بورل: روسیه با غلات ارزان کشورها را وابسته می‌کند

کد خبر: 1236761

سفیر روسیه در آمریکا در واکنش به اتهامات مطرح شده از سوی مقامات واشنگتن و اظهارات روز گذشته مسئول دیپلماسی اتحادیه اروپا درباره اهداف مسکو از صادرات غلات ارزان، گفت که متهم کردن روسیه به ایجاد بحران غذایی بخشی از جنگ اطلاعاتی علیه این کشور است.

 بورل: روسیه با غلات ارزان کشورها را وابسته می‌کند

به گزارش خبرگزاری «تاس»، آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در ایالات متحده بامداد امروز، جمعه، اعلام کرد که تلاش برای متهم کردن روسیه به ایجاد بحران غذایی بخشی از جنگ اطلاعاتی است که غرب علیه این کشور راه اندازی کرده است.

وی بدین ترتیب به اظهارات ضدروسی نمایندگان عالی رتبه واشنگتن درباره امنیت غذایی که روز پنج شنبه در جریان رایزنی‌های بلندپایه در شورای امنیت سازمان ملل متحد بیان شد، واکنش نشان داد. آنتونوف در پیامی در کانال تلگرامی سفارت روسیه تاکید کرد: «تلاش برای سرزنش روسیه به دلیل وجود بحران غذایی در جهان و استفاده از "غذا به عنوان سلاح" از عناصر شناخته شده جنگ اطلاعاتی است که علیه کشور ما به راه انداخته شده است.»

سفیر روسیه یادآور شد که  حتی یک ناظر بیرونی می‌داند که این روسیه است که سهم قابل توجهی در تامین امنیت غذایی در مناطق مختلف جهان دارد و به عنوان یک تامین‌ کننده قابل اعتماد محصولات کشاورزی عمل می‌کند. سهم صادرات کشاورزی روسیه و اوکراین در بازارهای جهانی به طور قابل توجهی متفاوت است.

به گفته این دیپلمات، مسکو آماده است همکاری های همه جانبه خود با کشورهای آفریقایی را در زمینه امنیت غذایی، انرژی، آموزش و تجارت تقویت کند و به ایجاد یک مرکز متمایز و تاثیرگذار توسعه جهانی در آفریقا کمک کند. در این رابطه، آنتونوف تاکید کرد که رویکرد روسیه "در منطق شیوه های نو استعماری غرب نمی گنجد" که قادر به ایجاد روابط متقابل سودمند و برابر با قاره آفریقا نیست.

آناتولی آنتونوف ادامه داد که واشنگتن در تلاش است تا اهمیت نشست سران روسیه و آفریقا و توافقات بدست آمده در سن پترزبورگ را کاهش دهد. این دیپلمات این مسئله را با تمایل طرف آمریکایی برای تحمیل شکست استراتژیک بر روسیه، به ویژه در حوزه اقتصادی توضیح داد.

اتحادیه اروپا روسیه را به تلاش برای وابسته کردن کشورها به کمک غلات متهم کرد

این در حالی است که روز پنج شنبه گزارش شد: جوزپ بورل، مسئول اصلی سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا در نامه‌ای به رهبران کشورهای در حال توسعه و کشورهای گروه 20 به آنها هشدار داده است که روسیه غلات ارزان قیمت را به تعدادی از کشورهای جهان "به منظور ایجاد وابستگی های جدید، تشدید آسیب پذیری اقتصادی و بی ثباتی جهانی غذا، عرضه می کند.

نامه بورل خطاب به رهبران کشورهای در حال توسعه و کشورهای گروه 20 است. وی در این نامه خواستار "صدای شفاف و یکپارچه" برای ایجاد انگیزه بیشتر در مسکو برای بازگشت به توافقنامه صادرات غلات شده که امکان صادرات ایمن غلات اوکراینی را از طریق دریای سیاه فراهم می کند. این دیپلمات بلندپایه اروپایی مدعی شد: «این یک سیاست بدخواهانه طرف روسی استفاده عمدی از غذا به عنوان سلاح برای ایجاد وابستگی‌های جدید از طریق تشدید آسیب‌پذیری اقتصادی و ناامنی غذایی جهانی است».

بورل یادآور شد که اتحادیه اروپا تمام تلاش خود را انجام داده تا اطمینان حاصل شود که تحریم های ضد روسیه بر امنیت غذایی کشورهای ثالث تأثیر نمی گذارد.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین شب گذشته در گفتگو با این خبرگزاری تاکید کرد که اتهامات بورل علیه روسیه مبنی بر اینکه غلات ارزان باعث وابستگی کشورها به مسکو می شود، صحت نداشته و تنها از اهداف سیاسی مشخص اتحادیه اروپا علیه روسیه ناشی می‌شود.

تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

سایر رسانه ها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها