نظارت لحظه به لحظه کره شمالی از تحرکات نظامی آمریکا با ماهواره

کد خبر: 1224246

رسانه دولتی کره شمالی بامداد سه‌شنبه به نقل از یک مقام ارشد دفاعی این کشور گزارش داد که پیونگ یانگ تائید کرده است که برای نظارت بر تحرکات نظامی ایالات متحده و شرکای آن، یک ماهواره نظارتی را در ماه ژوئن به فضا خواهد فرستاد.

نظارت لحظه به لحظه کره شمالی از تحرکات نظامی آمریکا با ماهواره

به گزارش فرانس ۲۴، مقامات دولت ژاپن روز دوشنبه اعلام کردند پیونگ یانگ به اطلاع آنها رسانده است که پرتاب این ماهواره نظارتی ممکن است در اوایل این هفته انجام شود اما توکیو هشدار داده که کره شمالی ممکن است در واقع در حال برنامه‌ریزی برای آزمایش یک موشک بالستیک ضد تحریم باشد.

خبرگزاری مرکزی کره شمالی (KCNA) به نقل از ری پیونگ چول نائب رئیس کمیسیون نظامی مرکزی حزب حاکم این کشور، اعلام کرد: ماهواره اکتشافی نظامی شماره «یک» در ماه ژوئن به فضا پرتاب خواهد شد.

نائب رئیس کمیسیون نظامی مرکزی حزب حاکم کره شمالی تاکید کرد: این ماهواره به همراه وسایل شناسایی مختلف که قرار است جدیداً آزمایش شوند، برای ردیابی و نظارت لحظه به لحظه و مقابله با اقدامات نظامی خطرناک ایالات متحده و نیروهای دست نشانده آن ضروری است.

ری با اشاره به اقدامات گستاخانه واشنگتن و سئول گفت: پیونگ یانگ نیاز به گسترش ابزارهای شناسایی و اطلاعاتی و بهبود تسلیحات مختلف دفاعی و تهاجمی را در راستای تلاش برای تقویت آمادگی نظامی خود، ضروری می‌داند.

وی همچنین ایالات متحده را به انجام فعالیت‌های جاسوسی هوایی خصمانه در شبه جزیره کره و مناطق اطراف آن متهم کرد.

از سوی دیگر سخنگوی گارد ساحلی ژاپن به خبرگزاری فرانسه، گفت: کره شمالی به ژاپن اطلاع داده است که بین ۳۱ ماه مه تا ۱۱ ژوئن (۱۰ تا ۲۱ خرداد) یک موشک بالستیک را پرتاب خواهد کرد که در آب‌های نزدیک دریای زرد، دریای چین شرقی و شرق جزیره لوزون در فیلیپین فرود خواهد آمد.

به نوشته فرانس ۲۴، پیونگ یانگ در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶ نیز تحت عنوان پرتاب ماهواره، در واقع موشک‌های بالستیکی را آزمایش کرد که هر دو بر فراز منطقه جنوبی اوکیناوا ژاپن پرواز کردند.

کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در ماه جاری میلادی (ماه مه) اولین ماهواره نظارتی نظامی این کشور را در حالی که برای پرتاب آماده شده بود، بازرسی کرد و برای ادامه اقدامات برنامه‌ریزی شده برای پرتاب آن چراغ سبز نشان داد.

به گزارش ایرنا، ژاپن موشک‌های دفاع بالستیک خود را روز دوشنبه و در پی اعلام کره شمالی درباره پرتاب ماهواره در وضعیت هشدار قرار داد و اطمینان داد هرگونه پرتابه‌ای را که به نظر تهدیدی از سوی کره شمالی به خاک این کشور باشد، سرنگون خواهد کرد.

کره شمالی اعلام کرد نخستین ماهواره موشکی خود را تکمیل کرد و کیم جونگ اون رهبر این کشور آمادگی‌های نهایی برای پرتاب این ماهواره را تصویب کرده است.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

سایر رسانه ها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها