مهمترین رویدادها پیرامون جنگ اوکراین | زلنسکی: در مرگ پریگوژین دخالتی نداشتیم

کد خبر: 1240799

تصمیم آمریکا، فرانسه، آلمان، ایتالیا و انگلیس در حمایت از کی‌یف تا هر زمان که لازم باشد، اعتراف زلنسکی به کارایی سیستم دفاع هوایی شوروی، عدم دخالت اوکراین در مرگ رئیس واگنر و تحریم‌های جدید آمریکا علیه روسیه، از مهمترین رویدادها پیرامون جنگ هستند.

مهمترین رویدادها پیرامون جنگ اوکراین | زلنسکی: در مرگ پریگوژین دخالتی نداشتیم

تصمیم آمریکا، فرانسه، آلمان، ایتالیا و انگلیس در حمایت از کی‌یف تا هر زمان که لازم باشد، اعتراف زلنسکی به کارایی سیستم دفاع هوایی شوروی، عدم دخالت اوکراین در مرگ رئیس واگنر و تحریم‌های جدید آمریکا علیه روسیه، از مهمترین رویدادها پیرامون جنگ هستند.

"واسیلی نبنزیا"، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد، شب گذشته پنجشنبه در سخنرانی خود در شورای امنیت، در رابطه با "روز استقلال" اوکراین، یادآور شد که این کشور به دلیل اطاعت کورکورانه از غرب که علاقه‌ای به پایان دادن به درگیری نظامی با روسیه ندارد، با «سرنوشتی غیرقابل رشک» مواجه شده است.

این دیپلمات گفت: «ما شاهد هستیم که مردم جهان بیشتر و بیشتر به حقیقت  آنچه واقعاً در اوکراین در حال وقوع است پی می برند و از مقیاس آنچه اتفاق می افتد، وحشت زده شده اند. واقعیت آن است که این جنگ نیابتی علیه روسیه توسط ایالات متحده و متحدانش حداقل در سال 2014 برنامه ریزی شده بود و واشنگتن، لندن و بروکسل که در حال جنگی نیابتی هستند، اصلاً علاقه‌ای به توقف آن نداشته و برای رسیدن به اهداف خویش، در حال ویران کردن اوکراین هستند.»

نبنزیا تاکید کرد که غرب جمعی هیچ چیزی از طرف خود را به جز عرضه تسلیحات نظامی در معرض خطر قرار نداده است. در غیر این صورت، آنها به ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین اجازه می‌دادند تا در اوایل مارس سال 2022 توافقنامه صلحی که در استانبول بین دو طرف مورد توافق قرار گرفته بود را امضا کند.

نماینده دائم روسیه افزود: امروز ما هیچ چیز خاصی برای تبریک گفتن برای روز استقلال اوکراین نداریم. این کشور مانند یک ابزار کور در دستان غرب در انتظار یک سرنوشت غیرقابل رشک است و خطوط این نقش اکنون بیشتر و بیشتر بر همه آشکار شده است. به عقیده این دیپلمات، تنها نکته مثبت در شرایط کنونی آن است که سایر کشورها با توجه به سرنوشت اوکراین، می‌توانند ببینند که اگر از دستور کار ژئوپلیتیکی تحمیل شده توسط غرب تبعیت کنند، چه بلایی سر کشورشان خواهد آمد.

واسیلی نبنزیا یادآور شد که ایالات متحده و متحدانش نسبت به جنایات اوکراین کور و ناشنوا است و به این دلیل همدست آنها محسوب می شوند. وی گفت: غم انگیزترین چیز،  حتی این نیست که اوکراین به چنین وضعیتی رسیده، بلکه آن است که این کار را تحت نظارت مستقیم ایالات متحده و متحدانش انجام داده است، که حتی امروز نیز کوری و ناشنوایی بسیار گزینشی را از خود در برابر جنایت مقامات کی‌یف چه در داخل این کشور و چه در خارج از آن، نشان می دهند.  

این دیپلمات افزود: «علاوه بر این، پایتخت‌های غربی امروز اساساً همدست آنها هستند، نه تنها به این دلیل که رژیم زلنسکی را با سلاح‌هایی که آنها تامین می‌کنند که غیرنظامیان را می‌کشد و نه تنها به این دلیل که در زمینه اطلاعاتی به کی‌یف کمک کرده و مزدوران و متخصصان فنی لازم را به آنجا می فرستند. بالاتر از همه اینها، به این دلیل است که آنها بر دروغ های وحشتناکی که مقامات کی‌یف در مورد خود و روسیه منتشر می‌کند، سرپوش می گذارند.»

پیش از این، دیمیتری مدودف، معاون رئیس شورای امنیت روسیه، احتمال ناپدید شدن اوکراین از نقشه سیاسی جهان در نتیجه درگیری نظامی کنونی را بعید ندانسته بود.  سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه نیز  معتقد است که درگیری نظامی در اوکراین توانایی غرب برای تحمیل منافع خود بر مناطق مختلف جهان را کاهش داده است.

در ادامه می‌توانید تحولات مربوط به پانصد و چهل و هشتمین روز جنگ اوکراین را دنبال بفرمایید:

***

روسیه  سازمان امنیت و همکاری اروپا را بستر خوبی برای مذاکرات بین مسکو و کی‌یف نمی‌داند

الکساندر لوکاشوویچ، نماینده دائم روسیه در این سازمان در مصاحبه با روزنامه ایزوستیا که صبح امروز، جمعه منتشر شده گفت: سازمان امنیت و همکاری اروپا (OSCE) به ریاست فنلاند در سال 2025، نمی تواند به سکویی مناسب برای حل و فصل مناقشه نظامی در اوکراین تبدیل شود.

این دیپلمات افزود: «این درخواست که سازمان امنیت و همکاری اروپا می تواند بستری مناسب برای مذاکرات صلح باشد، را به وجدان شخص رئیس جمهور محترم فنلاند واگذار می‌کنم. من در این خصوص مطمئن نیستم و فکر نمی کنم که سازمان امنیت و همکاری اروپا بتواند به سکویی برای حل و فصل بحران اوکراین تبدیل شود.»

لوکاشوویچ تاکید کرد که روسیه ریاست فنلاند بر سازمان امنیت و همکاری اروپا در سال 2025 را زمانی که هنوز به عضویت ناتو در نیامده بود، را تایید کرد. البته الحاق به ناتو و مواضع کاملاً خصمانه علیه روسیه و طرفداری از اوکراین، بیش از آنکه پاسخی باشد، این سئوال را ایجاد می کند که فنلاند در سال 2025 چه نوع ریاستی را خواهد داشت؟

وی یادآور شد که در طول 30 سال گذشته، سازمان امنیت و همکاری اروپا نتوانسته هیچ درگیری بین المللی را در حوزه مسئولیت خود حل و فصل کند و ما تقریباً مطمئن هستیم که در خصوص بحران اوکراین نیز کاری از عهده اش بر نخواهد آمد.

چند روز قبل سائولی نینیسته، رئیس جمهوری فنلاند، گفته بود که در دوره ریاست هلسینکی بر سازمان امنیت و همکاری اروپا در سال 2025، این تشکیلات  می تواند به سکویی برای گفتگوهای صلح در مورد مناقشه اوکراین تبدیل شود.

سفارت روسیه اتهامات آمریکا مبنی بر خروج غیرقانونی کودکان اوکراینی را شرم‌آور خواند

سفارت روسیه در آمریکا صبح امروز جمعه در کانال تلگرام خود اعلام کرد که اتهام زنی مقامات واشنگتن در مورد خارج کردن غیرقانونی کودکان اوکراینی از منطقه عملیات نظامی، شرم آور و بزدلانه است.

در این بیانیه آمده است: ما افزایش دیگری در اقدامات تحریمی دولت ایالات متحده در رابطه با روز استقلال اوکراین را مورد توجه قرار داده‌ایم که در آن ادعاهای جدید ایالات متحده در مورد ادعای "آوارگی اجباری و اخراج غیرقانونی کودکان اوکراینی" از منطقه درگیری مطرح شده که اتهاماتی نفرت انگیزی، شرم آور و نشانه بزدلی آنها است.

سفارت روسیه محدودیت‌های اعمال شده توسط واشنگتن در رابطه با مرکز بین المللی کودکان "آرتک" را تمایلی برای بازپس گیری بی دفاع ترین افرادی خواند که خانه‌های آنها بیش از 9 سال توسط نیروهای نئونازی اوکراینی بمباران شده بود. در عین حال، تلاش ایالات متحده برای معرفی خود به عنوان حامی اصلی منافع مشروع کودکان نه از نظر حقوقی و نه در واقع قابل توجیه نیستند، برای اینکه این کشور هنوز کنوانسیون سازمان ملل متحد در مورد حقوق کودک را تصویب نکرده است.

نمایندگی دیپلماتیک روسیه تاکید کرد: نگرانی آشکار واشنگتن در مورد وضعیت کودکان در منطقه درگیری نظامی در اوکراین در درجه اول به این دلیل است که مقامات ایالات متحده اوکراین را به عنوان یکی از منابع اصلی پذیرش بین المللی کودکان (عمدتا با منشاء اسلاو) می دانند تا آنها به کشورهای غربی منتقل شوند.

سفارت روسیه از دولت آمریکا خواست تا از مسائل مربوط به کودکان برای تسویه حساب‌های ژئوپلیتیکی استفاده نکند و در عوض به اقدامات خود نگاه کنند، به عنوان مثال، تامین سلاح‌های سنگین برای اوکراین، که از جمله باعث مرگ کودکان و تخریب زیرساخت‌های اجتماعی می‌شود.

کاخ سفید: دارایی‌های روسیه تا زمان جبران خسارات وارده به کی‌یف مسدود خواهد شد

کاخ سفید شرایطی را برای رفع انسداد دارایی‌های روسیه در ایالات متحده و متحدانش اعلام کرد. در بیانیه‌ای که بامداد امروز، جمعه از سوی دولت ایالات متحده اعلام شد، برای انجام این کار، طرف روسی باید ابتدا خسارت وارده به اوکراین را جبران کند.

در این رابطه تاکید شده که دارایی های روسیه در ایالات متحده، فرانسه، آلمان، ایتالیا و انگلیس تا زمانی که شرایط خاصی از سوی مسکو برآورده نشده باشد، مسدود خواهد ماند.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا شب گذشته پس از دیدار با همتایان اروپایی به مناسبت روز استقلال اوکراین، در این رابطه توضیح داد: مشاوران امنیت ملی تاکید کردند که دارایی‌های حاکمیتی روسیه در این کشورها تا زمانی که مسکو خسارت وارده به اوکراین را پرداخت نکند، همچنان مسدود خواهد ماند.

سالیوان همچنین تاکید کرد که هر پنج کشور متحد مصمم شده‌اند تا به اوکراین در درگیری نظامی با روسیه "تا هر زمان که طول بکشد" کمک خواهند کرد.

پنتاگون از فقدان زیرساختار مناسب در اوکراین برای استقرار F-16 خبر داد

پاتریک رایدر، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا شب گذشته پنجشنبه در یک نشست خبری اعلام کرد، پنتاگون معتقد است که اوکراین در شرایط فعلی فاقد زیرساختارهای مناسب برای میزبانی از جنگنده‌های F-16 است.

رایدر در پاسخ به سئوالی در این باره به طور خلاصه پاسخ داد: "خیر".

او همچنین انتقال جنگنده‌های مدرن غربی اف-16 به کی‌یف را پروسه ای نیازمند به «ماه ها، نه هفته ها» ارزیابی کرد.

آموزش خلبانان اوکراینی برای پرواز با F-16 در آمریکا از  ماه اکتبر آغاز می‌شود

پاتریک رایدر، دبیر مطبوعاتی پنتاگون و سرگرد نیروی هوایی آمریکا در نشست خبری شب گذشته خود اعلام کرد که ایالات متحده آموزش نیروهای اوکراینی برای پرواز با جت های جنگنده F-16 را در پایگاهی در آریزونا در ماه اکتبر آغاز خواهد کرد.

وی توضیح داد: "وزارت دفاع امروز اعلام می‌کند که ایالات متحده به زودی آموزش نیروهای اوکراینی برای پرواز و کنترل جت های جنگنده F-16 <...> را پس از تکمیل آموزش زبان انگلیسی برای خلبانان در ماه سپتامبر، در ماه اکتبر  ودر یک پایگاه نظامی <...> در آریزونا آغاز خواهد کرد."

پیش نویس قانونی در خصوص بسیج مقامات به پارلمان اوکراین ارائه شد

لوایح مربوط به بسیج نمایندگان مجلس و مقامات دولتی در پارلمان عالی اوکراین (رادا) به ثبت رسیده است. اطلاعات مربوط در این باره شب گذشته پنجشنبه در سایت رسمی پارلمان منتشر شد.

این لوایح توسط الکساندر دوبینسکی، نماینده پارلمان ارائه شده است که در رابطه با خود وی، آنها در حال بررسی پرونده جعلی به دلیل سفر به خارج از کشور در زمان حکومت نظامی هستند. دوبینسکی در کانال تلگرامی خود نوشت: «پیش نویس قوانین مربوط به خدمت سربازی برای نمایندگان و مسئولان ثبت شده است.»

این لوایح برای بررسی به مدیریت پارلمان ارائه شده است. متن خود این پیش نویس منتشر نشده است.

حکومت نظامی از فوریه سال 2022 در اوکراین اجرا می‌شود و همزمان با امضای قانون بسیج عمومی، ولودیمیر زلنسکی، قانون بسیج عمومی را امضا کرد که بر اساس این دستور، مردان بین 18 تا 60 سال نمی توانند از کشور خارج شوند.

کانادا یک سفیر جدید به اوکراین می‌فرستد

وزارت امور خارجه کانادا سفیر جدیدی را به اوکراین اعزام خواهد کرد. این خبر بامداد امروز ، جمعه در بیانیه ای از سوی این وزارتخانه مشخص  شد.

خانم "ناتالکا سیموس"، سفیر جدید کانادا در اوکراین خواهد بود. در این بیانیه آمده است: "خانم سیموس به زبان اوکراینی مسلط است و با مهاجران اوکراینی ارتباط مستقیم دارد."

تاکنون لاریسا گالادزا مسئولیت سرپرستی سفارت کانادا در کیف را برعهده داشت. سیموس، قبل از انتصاب فعلی، مشاور همکاری فنی در سفارت کانادا در اوکراین بود.

زلنسکی: سامانه‌های دفاع هوایی شوروی کارآمدی خود را نشان داده‌اند

ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌ جمهوری اوکراین شب گذشته پنج شنبه پس از گفتگو با نخست‌ وزیر نروژ، یوناس گار استیور در کی‌یف، به این موضوع اعتراف کرد که سامانه‌های پدافند هوایی ساخت شوروی کارایی خود را در اقدامات نیروهای مسلح اوکراین نشان می‌دهند و به همین دلیل کمبود موشک‌های مورد نیاز برای سامانه ها وجود دارد.

وی در کنفرانس مطبوعاتی مشترک گفت: "برای بستن آسمان کشور <...> ما به موشکهای اضافی برای تجهیزات منسوخ شده، اما هنوز موثر ساخت شوروی خود نیاز داریم. ما چنین سامانه‌هایی در اختیار داریم، ولی کمبود موشکهای مورد نیاز آنها یک واقعیت است."

زلنسکی یادآور شد که برای دستیابی به چنین موشک هایی، کی‌یف باید با کشورهایی همکاری کند که سلاح های شوروی هنوز در انبارهای آنها باقی مانده است. وی افزود: با این حال، در کنار این، اوکراین نیاز به دریافت سیستم‌های دفاع هوایی مدرن و همچنین شروع تولید این تاسیسات در داخل کشور خود دارد.

زلنسکی: مذاکرات درباره تامین پدافند هوایی پاتریوت به اوکراین دشوار است

ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌ جمهوری اوکراین از این مسئله شکایت کرد که مذاکره با کشورهای غربی برای تحویل جدید سامانه‌های موشکی ضد هوایی پاتریوت بسیار دشوار است. وی این مسئله را در یک کنفرانس مطبوعاتی پس از دیدارش با یوناس گار استیور، نخست وزیر نروژ بیان کرد.

وی گفت: «مذاکرات درباره پاتریوت خیلی سخت است. کار با شرکا بسیار دشوار است، برای هر سیستم پرتاب مضاعف ما باید بسیار سخت تلاش کنیم.»

علاوه بر این، زلنسکی همچنین یادآور شد که سیستم‌های  Patriot، NASAMS و IRIS-T بهترین سامانه‌های دفاع هوایی اوکراین هستند. وی همچنین برای تشدید همکاری با آن دسته از شرکای غربی که این تجهیزات را در اختیار دارند ابراز امیدواری کرد.

یک روز قبل، جمهوری لیتوانی قول داد که 200 میلیون یورو و سیستم های آمریکایی NASAMS خود را به اوکراین اختصاص دهد. یادآوری شده که تحویل این تجهیزات نظامی در ماه سپتامبر پیش بینی می شود.

پیش از این، دراواسط ماه آگوست، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، از تخصیص کمک مضاعفی به اوکراین به ارزش 200 میلیون دلار خبر داد که این بسته به ویژه شامل مهمات مورد نیاز سیستم دفاع هوایی پاتریوت و سامانه موشک پرتاب چندگانه HIMARS است.

نروژ قصد دارد جنگنده‌های اف-16 را به اوکراین منتقل کند

یوناس گار استیور، نخست وزیر نروژ تایید کرد که دولت نروژ قصد دارد جنگنده های اف-16 خود را به اوکراین منتقل کند.

دولت نروژ شب گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرد: کشور ما در ایجاد یک سیستم دفاع هوایی مدرن توسط اوکراین مشارکت دارد. این مسئله اهمیت و ضرورت دارد. ما قبلاً تصمیم گرفته‌ایم خلبان‌های جنگنده اوکراینی را آموزش دهیم و در تابستان امسال اعلام کردیم که دو فروند هواپیمای F-16 نروژی را برای اهداف آموزشی در اختیار این برنامه قرار خواهیم داد.

در این سند یادآوری شده، نروژ به دنبال انتقال رایگان هواپیماهای جنگنده به اوکراین است و بعداً در مورد تعداد و برنامه تحویل آنها گفتگو خواهد شد. مشخص شده که این امر با همکاری نزدیک با و کشور دانمارک و هلند انجام خواهد شد که آنها نیز قصد خود برای انتقال F-16 به اوکراین را تایید کرده‌اند.

 بیورن آریلد گرام، وزیر دفاع نروژ نیز یادآور شد که ما به گفتگوهای خود با ایالات متحده و سایر متحدان نزدیک خود در مورد ساخت یک سیستم دفاع هوایی مدرن در اوکراین ادامه خواهیم داد. در این رابطه نروژ کمک نظامی قابل توجهی به اوکراین کرده است و حمایت ما ادامه خواهد داشت.

به گفته وی، عرضه جت‌های جنگنده به کی‌یف پتانسیل نظامی این کشور را به میزان قابل توجهی تقویت خواهد کرد.

زلنسکی: پرتغال خلبانان اوکراینی را برای پرواز با اف- 16 آموزش خواهد داد

ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین روز پنج شنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتای پرتغالی خود مارسلو ربلو دی ساوزا،  در کی‌یف اعلام کرد که پرتغال آماده است تا در برنامه آموزشی خلبانان اوکراینی برای پرواز جنگنده های F-16 آمریکایی شرکت کند. وی یادآور شد که پرتغال همچنان یکی از اعضای ائتلاف تانک و هواپیما است که در این زمینه به کیف کمک می‌کند.

زلنسکی گفت: «امروز، پرتغال آمادگی خود را برای شرکت در آموزش خلبانان و مهندسان اوکراینی در هواپیماهای F-16 تأیید کرده است.»

پیش از این،  آموزش خلبانان نیروهای مسلح اوکراین برای پرواز با جنگنده های آمریکایی F-16 در دانمارک آغاز شد. هشت خلبان نیروهای مسلح اوکراین به همراه 65 پرسنل نظامی دیگر که در زمینه تعمیر و نگهداری هواپیما آموزش خواهند دید، وارد پایگاه هوایی ارتش دانمارک در منطقه اسکریدستروپ شدند.

در این رابطه، مجله "اکونومیست" گزارش داد که جنگنده‌های F-16 قادر به ارائه برتری نظامی به اوکراین نیستند، زیرا طرف روسی سلاح های پیشرفته تری در اختیار دارد. این مجله به این نتیجه رسید که تحویل احتمالی F-16 به اوکراین چیزی جز تلاش برای حفظ روحیه نظامیان اوکراینی نیست.

زلنسکی: اوکراین در مرگ پریگوژین دخالتی نداشته است

به گزارش خبرگزاری اینترفاکس اوکراین، ولادیمیر زلنسکی روز پنج شنبه اعلام کرد که مقامات کی‌یف در سقوط هواپیما و مرگ یوگنی پریگوژین، رئیس شرکت نظامی خصوصی واگنر - Wagner PMC  دخالتی نداشته است.

رئیس جمهوری اوکراین تاکید کرد: ما کاری به این موضوع نداشتیم.

سقوط هواپیمای حامل پریگوژین در منطقه تویرسکی در روز چهارشنبه رخ داد. در ساعت 17:54 هواپیمای نوع Embraer ERJ-135BJ Legacy 600 از فرودگاه شرمتیووای شهر مسکو به سمت فرودگاه پولکووا در سن پترزبورگ پرواز کرد، اما 26 دقیقه پس از برخاستن از روی صفحه رادار محو شد. تمامی ده سرنشین آن در نتیجه سقوط آن کشته شدند.

ابراز تسلیت پوتین به نزدیکان کشته شدگان حادثه سقوط هواپیمای پریگوژین

ولادیمیر پوتین، رئیس‌ جمهوری روسیه به خانواده‌های جان باختگان حادثه سقوط هواپیمای امبرائر Embraer که در آن یوگنی پریگوژین، رئیس شرکت نظامی خصوصی واگنر  حضور داشت، ابراز همدردی کرد.

رهبر روسیه شب گذشته در دیدار با دنیس پوشیلین، رئیس منطقه دونتسک گفت: "در مورد سقوط هواپیما باید بگویم، قبل از هر چیز می خواهم تسلیت صمیمانه خود را به خانواده همه قربانیان این حادثه ابراز کنم. این حادثه همیشه یک تراژدی است."

به گفته پوتین، اطلاعات اولیه دریافتی نشان می‌دهد که هواپیمای سقوط کرده در منطقه تویرسکی حامل اعضای گروه نظامی واگنر بوده است.

لاوروف: در مورد مرگ پریگوژین باید بر واقعیت‌ها متمرکز شد و نه بر اظهارات رسانه‌های غربی

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در رابطه با سقوط هواپیمای حامل یوگنی پریگوژین، رئیس شرکت نظامی خصوصی واگنر خواستار آن شد که تنها به روی واقعیت‌ها متمرکز شد، نه بر گمانه زنی‌های رسانه های غربی در مورد این موضوع.

لاوروف در تفسیری برای برنامه مستند «مسکو. کرملین. پوتین» از شبکه اول تلویزیون که پاول زاروبین، روزنامه نگار و مجری آن بخشی از آن را در کانال تلگرام خود منتشر کرد، این موضوع را بیان کرد.  وزیر خارجه گفت: «من آنچه را که آنها (رسانه های غربی) در باره این حادثه نوشتند، گفتند و نشان دادند را دنبال نکردم و برای من خیلی سخت است که از اینجا نظر بدهم. ولی باید بگویم که بلافاصله تحقیقات درباره ین حادثه شروع شد، پرونده آن تشکیل شد، بازپرسان در حال کار هستند. پیشنهاد می کنم تمرکز روی این موضوع باشد. واقعیت ها و نه آنچه رسانه های غربی می گویند.»

بایدن تحریم‌های جدیدی را علیه روسیه اعلام کرد

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا تحریم های جدیدی را علیه روسیه اعلام کرد. این مسئله در بیانیه بایدن که روز پنجشنبه در سایت رسمی کاخ سفید منتشر شده، آمده است.

در این بیانیه آمده است: «امروز به مناسب روز استقلال اوکراین، تحریم‌های جدید [علیه روسیه] را اعلام می‌کنیم.»

بایدن همچنین گفت که ایالات متحده به همراه شرکای خود به حمایت از قابلیت دفاعی کی‌یف ادامه خواهد داد و همچنین یادآور شد که کشورهای گروه G7 قول داده‌اند طی چند سال آینده به نیروهای مسلح اوکراین کمک کنند.

پیش از این در اواسط آگوست مشخص شده بود که، واشنگتن، توکیو و سئول آمادگی خود را برای اعمال تحریم‌های جدید علیه روسیه و کاهش وابستگی به منابع انرژی این کشور اعلام کرده بودند.

روسیه

برگزاری مانورهای نظامی سازمان پیمان امنیت جمعی در هفته اول سپتامبر در بلاروس

رزمایش مشترک عملیاتی - راهبردی کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی تحت عنوان «نبرد برادرانه - 2023 » "Combat Brotherhood - 2023" از تاریخ اول تا 6 سپتامبر (10 الی 15 شهریور ماه) در خاک بلاروس برگزار می شود.

این خبر روز پنجشنبه از سوی وزارت دفاع جمهوری بلاروس اعلام شد. این وزارتخانه افزود: «در طرح کلی رزمایش «نبرد برادرانه - 2023»، تمرینات نظامی مشترک و ویژه‌ای پیش‌بینی شده که آموزش واحدهای مختلف نیروهای سازمان پیمان امنیت جمعی (نیروهای جمعی) را هماهنگ می‌کند.

این تمرینات در مناطق آموزشی نظامی در مناطق برست، گرودنوا و مینسک برگزار خواهد شد. نیروهای نظامی شرکت کننده در  این رزمایش روز جمعه وارد بلاروس خواهند شد.

لوکاشنکو به اوکراینی‌ها قول داد تلاش خود را برای برقراری صلح انجام دهد

الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس روز پنج شنبه "روز استقلال" را به مردم اوکراین تبریک گفت و برای آنها صلح آرزو کرد. در پیام منتشره  در سایت رسمی دفتر لوکاشنکو آمده است: «ما باید از ارزش ملی خود برای پایان دادن به درگیری استفاده کنیم. طرف بلاروسی آماده انجام هر اقدام لازم برای این منظور و حتی بیشتر است.»

رهبر بلاروس افزود که با استقلال بیش از 30 سال پیش، هر دو جمهوری بلاروس و اوکراین، مسیرهای توسعه خود را انتخاب کرده‌اند. برای این کار مردم باید فرصت های امنی برای همزیستی مسالمت آمیز در منطقه ایجاد کنند.

وی یادآور شد که نسل‌های قبلی بلاروس و اوکراینی همواره در صلح و دوستی زندگی می‌کردند، با یکدیگر تجارت می‌کردند، خانواده ایجاد می‌کردند، در کنار هم علیه فاشیسم می‌جنگیدند. اکنون دو ملت باید با همت، سخت کوشی و احترام به سنت های خود با یکدیگر متحد شوند و خصومتها را کنار بگذارند.

لوکاشنکو برای مردم اوکراین آرزو کرد که به زودی صلح در کشورشان حاکم شود./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نیازمندیها

  تازه های سایت

  سایر رسانه ها

   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد