۱۰۰۰۰ سرباز آمریکایی در لهستان مستقر هستند

کد خبر: 1204557

آندژی دودا، رئیس جمهور لهستان گفت، تعداد پرسنل نظامی آمریکا مستقر در لهستان طی دو سال گذشته دو برابر شده و به ۱۰ هزار نفر رسیده است.

۱۰۰۰۰ سرباز آمریکایی در لهستان مستقر هستند

آندژی دودا، رئیس جمهور لهستان گفت، تعداد پرسنل نظامی آمریکا مستقر در لهستان طی دو سال گذشته دو برابر شده و به ۱۰ هزار نفر رسیده است.

به نقل از اسپوتنیک، در پایان سال ۲۰۲۰، رسانه‌ها از حدود ۵۰۰۰ سرباز آمریکایی مستقر در لهستان خبر دادند.

دودا در مصاحبه با فیگارو گفت: ما هر کاری برای پیوستن به ناتو انجام داده‌ایم، دقیقاً برای دریافت ضمانت بر اساس ماده ۵ معاهده [ناتو]... امروز، با تقویت حضور ناتو در جناح شرقی، تقریباً ۱۰۰۰۰ نیروی آمریکایی در سرزمین ما مستقر شده‌اند.

ناتو از اواخر سال ۲۰۲۱ با اعزام نیروهای اضافی، جناح شرقی خود را در امتداد مرزهای روسیه و بلاروس تقویت کرده است. در واکنش به آغاز عملیات نظامی مسکو در اوکراین در فوریه ۲۰۲۲، ناتو با ارسال کشتی‌ها، هواپیماها و نیروهای زمینی بیشتر به منطقه و قرار دادن آنها در حالت آماده باش، جناح خود را تقویت کرد.

ماده ۵ ناتو، که مقرر می‌دارد هرگونه حمله به یکی از اعضای این ائتلاف «حمله علیه همه متحدان تلقی می‌شود»، پس از سقوط موشک در لهستان و کشته شدن دو نفر در نوامبر ۲۰۲۲، دوباره مطرح شد. ایالات متحده به این نتیجه رسیده است که موشک از روسیه شلیک نشده است اما ورشو مدام در مورد اهمیت تضمین‌ها صحبت می‌کند.

وی همچنین گفت که لهستان بودجه دفاعی خود را به بیش از ۴ درصد از تولید ناخالص داخلی (GDP) این کشور در سال ۲۰۲۳ افزایش می‌دهد تا توانایی‌های دفاعی خود را تقویت کند.

دودا گفت: "ارتش لهستان در حال گسترش توانایی‌های دفاعی خود است. ما در حال خرید سلاح هستیم. در سال ۲۰۲۳ بیش از ۴ درصد تولید ناخالص داخلی برای دفاع اختصاص خواهد یافت."

وی افزود که این رقم دو برابر استاندارد ناتو است.

در سال ۲۰۲۲، بودجه دفاعی لهستان ۲.۴ درصد از تولید ناخالص داخلی بود. ورشو قصد داشت در سال ۲۰۲۳ آن را به ۳ درصد یا حدود ۲۸ میلیارد دلار افزایش دهد. در عین حال، طبق داده‌های رسمی، لهستان در حال حاضر بیش از ۱ درصد از تولید ناخالص داخلی خود را برای تأمین تسلیحات و تجهیزات نظامی به اوکراین هزینه کرده است./ایسنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها