کشته‌ها در درگیری اردوگاه عین الحلوه لبنان به ۱۵ نفر رسید

کد خبر: 1236174

با وجود تلاش‌های گسترده جریان‌های فلسطینی و لبنانی برای آتش‌بس در اردوگاه عین الحلوه، درگیری‌ها در این اردوگاه بین عناصر جنبش فتح و گروه الانصار همچنان ادامه دارد.

کشته‌ها در درگیری اردوگاه عین الحلوه لبنان به ۱۵ نفر رسید

با وجود تلاش‌های گسترده جریان‌های فلسطینی و لبنانی برای آتش‌بس در اردوگاه عین الحلوه، درگیری‌ها در این اردوگاه بین عناصر جنبش فتح و گروه الانصار همچنان ادامه دارد.

به نقل از مرکز اطلاع رسانی فلسطین، منابع لبنانی با اشاره به بالاگرفتن درگیری‌های مسلحانه در اردوگاه عین الحلوه در جنوب لبنان، اعلام کردند که تا این لحظه ۱۵ نفر در این درگیری‌ها کشته شدند.

شمار مجروحان نیز بیش از ۵۰ نفر اعلام شده است.

با وجود تلاش‌های گسترده جریان‌های فلسطینی و لبنانی برای آتش‌بس در اردوگاه عین الحلوه، درگیری‌ها در این اردوگاه بین عناصر جنبش فتح و گروه الانصار همچنان ادامه دارد.

خبرنگار الجزیره عصر امروز از آغاز نشست میان گروه‌های فلسطینی و احزاب لبنانی حاضر در اردوگاه عین الحلوه برای بررسی تثبیت آتش‌بس در این اردوگاه خبر دادند. بنابراین گزارش، هدف از این گفتگوها تثبیت طرح آتش‌بس برقرار شده طی شب گذشته بودکه امروز از سوی عناصر مسلح در اردوگاه عین الحلوه مجدداً نقض شده بود. برخی منابع این نقض آتش بس را ناشی از اصرار عناصر مسلح جنبش فتح برای گرفتن انتقام ترور ابواشرف العرموشی از فرماندهان خود می‌دانند.

برخی منابع طرف درگیر با جنبش فتح را که روز گذشته موجب کشته شدن پنج نفر از اعضای آن از جمله یک فرمانده امنیتی شده بود، را گروه مسلح جند الشام و برخی دیگر نیز شبه نظامیان عصبه الانصار اعلام کرده اند. این گروه‌های مسلح از عناصر فلسطینی و لبنانی در اردوگاه عین الحلوه تشکیل شده اند.

از سوی دیگر، جنبش مقاومت اسلامی فلسطین حماس با صدور بیانیه‌ای نسبت به درگیری‌های جاری در اردوگاه عین‌الحلوه لبنان واکنش نشان داد.

حماس در این بیانیه اعلام کرد که بر اساس مسئولیت ملی خود و با نگرانی فراوان، تحولات امنیتی خطرناک اردوگاه عین‌الحلوه لبنان، کشته و زخمی‌شدن آوارگان فلسطینی و گریختن آنان در نتیجه درگیری‌ها را دنبال می‌کند.

جنبش حماس بر موضع ثابت خود در خصوص مخالفت با روی‌آوردن به سلاح جهت حل‌وفصل مشکلات و اختلافات تاکید کرد؛ زیرا این اقدام اثرات خطرناکی را روی آرامش داخلی اردوگاه‌ها و آرامش لبنان خواهد گذاشت.

حماس در ادامه بیانیه خود افزود: رهبران سیاسی حماس در لبنان به سرعت نسبت به ارتباط و هماهنگی با تمامی نیروها و گروه‌های فلسطینی، هیئت اقدام مشترک ملی فلسطین و دستگاه‌های دولتی و حزبی لبنان جهت کنترل رخ‌دادها و جلوگیری از افزایش و گسترش تنش، اقدام کردند.

در ادامه این بیانیه آمده است: جنبش حماس از دیروز با قدرت در اقدامات ملی جهت توقف درگیری‌ها در اردوگاه عین‌الحلوه مشارکت داشته و جهت بررسی دلایل وقوع این رخ‌دادها و مشخص‌نمودن مسببان درگیری و مجازات آن‌ها، با هدف جلوگیری از خونریزی، حفاظت از فلسطینیان ساکن اردوگاه‌ها و حمایت از آرامش داخلی فلسطین و لبنان، خواستار تشکیل تیم تحقیقاتی شده است.

جنبش حماس بر همکاری با تمامی گروه‌های فلسطینی و ارگان‌های لبنانی ذی‌ربط، جهت توقف درگیری‌ها و ندادن فرصت به افراد و گروه‌هایی که برای کارشکنی در حضور موقت فلسطینیان در لبنان، در کمین نشسته‌اند، تاکید کرد و از طرف‌های درگیری خواست که گفتگو را در اولویت قرار بدهند.

همچنین نجیب میقاتی، نخست‌وزیر دولت پیشبرد امور لبنان، هم‌زمانی درگیری گروه‌های فلسطینی در اردوگاه عین الحلوه لبنان با شرایط منطقه‌ای و بین‌المللی موجود را مشکوک دانست.

میقاتی درگیری‌های جاری در اردوگاه عین الحلوه را در راستای تلاش‌های متعدد جهت به‌کارگیری فضای لبنان برای تصفیه حساب‌های بیگانگان عنوان کرد.

وی افزود: این درگیری‌ها، اردوگاه عین الحلوه را به عنوان محلی خارج از کنترل حکومت لبنان نشان می‌دهد؛ اما این موضوع به هیچ‌وجه پذیرفتنی نیست و رهبران فلسطینی باید جهت احترام به حاکمیت لبنان، قوانین ذی‌ربط و اصول مهمان‌نوازی، تصمیمی قاطع بگیرند.

از سوی دیگر، بسام حمود، رئیس دفتر سیاسی جمعیت اسلامی لبنان، نسبت به پروژه فتنه در اردوگاه عین الحلوه هشدار داد و افزود: گویا دستانی پشت پرده این ماجرا هستند که قصد دارند این اردوگاه و مسئله فلسطین را هدف قرار دهند و به آن‌ها آسیب بزنند.

حمود اعلام کرد: جمعیت اسلامی، تمامی تیم‌های امدادی و نیروهای خود را در خدمت اهالی اردوگاه که از آن‌جا به صیدا گریخته‌اند، قرار داده تا از رنج آنان کاسته شود و لوازمی که احتیاج دارند، هنگام بازگشت به خانه‌هایشان در اختیارشان قرار گیرد./مهر

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها