بازتاب قدرت پهپادی ایران در رسانه آمریکایی

کد خبر: 1240255

یک رسانه آمریکایی در واکنش به رونمایی پهپاد «مهاجر۱۰» و الحاق موشک‌های «خرمشهر» و «حاج قاسم» به نیروهای هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، پهپاد ایرانی را با نمونه آمریکایی آن مقایسه و اعلام کرد ایران از پهپادی شبیه پهپاد آمریکایی ام کیو ۹ ریپر رونمایی کرد.

بازتاب قدرت پهپادی ایران در رسانه آمریکایی

یک رسانه آمریکایی در واکنش به رونمایی پهپاد «مهاجر۱۰» و الحاق موشک‌های «خرمشهر» و «حاج قاسم» به نیروهای هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، پهپاد ایرانی را با نمونه آمریکایی آن مقایسه و اعلام کرد ایران از پهپادی شبیه پهپاد آمریکایی ام کیو ۹ ریپر رونمایی کرد.

خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس روز سه شنبه به وقت محلی در گزارشی نوشت: وزارت دفاع ایران روز سه‌شنبه از پهپادی شبیه پهپاد آمریکایی ام کیو ۹ ریپر رونمایی کرد و مدعی شد که این پهپاد می‌تواند ۲۴ ساعت در هوا بماند و قابلیت رسیدن به اسرائیل را دارد.

این رسانه آمریکایی که از این رونمایی متحیر شده بود، نوشت که آسوشیتدپرس نمی تواند ادعاهای مربوط به قابلیت‌های این پهپاد را تأیید کند، اگرچه یک شبکه تلویزیونی دولتی ایران ویدئویی از بلند شدن آن از باند فرودگاه را به اشتراک گذاشت. پهپادهای دوربرد مانند ریپر نیز به ایستگاه های زمینی و ارتباطات ماهواره ای نیاز دارند.

آسوشیتدپرس ادامه داد: مقامات اسرائیلی که پهپادهای دوربرد مخصوص خود را دارد، تاکنون در این خصوص اظهار نظر نکرده است.

این رسانه آمریکایی گفت: ایران در گذشته پهپادهای آمریکایی یا قطعاتی از آنها را به تصرف خود درآورده است، اما هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد یک پهپاد ریپر ساخت شرکت جنرال اتمیکس را که نیروی هوایی آمریکا و متحدان این کشور از آن استفاده می کنند، بدست آورده است.

آسوشیتدپرس اضافه کرد: کره شمالی در ماه ژوئیه، پهپادهایی را به نمایش گذاشت که شبیه پهپاد ریپر بودند و احتمالا از روی اطلاعات عمومی در دسترس درباره این پهپاد طراحی شده اند.

این رسانه آمریکایی اضافه کرد: در دسامبر ۲۰۱۱، ایران یک پهپاد آر کیو ۱۷۰ سنتینل را که توسط سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) برای نظارت بر سایت های هسته ای ایران کنترل می شد، پس از ورود به حریم هوایی این کشور ، تصرف کرد. ایران بعدا این پهپاد را مهندسی معکوس کرد تا انواع مخصوص به خود را بسازد.

آسوشیتدپرس ادامه داد: در سال ۲۰۱۹، ایران یک فروند پهپاد آر کیو ۴ ای گلوبال هاوک نیروی دریایی آمریکا را در تنگه هرمز سرنگون کرد. این اقدام در میان تنش های شدید بر سر توافق هسته ای تخریب شده ایران با قدرت های جهانی انجام شد.

این رسانه آمریکایی تاکید کرد: پهپاد ریپر همچنین برای ایران اهمیت ویژه‌ای دارد، زیرا گزارش شده است که حمله سال ۲۰۲۰ در بغداد که منجر به شهادت ژنرال قاسم سلیمانی شد، با استفاده از این پهپاد انجام شده است.

به گزارش ایرنا، در مراسم گرامیداشت ۳۱ مرداد روز صنعت دفاعی و رونمایی از پهپاد «مهاجر ۱۰» با حضور سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور اسلامی ایران در وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح رونمایی شد.

رئیس جمهور روز سه شنبه و در حاشیه بازدید از نمایشگاه آخرین دستاوردهای فناورانه و پیشرفته وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، دستور آغاز الحاق و واگذاری انبوه موشک‌های راهبردی «خرمشهر» و «حاج قاسم» به نیروهای مسلح و نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را صادر کرد.

در این مراسم که با حضور امیر سرتیپ محمدرضا آشتیانی وزیر دفاع و جمعی از فرماندهان نیروهای مسلح برگزار شد، رئیس جمهور با  گرامیداشت روز صنعت دفاعی و قدردانی از همه نیروهای پرتلاش صنایع دفاعی کشور اظهار امیدواری کرد که تلاش‌های همه ما باعث ارتقای بیش از پیش عزت، افتخار و اقتدار کشور شود.

رئیسی با رمز مبارک «یا حسین» دستور آغاز الحاق موشک راهبردی خرمشهر و حاج قاسم به نیروی هوافضای سپاه را صادر کرد. بومی‌شدن صنعت نظامی و خودکفا شدن در تجهیزات دفاعی، نشان‌دهنده ناکامی غرب و تحقیر غرب‌گرایانی است که درصدد تحقیر ملت و تضعیف روحیه کار و امید در کشور بودند. امروز ایران به رتبه‌های بالایی در ساخت سلاح و تجهیزات نظامی رسیده است و می‌تواند در میدان ساخت هواپیمای مسافربری و خودرو نیز حماسه‌ساز شود./ایرنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها