دارد و نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی هم گفته این رژیم آماده سناریوهای دیگری در مناطق دیگر هم می‌شود.

طبق گفته تحلیلگران، علاوه بر مخاطرات ژئوپلیتیکی، بهبود شرایط اقتصاد دنیا و کاهش عرضه اوپک و متحدانش در ائتلاف اوپک پلاس هم از قیمت نفت حمایت می‌کند.

بانک‌های مرکزی اروپا سیاست نرخ بهره خود را در اجلاس روز ۵ شنبه بدون تغییر نگه داشتند اما اعلام کردند کاهش نرخ بهره را از ماه ژوئن آغاز می‌کنند./تسنیم

قیمت نفت سنگین ایران صعود کرد

جدیدترین گزارش ماهانه اوپک نشان داد قیمت نفت سنگین ایران در مارس، برای سومین ماه متوالی افزایش یافته است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) در گزارش ماهانه خود از بازار نفت، اعلام کرد قیمت هر بشکه نفت سنگین ایران در مارس، به ۸۳ دلار و ۴۸ سنت رسید که در مقایسه با قیمت ۸۰ دلار و ۳۴ سنت در فوریه، ۳ دلار و ۱۴ سنت معادل ۳.۹ افزایش داشت. میانگین قیمت نفت سنگین ایران از ابتدای سال ۲۰۲۴ تاکنون، به ۸۱ دلار و ۲۷ سنت در مقایسه با ۸۰ دلار و ۶۷ سنت در مدت مشابه سال ۲۰۲۳ رسیده است.

ارزش سبد نفتی اوپک در مارس به ۸۴ دلار و ۲۲ سنت در هر بشکه رسید که ۲ دلار و ۹۹ سنت معادل ۳.۷ درصد در مقایسه با ۸۱ دلار و ۲۳ سنت در فوریه، افزایش داشت. میانگین ارزش سبد نفتی اوپک از ابتدای سال ۲۰۲۴ تاکنون، به ۸۱ دلار و ۷۷ سنت در هر بشکه رسیده است که در مقایسه با ۸۰ دلار و ۵۶ سنت در مدت مشابه سال ۲۰۲۳، یک دلار و ۲۰ سنت معادل ۱.۵ درصد افزایش نشان می‌دهد.

طبق آمار منابع ثانویه اوپک، تولید نفت اوپک که متشکل از ۱۲ کشور است، در مارس، به ۲۶.۶۰ میلیون بشکه در روز رسید که ۳۰۰۰ بشکه در روز بر مبنای ماه به ماه افزایش داشت. تولید نفت عمدتا در ایران، عربستان سعودی، گابن و کویت افزایش داشت، در حالی که در نیجریه عراق و ونزوئلا کاهش یافت.

تولید نفت ایران در مارس، با ۲۸۰۰۰ بشکه در روز افزایش، به ۳.۱۸۸ میلیون بشکه در روز رسید./ایسنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    Markets

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها