هشدار مجدد روسیه به رژیم صهیونیستی

کد خبر: 1182428

روسیه بار دیگر به رژیم صهیونیستی درباره هر گونه تصمیم برای ارسال سلاح به اوکراین هشدار داد.

هشدار مجدد روسیه به رژیم صهیونیستی

روسیه بار دیگر به رژیم صهیونیستی درباره هر گونه تصمیم برای ارسال سلاح به اوکراین هشدار داد.

سفیر روسیه در فلسطین اشغالی بار دیگر به رژیم صهیونیستی درباره ارسال سلاح به اوکراین هشدار داد و تصریح کرد مسکو این اقدام را «غیردوستانه» تلقی می‌کند.

«آناتولی ویکتوروف»، سفیر روسیه در مصاحبه‌ای با رسانه صهیونیستی «کان» گفت: «ما طی دهه‌های گذشته با همدیگر برای رسیدن به یک رابطه خوب تلاش کرده‌ایم اما هر گونه اقدامی که همکاری‌ها را در نظر نگیرد این رابطه را تخریب خواهد کرد.»

وی اضافه کرد: «چنانچه اسرائیل سلاح در اختیار اوکراین قرار بدهد از نظر دولت روسیه، اقدامی غیردوستانه تلقی خواهد شد.»

در روزهای گذشته مقام‌های صهیونیستی بارها تأکید کرده‌اند که اسرائیل به اوکراین کمک تسلیحاتی نخواهد کرد. همین امروز رئیس رژیم صهیونیستی مدعی شد اسرائیل با ارائه کمک‌های بشردوستانه در کنار اوکراین بوده، اما در سایر حوزه‌ها حمایت آن به دلایل امنیتی محدود است.

به نوشته تاس، تاکنون اسرائیل هیچ نوع کمک نظامی به اوکراین نکرده و به ارائه کمک‌های بشردوستانه و پزشکی به اوکراینی‌های زخمی شده در نتیجه درگیری‌ها بسنده کرده است. بنی گانتز وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در تماس تلفنی با همتای اوکراینی در روز بعد از این درخواست تایید کرد که تل‌آویو آماده ارائه تسلیحات به کی‌یف نیست. وی گفت این رژیم با محدودیت‌های عملیاتی مواجه است.

پیش‌تر، «ناچمن شای» وزیر امور دیاسپورا رژیم صهیونیستی (صهیونیست‌های ساکن خارج از فلسطین اشغالی) خواستار کمک نظامی این رژیم به کی‌یف برای مقابله با روسیه شد. در واکنش، «دیمیتری مدودف» رئیس‌جمهور سابق و معاون شورای امنیت ملی روسیه به رژیم صهیونیستی درباره ارسال تسلیحات به اوکراین هشدار داد و گفت تحویل سامانه‌های تسلیحاتی پیشرفته به کی‌یف به معنای نابودی روابط دوجانبه است.

راشاتودی گزارش داد مدودوف در کانال تلگرامی‌اش تصمیم احتمالی رژیم صهیونیستی برای ارسال سلاح به اوکراین را مورد انتقاد قرار داد و ضمن توصیف آن به عنوان تصمیمی «بسیار خطرناک» گفت این اقدام «روابط دوجانبه میان دو کشور را به کل تخریب خواهد کرد.»

مددوف در ادامه به رژیم صهیونیستی یادآوری کرده بود «استپان باندرا» که در اوکراین به عنوان یک قهرمان ملی مورد تقدیر است یکی از هوادران حزب نازی آلمان است. باندرا و گروه او پیش از پایان جنگ جهانی دوم به یکی از متحدان آلمان نازی تبدیل شده بودند.

مددوف گفت چنانچه اسرائیل به چنین افرادی سلاح بدهد مثل این است که باندرا را به عنوان یک رهبر ملی به رسمیت شناخته است.

جنگ اوکراین در ماه‌های گذشته به افزایش تنش میان روسیه و رژیم صهیونیستی منجر شده است.  یائیر لاپید چندی پیش در اظهاراتی که از تشدید تنش‌ها در روابط تل‌آویو و مسکو حکایت داشت حملات موشکی روسیه به اوکراین را به شدت محکوم کرده بود. این بیانیه با پاسخ سفارت روسیه در فلسطین اشغالی روبرو شد که در بیانیه‌ای تأکید کرد تل‌آویو طی هشت سال گذشته در برابر حملات مداوم اوکراین علیه ساکنان دونباس سکوت اختیار کرده است.

«ولودیمیر زلنسکی» رئیس‌جمهور اوکراین هم اخیراً از مخالفت رژیم موقت صهیونیستی با ارسال سامانه‌های پدافند موشکی به کشورش ابراز ناخرسندی کرد. زلنسکی طی مصاحبه‌ای گفت از اینکه تل‌آویو سامانه‌های پدافند موشکی به اوکراین نفروخت تا در برابر حملات موشکی روسیه مقابله کند، «بهت‌زده» است. او گفت: «نمی‌دانم چه اتفاقی برای اسرائیل افتاده است. حقیقتاً و به‌راستی بهت‌زده هستم، زیرا درک نمی‌کنم که چرا آن‌ها به ما پدافند هوایی نمی‌دهند».

رئیس‌جمهور اوکراین در فاصله کوتاهی بعد از آغاز عملیات نظامی ویژه روسیه در منطقه دونباس در تاریخ ۲۴ فوریه (پنجم اسفند) هم از رژیم صهیونیستی درخواست کرده بود تا سامانه‌های پدافندی «گنبد آهنین» به کشورش بدهد.

بعد از آغاز عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین که به گفته مسکو هدف از آن نازی‌زدایی و خلع سلاح کی‌یف است، رژیم صهیونیستی موضع طرفدار اوکراین اتخاذ و روسیه را به تجاوز متهم کرد و خواستار توقف درگیری‌ها در اوکراین شد. همزمان، مقامات صهیونیست به منظور جلوگیری از تشدید تنش با مسکو در خصوص ارسال سلاح برای کی‌یف محتاطانه عمل کرده‌اند. مسکو، تل‌آویو را به دلیل عملیات‌های مشکوک مزدوران اسرائیلی در اوکراین مورد انتقاد قرار داده است. مسکو علاوه بر این، فعالیت آژانس یهود در روسیه را متوقف کرده است.فارس

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها