وزیرخارجه انگلیس ایران را تهدید کرد

کد خبر: 1191856

وزیر خارجه انگلیس عنوان کرد که هرگاه ایران اقدامات "غیرقابل قبولی" انجام دهد، انگلیس با تحریم به آن‌ها پاسخ خواهد داد.

وزیرخارجه انگلیس ایران را تهدید کرد

وزیر خارجه انگلیس عنوان کرد که هرگاه ایران اقدامات "غیرقابل قبولی" انجام دهد، انگلیس با تحریم به آن‌ها پاسخ خواهد داد.

به نقل از رویترز، جیمز کلورلی، وزیر خارجه انگلیس روز دوشنبه پس از نشست وزیران شورای اروپا در سخنانی گفت: اولویت اول ما جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است اما در موازات با آن به اقدام علیه این کشور و ارائه پاسخ هرگاه که اقدامات غیرقابل قبولی از آن‌ها سر بزند، ادامه خواهیم داد.

وی ادامه داد: ما کسانی که در این کارها دخیل بوده‌اند را تحریم کرده‌ایم. ما کسانی که به سرکوب معترضین در ایران می‌پرداختند را تحریم کردیم. ما به تلاش برای هدایت ایران به مسیر بهتر ادامه خواهیم داد.

به گزارش ایسنا، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت خارجه کشورمان صبح امروز در نشست خبری در پاسخ به سوالی در ارتباط با اخبار منتشر شده مبنی بر اینکه کشورهای اتحادیه اروپا قصد دارند تحریم‌های جدیدی را علیه ایران بخاطر مسائل داخلی کشور و همچنین ادعاهای مطرح شده مبنی بر کمک ایران به روسیه در جنگ اوکراین اعمال کنند و نظر ایران در این ارتباط چیست؟ تصریح کرد: انجام تحریم اقدام غیر قانونی است که از سوی تعداد مشخصی از کشورها از جمله آمریکا و اتحادیه اروپا صورت می‌گیرد و همانطور که در این نشست اعلام کردم در واکنش به اقدام غیر سازنده و مداخله جویانه این کشورها در امور داخلی ایران ما امروز فهرست جدید تحریمی خود را اعلام و اعمال خواهیم کرد.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی در مورد دخالت‌های برخی از کشورهای غربی در امور داخلی ایران با توجه به تحولات اخیر در کشور با محکوم کردن این دخالت‌ها تاکید کرد: مداخله در امور داخلی ایران بدون واکنش نمی‌ماند و ایران تحت تاثیر این فشارها و تهدیدهای سیاسی که با هدف اخذ امتیاز از تهران انجام می‌شود قرار نمی‌گیرد./ایسنا

درخواست مداخله‌جویانه وزیر خارجه اتریش از ایران

 وزیر امور خارجه اتریش در پیامی توییتری به مطرح کردن ادعاهایی درباره عملکرد ایران در زمینه حقوق بشر پرداخت.

الکساندر شالنبرگ، وزیر امور خارجه اتریش امروز در صفحه توییترش نوشت که امروز در نشست شورای وزیران اروپا تحریم‌های بیشتری علیه کسانی اعمال می‌کنند که به ادعای وی مسئول نقض آشکار حقوق بشر در ایران هستند.

شالنبرگ با اشاره به اجرای حکم اعدام یکی از افراد بازداشت‌شده در جریان ناآرامی‌های اخیر در ایران، مدعی شد: ایران با اعدام یک معترض دیگر در مسیر تشدید تنش‌ها پیش‌ می‌رود. ما از ایران می‌خواهیم به حقوق بشر، به ویژه حقوق زنان احترام بگذارد.

اظهارات وزیر امور خارجه اتریش در حالی مطرح می‌شود که ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، امروز در نشست خبری هفتگی‌اش در پاسخ به سوال خبرنگاری در ارتباط با واکنش برخی از مقامات کشورها در ارتباط با احکام اخیر اجرا شده در ایران در مورد بازداشت شدگان در جریان تحولات اخیر ایران تصریح کرد: همانطور که بارها گفته‌ایم مداخلات برخی از کشورها در امور داخلی ایران غیرقانونی و غیرسازنده است و ما این دست کشورها را ارجاع می‌دهیم به عملکرد خود این کشورها در نوع مواجه با معترضین در داخل این کشورها. کسانی که در مواجهه با معترضین در داخل کشورهایشان متوسل به خشونت می‌شوند حق ندارند در مورد اجرائیات قانون در ایران به منظور ایجاد آرامش و تامین امنیت مردم نظر دهند و رفتار مداخله جویانه داشته باشند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار سی‌بی‌اس آمریکا مبنی بر این‌که «امروز حکم اعدام یکی دیگر از بازداشت شدگان اخیر در جریان تحولات داخلی ایران اجرا شد. نگاه شما به این موضوع چیست و آیا ایران به عواقب این موضوع با توجه به واکنش‌های بین‌المللی توجه دارد و نگاه ایران به این واکنش‌ها چه خواهد بود؟»، خطاب به خبرنگار سوال کننده پاسخ داد: در مورد مسائل داخلی ایران مقامات ذیربط در داخل کشور مواضع خود را اعلام کرده‌اند آنچه که مربوط به وزارت خارجه و تحولات جاری است ما بارها اعلام کرده‌ایم که ایران حق اعتراض مسالمت‌آمیز براساس قوانین داخلی کشور را به رسمیت می‌شناسد. اعتراض در ایران آزاد است و تمام شهروندان می‌توانند مبتنی بر قوانین داخلی کشور حرف‌ها و خواسته‌های خود و حتی اعتراضات‌شان را به گوش مسئولان برسانند و از آنها پاسخ بخواهند.

او ادامه داد: در همین چارچوب ما بارها اعلام کرده‌ایم که مداخلات برخی کشورها در امور داخلی ایران غیرسازنده و غیرقانونی است و کمک کننده نیست. بارها این کشورها در مورد مسائلی موضع‌گیری کرده‌اند که ایران اعلام کرده در حال بررسی آنهاست و آنها به نوعی پیش داوری کرده‌اند. تهران این پیش داوری‌ها و مداخلات را سازنده نمی‌داند ما بارها تاکید کرده‌ایم اعتراض براساس قوانین امری قانونی است ولی اغتشاشات غیرسازنده است و حمایت طرف‌های خارجی از اغتشاشات کمکی به شنیدن صدای معترضان نخواهد کرد.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها