تحولات جنگ اوکراین | وزیر دفاع روسیه: نظام اوکراین ضدحمله‌اش را آغاز کرده است

کد خبر: 1225664

وزیر دفاع روسیه اعلام کرد، نظام اوکراین که مدت‌هاست صحبت از ضدحمله می‌کند، این ضدحمله را در جبهه‌های مختلف طی سه روز گذشته آغاز کرده است.

تحولات جنگ اوکراین | وزیر دفاع روسیه: نظام اوکراین ضدحمله‌اش را آغاز کرده است

وزیر دفاع روسیه اعلام کرد، نظام اوکراین که مدت‌هاست صحبت از ضدحمله می‌کند، این ضدحمله را در جبهه‌های مختلف طی سه روز گذشته آغاز کرده است.

به نقل از روسیا الیوم، سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه اعلام کرد که نیروهای مسلح اوکراین از چهارم ژوئن جاری تلاش کردند در هفت محور با کمک پنج تیپ پیشروی کنند، اما موفق نشدند و در تمام جبهه‌ها ۳۷۱۵ سرباز را از دست دادند.

پیشتر مقامات اوکراینی اعلام کرده بودند که ضدحمله خود را در تابستان آغاز می‌کنند./ایسنا

نیویورک‌تایمز: اوکراین ضد حمله خود را آغاز کرده است

نیویورک تایمز به نقل از منابع گزارش داد که اوکراین احتمالاً ضدحمله ادعایی خود را علیه روسیه آغاز کرده، اما بر روی یافتن نقطه ضعفی در خطوط روسیه متمرکز شده است.

به گزارش ایسنا به نقل از آرتی، این گزارش پس از آن منتشر شد که وزارت دفاع روسیه مدعی شد که چندین حمله کی‌یف را در بخش جنوبی جبهه در روزهای اخیر دفع کرده است.

به گفته مقامات آمریکایی ناشناس که با این روزنامه مصاحبه کرده‌اند، کی‌یف زمان دقیق آغاز حمله خود را نگفته و تنها یک چارچوب زمانی تقریبی را در اختیار واشنگتن قرار داده که حملات اخیر اوکراین در این چارچوب زمانی قرار دارند.

مقامات آمریکایی گفتند که آنها تا حدی ارزیابی خود را بر اساس تصاویر ماهواره‌ای که نشان دهنده افزایش تحرک در مواضع اوکراین است، استوار کرده‌اند. برخی از تحلیلگران آمریکایی بر این باورند که نیروهای کی‌یف یک فشار اولیه را برای ارزیابی دفاعی روسیه انجام داده‌اند و منبع دیگری به نیویورک‌تایمز گفت که این تحقیقات ممکن است برای چند روز ادامه یابد.

این منبع افزود: در صورت موفقیت آمیز بودن این عملیات شناسایی، هدف نهایی ضدحمله اوکراین آشکارتر خواهد شد.

یکی دیگر از مقامات آمریکایی به پولیتیکو گفته است که واشنگتن شاهد "افزایش" فعالیت نظامی اوکراین بوده است، او تاکید کرد که این به این معنا نیست که فشارهای مورد انتظار آغاز شده است.

صبح روز دوشنبه، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که یک "تهاجم در مقیاس بزرگ" را در امتداد پنج بخش از خط مقدم در دونباس دفع کرده و بعداً تاکید کرد که نیروهای کی‌یف در یک حمله نافرجام "تلفات قابل توجهی" متحمل شده‌اند. این وزارتخانه روز سه‌شنبه اعلام کرد که اوکراین بیش از ۱۵۰۰ سرباز، ۲۸ تانک، از جمله هشت لئوپارد ساخت آلمان، سه تانک سبک فرانسوی АМХ-۱۰ و بیش از ۱۰۰ خودروی زرهی دیگر را در بخش جنوبی منطقه دونتسک روسیه از دست داده است.

رئیس جمهور سابق اوکراین: توافق‌های مینسک به من اجازه داد ارتش را آماده کنم

رئیس جمهوری سابق اوکراین از نقش خود در احیای ارتش این کشور تحت توافق‌های مینسک گفت و به آن افتخار کرد.

به گزارش ایسنا، پیوتر پوروشنکو، رئیس جمهوری سابق اوکراین در گفت‌وگویی با روزنامه ایتالیایی کوریر دلا سرا گفت: می‌دانید وقتی رئیس جمهور شدم چند گردان در شمال کی‌یف داشتم؟ هیچی. بودجه دولت چطور؟ زیر صفر بود. درباره تانک‌هایی که عملیاتی بودند چطور؟ تعداد کمی.

پوروشنکو در ژوئن ۲۰۱۴ به عنوان دولت پساکودتا در اوکراین امور ریاست جمهوری را در این کشور به دست گرفت و تلاش کرد تا با شورش در دونتسک و لوهانسک آن هم با نیروی نظامی مقابله کند.

دو توافق مینسک با ریاست پوروشنکو به تصویب رسید و قرار بود به کاهش درگیری‌ها و ادغام مجدد این دو منطقه به سیستم سیاسی اوکراین با خودمختاری بیشتر منجر شود اما "کی‌یف در تحقق آنها مانع ایجاد کرد."

رئیس جمهوری سابق اوکراین ادامه داد، دولتش به دنبال ارتقا و رشد ارتش با کمک حامیان خارجی بود.

وی افزود: بلافاصله پس از امضا، من مربیان ناتو را دعوت کردم، سلاح و خودرو خریدم. در دوران ریاست جمهوری، من ارتش را ساختم.

پوروشنکو تاکید کرد که "این روند به اوکراین اجازه داد تا برای تقابل کنونی با روسیه آماده شود." مسکو ناکامی کی‌یف را در تحقق توافق‌های مینسک، حملات مداوم در دونتسک و لوهانسک و همچنین حضور ناتو در اوکراین به عنوان دلایل اصلی حمله خود در فوریه ۲۰۲۲ به اوکراین می‌داند.

مسئولان روسی مدعی‌اند که توافق‌های مینسک که با میانجی‌گری فرانسه و آلمان امضا شد، صادقانه مورد مذاکره قرار نگرفتند. فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری سابق فرانسه و آنگلا مرکل، صدراعظم سابق آلمان نیز تایید کرده‌اند که این توافق‌ها با هدف خرید وقت برای کی‌یف بوده است.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نیازمندیها

  تازه های سایت

  سایر رسانه ها

   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد