واکنش ایران به شورش واگنر در روسیه

کد خبر: 1229260

سخنگوی وزارت امور خارجه رویداد اخیر در روسیه را موضوع داخلی این کشور خواند و افزود: جمهوری اسلامی ایران از حاکمیت قانون در فدراسیون روسیه حمایت می‌کند.

واکنش ایران به شورش واگنر در روسیه

سخنگوی وزارت امور خارجه رویداد اخیر در روسیه را موضوع داخلی این کشور خواند و افزود: جمهوری اسلامی ایران از حاکمیت قانون در فدراسیون روسیه حمایت می‌کند.

شامگاه جمعه دوم تیر ماه فرمانده گروه واگنر در بیانیه‌ای مدعی شد نیروهای ارتش روسیه به مواضع این گروه حمله کرده‌اند. یوگنی پریگوژین در بیانیه‌ای اعلام کرد: «یک حمله موشکی به مواضع گروه واگنر انجام شد و قربانیان زیادی به همراه داشت.» نیروهای مسلح روسیه و دیگر نهادهای دولتی در این کشور ادعای پریگوژین را رد کرده و اعلام کردند علیه او اعلام جرم شده است.

پس از آن هم کمیته ملی مبارزه با تروریسم روسیه اعلام کرده که به منظور جلوگیری از اقدامات تروریستی احتمالی در پایتخت روسیه، رژیم عملیات ضدتروریستی در شهر مسکو و منطقه مسکو اعلام شده است.

در همین ارتباط، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (شنبه) سوم تیر ماه رویداد اخیر در روسیه را موضوع داخلی این کشور خواند و افزود: جمهوری اسلامی ایران از حاکمیت قانون در فدراسیون روسیه حمایت می‌کند.  

«ولادیمیر پوتین»رئیس‌جمهور روسیه هم طی سخنانی امروز اعلام کرد: «آن‌چه امروز با آن روبرو هستیم خیانت داخلی است. آن‌ها از پشت به ما خنجر زدند و این مستحق مجازات است. روسیه به شدت برای آینده خود مبارزه می‌کند و این مستلزم رها شدن از هر آن‌چیزی است که ما را تضعیف می‌کند. ما به اتحاد تمام نیروهایمان نیاز داریم. ما پاسخ سختی به این شورش مسلحانه می‌دهیم.رژیم ضد تروریستی را در مسکو و تعدادی از استان‌ها اعلام کردیم و اقداماتی برای بازگرداندن ثبات در روستوف انجام خواهد شد».

این تحولات واکنش‌های دیگر کشورها را نیز به همراه داشت.

اتحادیه اروپا اعلام کرد: «اتحادیه اروپا آن‌چه در روسیه در حال رخ دادن است را یک موضوع داخلی می‌داند و اوضاع را تحت نظر دارد». «توبیاس بیلستروم» وزیر امور خارجه سوئد هم گفت که این کشور از نزدیک تحولات و اوضاع خطرناک در روسیه را دنبال می‌کند.

برخی از مقامات دیگر کشورها از جمله رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه نیز با ولادیمیر پوتین تلفنی گفت‌وگو کردند.رئیس‌جمهور روسیه همچنین در تماس تلفنی، رهبران کشورهای قزاقستان، بلاروس و ازبکستان را در جریان جدیدترین تحولات روسیه قرار داد.

برخی از کشورها نیز در اطلاعیه‌هایی از شهروندان خود خواستند از سفر به روسیه خودداری کنند.

وزیر خارجه بریتانیا در این باره گفت: ما از نزدیک اوضاع در روسیه را تحت نظر داریم و با متحدان خود در این خصوص ارتباط برقرار می‌کنیم.شانس گسترش ناآرامی در روسیه وجود دارد».نخست‌وزیر انگلیس هم عنوان کرد: «ما از تمامی طرف‌ها در روسیه می خواهیم که احساس مسئولیت کرده از غیرنظامیان محافظت کنند»./مهر

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها