وزیر خارجه عمان: ایران و عمان از روابط تاریخی برخوردارند

کد خبر: 1223832

وزیر امور خارجه عمان با بیان اینکه این کشور و ایران از روابط تاریخی برخوردارند، گفت که سفر سلطان عمان به ایران بازتاب مثبتی بر ثبات و امنیت منطقه خواهد داشت.

 وزیر خارجه عمان: ایران و عمان از روابط تاریخی برخوردارند

 «بدر بن حمد البوسعیدی» وزیر امور خارجه عمان در گفت‌و‌گو با روزنامه سعودی «الشرق الاوسط» گفت که ایران و عمان از روابط تاریخی مبتنی بر اعتماد و احترام متقابل برخوردارند.

بنابر گزارش امروز (یکشنبه) روزنامه الشرق الاوسط، وزیر خارجه عمان اظهار داشت: «می‌دانیم که عمان و ایران از روابط همسایگی تاریخی برخوردارند که بر اصول ثابتی از اعتماد و احترام متقابل استوار است.»

بدر البوسعیدی اضافه کرد: «بدون تردید، زمان انجام این سفر مهم سلطان [هیثم] به ایران در بحبوحه مرحله جدید و مثبتی از روابط منطقه‌ای است و این مسئله نیازمند حمایت، تعمیق رایزنی‌‌ها و همکاری برای حل و فصل بسیاری از پرونده‌های جاری و... است. موضوعاتی که بی‌‌شک محور گفت‌و‌گوی سران دو کشور خواهند بود و به تقویت پایه‌های امنیت و ثبات کمک خواهند کرد.»

البوسعیدی همچنین بیان کرد: «سفر سلطان [هیثم] به ایران نشان‌دهنده اهتمام ایشان به روابط فیمابین دو کشور دوست ایران و عمان و مردم آن‌هاست. ما در سلطنت عمان این نوید را می‌دهیم که این سفر تاریخی بازتاب مثبتی بر ثبات منطقه و امنیت آن  و همچنین روابط همسایگی خواهد داشت. تلاش خواهیم کرد نتایج آن به‌گونه‌ای باشد که هم به نفع منطقه و هم به نفع جهان باشد.»

وی در عین حال اشاره کرد، با توجه به اهمیت همکاری‌های دوجانبه برای سران دو کشور و تداوم رایزنی‌ها و همکاری‌های سازنده در زمینه‌های مختلف، این سفر انجام می‌شود.

سلطان عمان، بعدازظهر امروز، وارد تهران می‌شود. سلطان هیثم بن طارق در حالی به تهران می‌آید که وزارت امورخارجه عمان (جمعه، ۲۶می) در بیانیه‌ای اعلام کرد که میانجی‌گری‌های این کشور بین ایران و بلژیک برای حل مسئله شهروندان بازداشت‌شده دو کشور موفق بوده است. در پی این توافق، «اسدالله اسدی» دیپلمات بازداشت‌شده ایرانی در بروکسل با یک زندانی بلژیکی به نام «الیویه وندکاستیل» مبادله شد و به کشور باز گشت.

«حسین امیرعبداللهیان»، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پیش از این در توئیتی ضمن تایید آزاد شدن «اسدالله اسدی» دیپلمات ایرانی از زندان بلژیک، نوشت: او اکنون در راه بازگشت به وطن است؛ از تلاش‌های مثبت سلطنت عمان در این مسیر تشکر می‌کنم.

کشور عمان همواره در سال‌های اخیر نقش میانجی را در مناسبات ایران با برخی کشورها ایفا کرده است؛ میانجیگری در خصوص مسائل موجود بین ایران و آمریکا از جمله تبادل زندانیان تا میزبانی سه دور مذاکرات بین ایران و عربستان در سال گذشته که در نهایت به توافق ایران و عربستان سعودی برای از سرگیری مناسبات دیپلماتیک شد، نمونه‌ای از این تلاش‌هاست.

بعد از توافق دیپلماتیک تهران و ریاض حالا رسانه‌ها از تلاش‌های مسقط برای افزایش سطح مناسبات ایران و مصر خبر می‌دهند. در همین خصوص، منابع دیپلماتیک روز سه‌شنبه دوم خرداد ماه به روزنامه «العربی الجدید» خبر دادند که سلطان عمان در دیدار اخیر خود با رئیس‌جمهور مصر در قاهره با او درباره روابط تهران و قاهره گفت‌و‌گو کرده و قاهره اکنون آماده ارتقای سطح روابط با ایران است.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

سایر رسانه ها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها