سفر پریگوژین به بلاروس و نگرانی ناتو

کد خبر: 1229762

دبیرکل ناتو از سفر احتمالی «یوگنی پریگوژین» رئیس گروه نظامی خصوصی واگنر به بلاروس خبر داد و گفت که در اینصورت، ناتو «آماده پاسخ سریع» است.

سفر پریگوژین به بلاروس و نگرانی ناتو

دبیرکل ناتو از سفر احتمالی «یوگنی پریگوژین» رئیس گروه نظامی خصوصی واگنر به بلاروس خبر داد و گفت که در اینصورت، ناتو «آماده پاسخ سریع» است.

«ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو امروز دوشنبه از سفر احتمالی «یوگنی پریگوژین» رئیس گروه نظامی خصوص واگنر به بلاروس خبر داد و در عین حال اعلام کرد که «در حال حاضر هیچ گونه تأییدی در این مورد وجود ندارد».

به گزارش العربیه، استولتنبرگ در ادامه اظهاراتش در کنفرانس مطبوعاتی در ویلنیوس (پایتخت لیتوانی) افزود: «در صورت انتقال مالک شرکت نظامی خصوصی واگنر به بلاروس، ناتو آماده واکنش و پاسخ سریع است».

وی تصریح کرد: «خیلی زود است که به طور قطع در این زمینه بگوییم، رویدادها به سرعت در حال گسترش هستند، البته ما به دقت مسائل را دنبال می‌کنیم و آماده هستیم تا در صورت لزوم به سرعت پاسخ دهیم. از سوی دیگر، ما باید درک کنیم که این یک امر داخلی روسیه است و ناتو روی حمایت از اوکراین تمرکز دارد».

دبیرکل ناتو اقداماتی را که ممکن است ناتو در صورت انتقال گروه «واگنر» به بلاروس انجام دهد، روشن نکرد.

جمعه‌شب پریگوژین در پیامی تلگرامی مدعی شد که نیروهایش با موشک هدف حمله قرار گرفته‌اند و تهدید کرد که انتقام خواهد گرفت.

او صبح روز شنبه با نیروهایش به سمت مسکو حرکت کردند تا- به زعم خود- «رهبران نظامی فاسد» روسیه را به سزای اعمالشان برسانند؛ اما در نهایت با میانجی‌گری الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهوری بلاروس این درگیری ختم به خیر شد.

ولادیمیر پوتین این شورش را «خنجری از پشت» دانست و هشدار داد که با عوامل آن برخورد خواهد کرد؛ اما دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین شنبه‌شب به وقت مسکو اعلام کرد که توافق با پریگوژین برای اجتناب از رویارویی و خونریزی حاصل شده و او با ضمانت شخص پوتین به بلاروس می‌رود./ایسنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها