جدایی «رابرت مالی» از وزارت خارجه آمریکا!

کد خبر: 1230355

برخی منابع می‌گویند رابرت مالی دیگر نماینده ویژه آمریکا در امور ایران نیست و شخص دیگری جانشین او شده است.


جدایی «رابرت مالی» از وزارت خارجه آمریکا!

برخی منابع می‌گویند رابرت مالی دیگر نماینده ویژه آمریکا در امور ایران نیست و شخص دیگری جانشین او شده است.

 «متیو میلر» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که «رابرت مالی» (راب مالی) نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در مرخصی است و آبرام پالی به عنوان جانشین موقت او در امور ایران ایفای نقش می‌کند.

متیو میلر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه به وقت محلی در نشست با خبرنگاران در وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا رابرت مالی همچنان نماینده ویژه آمریکا در امور ایران است؟ گفت: من هیچ نظری در مورد وضعیت (راب) مالی ندارم اما مالی همچنان نماینده ویژه در امور ایران است.

در پی این اظهار نظر متیو میلر، خبرنگاران از او درباره وضعیت رابرت مالی سوال کردند که سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره وضعیت رابرت مالی نماینده ویژه این کشور در امور ایران و مذاکره کننده ارشد آمریکا در گفتگوهای غیرمستقیم با تهران گفت: راب مالی در مرخصی است و آبرام پالی (پیلی) به عنوان جانشین موقت او در امور ایران ایفای نقش می‌کند و فعالیت وزارت خارجه آمریکا در این زمینه را رهبری می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هیچ توضیحی درباره دلیل و نوع مرخصی رابرت مالی نداد اما در عین حال تأیید کرد که معاون رابرت مالی یعنی آبرام پالی هم اکنون بطور موقت جانشین او است.

برخی منابع خبری مدعی شده‌اند که رابرت مالی هفته هاست در محل کار خود حضور نیافته و در حال حاضر درباره عملکرد او تحقیقاتی در حال انجام است.

این در حالی است که پیش از این تارنمای آکسیوس گزارش داد که «برت مک‌گورک» مشاور ارشد جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در امور خاورمیانه در ماه می میلادی سفری بی‌سر و صدایی به عمان داشت تا درباره تماس احتمالی دیپلماتیک با ایران درباره برنامه هسته‌ای، با مقام‌های عمانی رایزنی کند.

آکسیوس به نقل از چهار مقام آمریکایی و صهیونیستی نوشت که مک‌گورک هشتم ماه می (۱۸ اردیبهشت) پس از سفری که به همراه جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید به عربستان و سرزمین‌های اشغالی داشت، به مسقط پایتخت عمان رفت.

این سفر توسط آمریکا و عمان علنی نشد اما مقام‌های آگاه گفتند که محور اصلی این سفر رایزنی درباره تلاش تازه دیپلمات در خصوص برنامه هسته‌ای ایران با میانجیگری عمان بود.

یک مقام ارشد صهیونیستی مدعی شد: عمانی‌ها در حال برگزاری گفت‌وگوهای واسطه‌ای میان آمریکا و ایران هستند.

آکسیوس افزود: سه مقام ارشد اسرائیل مدعی شدند که کاخ سفید از طریق دولت عمان در حال بررسی این موضوع است که آیا ایرانی‌ها مایل به برداشتن گام‌هایی هستند که محدودیت‌هایی بر برنامه هسته‌ای آنها اعمال کرده و باعث تنش‌زدایی در اوضاع منطقه‌ای شود و اینکه آنها در ازای این مسائل چه چیزی می‌خواهند.

آکسیوس در ماه نوامبر گزارش داد که دولت بایدن با شرکای اروپایی و اسرائیلی خود درباره پیشنهاد احتمالی در خصوص یک توافق موقت با ایران رایزنی کرده است. بر اساس این گزارش، طبق توافق موقت برخی تحریم‌ها در ازای تعلیق بخش‌هایی از برنامه هسته‌ای ایران برداشته می‌شوند.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، با هدف ادامه روند مذاکرات هسته‌ای با ایران، رابرت مالی را پیشتر به عنوان فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران نصب کرده بود./مهر

 سی‌ان‌ان: مجوز صلاحیت امنیتی رابرت مالی تعلیق شده است

شبکه خبری سی‌ان‌ان گزارش داده مجوز صلاحیت امنیتی نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران معلق شده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، وبگاه شبکه خبری سی‌ان‌ان گزارش داده مجوز صلاحیت امنیتی رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران چندی پیش به دلیل کوتاهی او در نگهداری اسناد محرمانه معلق شده است.

ساعاتی قبل‌تر گمانه‌زنی‌های مختلف و ضد و نقیضی درباره وضعیت رابرت مالی در وزارت خارجه آمریکا، از برکناری گرفته تا غیبت به دلیل مرخصی مطرح شد.

رویترز در مصاحبه‌ای با «متیو میلر»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گزارش داده بود که «مالی» در مرخصی است و وظایف او موقتاً به «آبرام پالی» سپرده شده است.

شبکه خبری سی‌ان‌ان در جزئیاتی بیشتر بامداد جمعه گزارش داده که رابرت مالی به مرخصی بدون حقوق فرستاده شده است. سی‌ان‌ان نوشته این تصمیم بعد از آن گرفته شد که صلاحیت امنیتی او چند وقت قبل‌تر به دلیل تحقیقات درباره استفاده نامناسب او از اطلاعات محرمانه به حالت تعلیق درآمد.

یک مقام آمریکایی گفته مجوز صلاحیت امنیتی او در بحبوحه تحقیقات سرویس امنیت دیپلماتیک وزارات خارجه درباره استفاده نامناسب از اطلاعات محرمانه معلق شد.

یک منبع دیگر به سی‌ان‌ان گفت که رابرت مالی از عصر پنجشنبه به مرخصی بدون حقوق فرستاده شد.

مالی در گفت‌وگو با سی‌ان‌نا تصریح کرد: ««به من اطلاع داده شده که استعلام امنیتی من تحت بررسی است. اطلاعات بیشتری در اختیار من گذاشته نشده اما انتظار دارم که تحقیقات به زودی و به نحو مطلوب فیصله پیدا کنند. در ضمن، من در مرخصی هستم.»

مقام آمریکایی مورد استناد سی‌ان‌ان گفته رابرت مالی تا مدتی بعد از تحقیقات وزارت خارجه در خصوص این موضوع در شغلش حضور داشت اما اجازه دسترسی به اطلاعات طبقه‌بندی‌شده را نداشت.

هنوز مشخص نیست کشف چه موضوعی باعث معلق شدن مجوز امنیتی رابرت مالی شده است.

اقدام برای تعلیق مجوز امنیتی رابرت مالی در وزارت خارجه آمریکا یا در داخل دولت بایدن به صورت گسترده اعلام علنی نشده، زیرا وزارت خارجه آمریکا او را در سمتش حفظ کرده و بیانیه‌ای درباره جایگزینی او صادر نکرده است.

سی‌ان‌ان نوشته رابرت مالی از تلاش‌های دولت بایدن برای محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران به حاشیه رانده شده و دولت جو بایدن، برت مک‌گورک، از مقام‌های ارشد شورای امنیت ملی کاخ سفید را مأمور پیگیری این موضوع کرده است./فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نیازمندیها

  تازه های سایت

  سایر رسانه ها

   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد