سفر نتانیاهو را لغو کنید؛ درخواست هزار صهیونیست از آلمان

کد خبر: 1210657

نزدیک به هزار نویسنده و هنرمند و استاد دانشگاه صهیونیست، دولت آلمان را به لغو سفر بنیامین نتانیاهو فراخواندند.

سفر نتانیاهو را لغو کنید؛ درخواست هزار صهیونیست از آلمان

نزدیک به هزار نویسنده و هنرمند و استاد دانشگاه صهیونیست، دولت آلمان را به لغو سفر بنیامین نتانیاهو فراخواندند.

روزنامه ‌هاآرتص گزارش داد: حدود هزار هنرمند، نویسنده و استاد دانشگاه در اسرائیل، در نامه‌ای به سفیران آلمان و بریتانیا در این کشور لندن و برلین را فراخواندند تا سفر قریب‌الوقوع بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل را لغو کنند.

آنان در نامه خود و در استدلال برای این خواسته نوشته‌اند که اسرائیل دچار یکی از «سخت‌‌ترین بحران‌های تاریخ خود» شده و می‌رود که «از یک دموکراسی زنده به یک دیکتاتوری تئوکراتیک» بدل شود.

اشاره آنان به طرح «بازنگری قضایی» است که دولت بنیامین نتانیاهو (متشکل از احزاب راستگرا و تندروی مذهبی) می‌کوشد با عجله هر چه تمام‌تر آن را محقق سازد. این طرح که بخش‌هایی از آن به تصویب کنست هم رسیده، قوه قضائیه را تضعیف کرده و به اصل تفکیک قوا ضربه‌ای سخت می‌زند. این اصل از موانع کلیدی برای ممانعت از شکل‌گیری حکومت‌های خودکامه به‌شمار می‌رود.

این موضوع نگرانی‌های زیادی را خواه در بین اتباع اسرائیل و سیاستمداران احزاب دیگر و حتی اسحاق هرتزوگ، رئیس‌جمهور اسرائیل برانگیخته که از «پایان دموکراسی» سخن می‌گویند. به گفته منتقدان، دولت نتانیاهو قصد دارد از طریق کنترل دادگاه عالی و سایر تغییرات در دستگاه قضایی، قوه قضائیه را عملا به ابزاری در دست دولت تبدیل کند.

داوید گروسمان، نویسنده معروف و سیگالیت لاندو، مجسمه‌ساز معروف، از جمله شخصیت‌هایی هستند که این نامه را امضا کرده‌اند.

در نامه این چهره‌ها آمده است: «با توجه به رهبری خطرناک و مخرب بنیامین نتانیاهو و همچنین با توجه به ایستادگی شمار زیادی از شهروندان اسرائیل علیه طرح بازنگری قضایی و همچنین علیه کاهش اختیارات نهادهای کشوری از آلمان و بریتانیا می‌خواهیم که سفر نتانیاهو به این دو کشور را فورا لغو کرده و به اطلاع او برسانند.»

نتانیاهو قرار است چهارشنبه به آلمان سفر و پنجشنبه با اولاف شولتس، صدراعظم آلمان دیدار و گفت‌وگو کند. نتانیاهو سپس به انگلیس می‌رود.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها