فوری/ یارانه معیشتی بگیران حسابشان پرپول شد | واریز یک میلیون و ۴۱۹ هزارتومان برای دهک های 1 تا 7 یارانه معیشتی بگیر

کد خبر: 1291338

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان بهزیستی کشور گفت: مستمری اردیبهشت مددجویان سازمان بهزیستی در سال ۱۴۰۳ همچون ماه گذشته توسط سازمان هدفمندی یارانه‌ها پرداخت شد.

فوری/ یارانه معیشتی بگیران حسابشان پرپول شد | واریز  یک میلیون و ۴۱۹ هزارتومان برای دهک های 1 تا 7 یارانه معیشتی بگیر

خبرنگار شکیبا بقال زاده: معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان بهزیستی کشور گفت: مستمری اردیبهشت مددجویان سازمان بهزیستی در سال ۱۴۰۳ همچون ماه گذشته توسط سازمان هدفمندی یارانه‌ها پرداخت شد.

به گزارش سازمان بهزیستی کشور، علیرضا انجلاسی افزود: بنا بر هماهنگی صورت‌گرفته و در عمل به قانون بودجه سال ۱۴۰۳ مستمری اردیبشهت مددجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی، همچون ماه گذشته توسط سازمان هدفمندی یارانه ها امروز به حساب آنها واریز شد.

وی خاطرنشان کرد: این مستمری برای خانوار یک نفره ۹۹۳ هزار و ۷۲۰ تومان، برای خانوار دو نفره یک میلیون و ۴۱۹ هزار و ۶۰۰ تومان، برای خانوار سه نفره یک میلیون و ۹۸۷ هزار و ۴۴۰ تومان، برای خانوار چهار نفره ۲ میلیون و ۵۵۵ هزار و ۲۸۰ تومان و برای خانوارهای پنج نفر و بیشتر سه میلیون و ۱۲۳ هزار و ۱۲۰ تومان است.

بر اساس این گزارش تا پیش از شروع سال جاری و در سال‌های گذشته مستمری مددجویان از طریق سازمان بهزیستی واریز می شد ولی بر اساس قانون بودجه سال ۱۴۰۳ مبنی بر واریز به حساب ذینفع نهایی از فروردین واریز مستمری به حساب مددجویان از طریق سازمان هدفمندی صورت می‌گیرد.

مستمری مشمولان کمیته امداد خمینی (ره) و سازمان بهزیستی بیستم اردیبهشت واریز شد. مستمری امسال مددجویان سازمان بهزیستی نسبت به سال گذشته با افزایش ۳۰ درصدی همراه بوده است.

براین اساس خانوارهای یک نفره ماهیانه یک میلیون تومان، ۲ نفره یک میلیون و ۴۲۰ هزار تومان، ۳ نفره ۲ میلیون تومان، چهار نفره ۲ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان و خانواده پنج نفره و بالاتر سه میلیون و ۱۵۰ هزار تومان دریافت خواهند کرد.

زمانبندی پرداخت مستمری و یارانه معیشتی مددجویان بهزیستی

طبق جدول زمانبندی پرداخت مستمری مددجویان بهزیستی بانک رفاه، واریز مستمری در تاریخ‌های ۲۰، ۲۳، ۲۷ و ۳۰ اردیبهشت ماه انجام می‌شود. برای اطلاع دقیق از تاریخ واریز مستمری خود، می‌توانید به سامانه الکترونیکی خدمات بهزیستی به نشانی https://www.behzisti.ir/ مراجعه کنید.

معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد نیز پیش از این گفته بود بر حسب نیاز و مشکلات نیازمندان، اکنون ۲ میلیون و ۳۴۹ هزار خانوار با جمعیت چهار میلیون و ۹۷۰ هزار نفر تحت پوشش خدمات حمایتی کمیته امداد قرار دارند.

حسین خدرویسی افزود: تلاش شده است علاوه بر خدمات اورژانسی و اجتماعی و رفع نیازها، به سمت خدمت برای خروج از چرخه فقر و توانمندسازی حرکت کنیم. در این راستا، کمیته امداد در حوزه‌ها و معاونت‌های مختلف برنامه جامعی برای توانمندسازی مددجویان طراحی کرده است و تلاش شده متناسب با شرایط خانواده‌ها و در نظر گرفتن نیازها، توانمندی و ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل هر خانواده برنامه توانمندسازی خاص خانواده تامین شود.

معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد با بیان اینکه مددجویان این نهاد امدادی شامل دو دسته هستند، تاکید کرد: افرادی هستند که صرفا نیازمند خدمات حمایتی هستند که شامل بیماران صعب‌العلاج و زمین‌گیر و سالمندان با جمعیتی بیش از یک میلیون و ۷۰۰ نفر، است.

وی ادامه داد: این دسته از مددجویان مستعد شغل نیستند و صرفا حمایتی هستند و دسته دیگر مددجویان افرادی هستند که مستعد شغل‌اند که متناسب با ظرفیت و استعدادهایشان برای این دسته از مددجویان برنامه توانمندسازی، اشتغال و سایر مهارت ها و مشاوره شغلی، فرهنگی، آموزشی و حقوقی و... اجرا می‌شود./ اقتصاد آنلاین

 رئیس بهزیستی خرم‌بید با اشاره به نگاه ویژه دولت به این سازمان گفت: از ابتدای سال جاری افزایش ۳۰ درصدی مستمری افراد تحت پوشش بهزیستی محقق شد.

مرضیه روستا در حاشیه برپایی میز خدمت در خرم‌بید در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، از شهرستان خرم‌بید به عنوان منطقه‌ای شهیدپرور یاد کرد و افزود: پاسداشت مقام فاخر شهدا و تکریم خانواده معزز ایثارگران و جانبازان از مهم‌ترین رسالت‌هایی است که بر دوش داریم.

یارانه معیشتی

وی برپایی میز خدمت در روستای شهیدآباد خرم‌بید را اقدامی ارزنده توصیف کرد و افزود: در قالب میزهای خدمت، خدمات ویژه مشاوره و مددکاری اجتماعی از سوی بهزیستی ارائه شد.

به گفته این مقام مسئول، مشاوران، روانشناسان و کارشناسان اورژانس اجتماعی در میز خدمت روستاهای شهیدآباد شهرستان خرم‌بید حضور یافته و پاسخگوی مطالبات و پرسش‌های مردمی بودند.

روستا در بخش دیگری از سخنانش از تعامل گسترده بهزیستی با بنیاد شهید و امور ایثارگران خرم‌بید خبر داد و افزود: مددجویان تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران که مبتلا به معلولیت ضایعه نخاعی هستند از کمک‌های حق پرستاری سازمان بهزیستی خرم‌بید بهره‌مند می‌شوند.

وی از ارائه تجهیزات پزشکی و درمانی به افراد تحت پوشش خبر داد و افزود: تجهیزاتی نظیر تشک مواج، تخت ویژه، ویلچر و سایر موارد مورد نیاز توانخواهان از سوی بهزیستی در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان خرم‌بید اظهار کرد: بیش از ۲ هزار معلول، ۳۰۰ خانوار امور اجتماعی و ۵۰۰ خانوار بهبود یافته تحت پوشش اداره بهزیستی شهرستان خرم‌بید قرار دارند.

وی با قدردانی از نگاه ویژه دولت به سازمان بهزیستی افزود: با ارائه خدمات مستمر و هدفمند در حال حاضر هیچ موردی که در نوبت دریافت مستمری بهزیستی باشد، وجود ندارد.

به گفته روستا، از ابتدای سال جاری افزایش ۳۰ درصدی مستمری افراد تحت پوشش بهزیستی محقق شد و حداقل مستمری ماهیانه یک نفره به ۹۹۰ هزار تومان افزایش یافت.

 وی بیان کرد: شهرستان خرم‌بید با بهره‌مندی از معادن پربار از نظر بنیه اقتصادی غنی است اما متاسفانه جمعیت قابل ملاحظه‌ای تحت پوشش سازمان بهزیستی قرار دارند.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان خرم‌بید از اتخاذ راهکارهایی به منظور ایجاد درآمد پایدار برای افراد تحت پوشش خبر داد و افزود: ارائه تسهیلات وام خود اشتغالی به میزان ۱۵۰میلیون تومان با بهره ۴ درصد برای راه‌اندازی مشاغل پرداخت می‌شود.

 روستا در بخش پایانی سخنانش از بررسی‌های کارشناسی به منظور اشتغالزایی و تحقق شعار سال خبر داد و افزود: با ارائه وام‌های کارفرمایی برای اشتغالزایی مددجویان به دنبال حمایت پایدار و خودکفایی اقشار تحت پوشش هستیم.

یک شغل زمانی امن و پایدار است که فرد بیمه شود و بتواند بعد از بازنشستگی مستمری دریافت کند یا در صورت از کار افتادگی بتواند از آن استفاده کند، بیمه هنرمندان صنایع‌دستی که با دستور رئیس‌جمهوری محقق شد، این مزایا را دارد.

مطالبه یا مساله یا دغدغه، هر چه بود یا باشد، بیمه و تامین اجتماعی برای یک هنرمند حوزه صنایع دستی از اهمیت بسیاری برخوردار است، به نوعی امنیت خاطر نسبت به اکنون و آینده است؛ سالها بود که هنرمندان حوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی مساله بیمه را از هر راهی به مسئولان و مدیران این حوزه مطرح کرده اند، اما هر بار با بیمه شدن عده ای محدود هیچ دردی دوا نمیشد.

وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در دولت سیزدهم از همان آغاز کار یکی از مسائلی را که مورد توجه قرار داد بیمه هنرمندان صنایع دستی بود، و در نظام مسائل نیز جزو اولویت‌های کاری وزارتخانه قرار داد، از شهریور ۱۴۰۱ بحث بیمه هنرمندان با وجود فراز و نشیب‌های زیاد پیگیری شد، و با مکاتبات سیدعزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به دولت اعلام شد، و نهایتا در بهمن ۱۴۰۲ با دستور اکید آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری محقق شد و بیمه ۱۰ هزار نفر از فعالان حوزه گردشگری و صنایع دستی شکل عملیاتی گرفت و اکنون این طرح بیمه ای ابلاغ شده است.

مریم جلالی دهکردی معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی می‌گوید: بحث تأمین اعتبار منجر به طولانی شدن این بحث شد به طوری که تا انتهای سال گذشته طول کشید،از بهمن سال ۱۴۰۲ به دنبال ابلاغیه از سازمان تامین اجتماعی، فهرست اسامی افراد واجد شرایط را جمع آوری کردیم. اسامی توسط استان ها ارسال و در چند مرحله پایش شد و حالا این مصوبه ابلاغ شده است.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی از مجموع ۱۰هزار سهمیه بیمه‌ای در این طرح تعلق گرفته است، تعداد ۸ هزار نفر هنرمند صنایع دستی و ۲ هزار نفر راهنمایان گردشگری را شامل می‌شود، مراحل کنترل و نظارتی شرایط بیمه شوندگان تا اوایل خردادماه انجام می شود تا به عقد قرارداد بیمه عملیاتی شود.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور با بیان اینکه اولویت ما گروه سنی بوده است، اظهار داشت: باتوجه به اینکه اگر سن افراد از ۵۰ سال عبور کند امکان تحت پوشش قرار گرفتن بیمه آنها نیست، لذا مقرر شد در این مرحله اولویت سنی ما ۴۰ تا ۵۰ سال باشد و افرادی که سابقه و تاثیرگذاری بیشتری در صنایع دستی دارند مشمول شوند.

جلالی با اشاره به اهمیت و توجه به بحث معیشتی هنرمندان گفت: افراد برای بیمه شدن علاوه بر مجوز میراث فرهنگی باید کارت فنی حرفه ای نیز داشته باشند. امیدواریم مراحل کنترل و نظارت تا اوایل خرداد ماه امسال انجام شود تا بتوانیم در این ماه شاهد عقد قرارداد بیمه این افراد باشیم.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور با اشاره به اینکه قبل از تحت پوشش قرار گرفتن بیمه، فرایند کنترل و بازرسی تامین اجتماعی نیز انجام می‌شود، اظهار داشت: افراد باید حتما در رشته خود کار کنند، معاینات پزشکی هم انجام دهند و سپس فرایند لازم در سامانه طی می شود؛ این افراد توسط سازمان تامین اجتماعی و بازرسان ادارات میراث فرهنگی استان‌ها پایش می‌شوند.

وی با بیان اینکه یک شغل زمانی پایدار است که فرد بتواند بعد از بازنشستگی مستمری دریافت کند، گفت: در صورت درگذشت هنرمند صنایع دستی، خانواده او می‌تواند از مستمری آن استفاده کنند و حتی اگر فرد از کار افتاده شود نیز می‌تواند از این بیمه استفاده کند.

منبع: ایرنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    Markets

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها