برزیل خواستار تغییر ساختار شورای امنیت شد

کد خبر: 1241715

رئیس‌جمهور برزیل خواستار رایزنی با رئیس‌جمهور آمریکا درباره احتمال ایجاد تغییرات در ساختار شورای امنیت شده است.

 برزیل خواستار تغییر ساختار شورای امنیت شد

رئیس‌جمهور برزیل «لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا» امروز سه‌شنبه گفت می‌خواهد با «جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا درباره احتمال ایجاد تغییرات در ساختار شورای امنیت رایزنی کند.

رئیس‌جمهور برزیل یکی از سران کشورهایی است که از مدت‌ها پیش خواستار اصلاح ساختار شورای امنیت و عضویت دائمی کشورش در این شورا شده است.

هفته گذشته، رئیس‌جمهور برزیل در حاشیه اجلاس بریکس خواستار آن شد که چین و روسیه به عنوان دو عضو بریکس و همچنین اعضای دائمی شورای امنیت حمایت بیشتری از گسترش ساختار این شورا به عمل بیاورند.

لولا می‌گوید شورای امنیت بایستی انعکاسی از شرایط ژئوپولیتیک فعلی در جهان، و نه انعکاس شرایط دهه ۱۹۴۰ باشد. او گفته است کشورهایی مانند برزیل، هند، آلمان، ژاپن و آفریقای جنوبی بایستی به عضویت دائم شورای امنیت درآیند.

وی که در یک برنامه زنده در شبکه‌های اجتماعی صحبت می‌کرد همچنین گفت که کشورهای عضو بریکس بر سر رایزنی تا سال آینده درباره احتمال راه‌اندازی یک ارز مشترک برای تجارت میان اعضای این گروه توافق کرده‌اند.

چند ماه پیش روزنامه واشنگتن‌پست‌  گزارش داده بود دولت آمریکا در حال تدوین طرحی برای تغییر دادن ساختار شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

این روزنامه با استناد به منابعی که خواسته بود نام آنها فاش نشود نوشته بود که این طرح ممکن است در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در ماه سپتامبر ارائه شود.

در آن زمان گزارش شده بود لیندا توماس گرینفیلد، نماینده دولت آمریکا در سازمان ملل در حال مشورت با کشورهای عضو «برای گرفتن بازخورد آنها در خصوص توسعه احتمالی این شورا است.»

مقام‌های آمریکایی امیدوارند این اقدام «با به رسمیت شناختن نقشه پراکنده قدرت‌های جهان در دنیای امروز باعث احیای اعتماد به این شورای حاکمیتی برجسته شود.»

 شورای امنیت در حال حاضر ۵ عضو دائم، شامل روسیه، چین، فرانسه، انگلیس و آمریکا و ۱۰ عضو غیر دائم دارد که توسط مجمع عمومی برای یک دوره دو ساله انتخاب می‌شوند.

طبق قوانین فعلی، ۲ کرسی اعضای غیر دائم به آمریکای لاتین، ۵ کرسی به قاره آفریقا و آسیا، یک کرسی به شرق اروپا و ۲ کرسی به غرب اروپا و سایرین تعلق می‌گیرد.

واشنگتن‌پست نوشته بود طرح آمریکا هنوز در حال تکمیل است اما انتظار می‌رود این طرح اضافه کردن ۶ عضو دائم به شورای امنیت بدون حق وتو را شامل شود.

مقام‌های مورد استناد واشنگتن‌پست از آلمان، ژاپن و هند به عنوان نامزدهای احتمالی برای اضافه شدن نام برده‌ بودند. انگلیس و فرانسه خواستار اضافه شدن برزیل و دست‌کم یک کشور آفریقایی هستند.

 «جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا در سخنرانی خود در ماه سپتامبر پیشنهاد توسعه ساختار شورای امنیت و تبدیل شدن آن به سازمانی با فراگیری بیشتر را داده بود. بایدن همچنین پیشنهاد کرد که استفاده از حق وتو به «موقعیت‌های نادر و اضطراری» محدود شود.

«ولودیمیر زلنسکی»،رئیس‌جمهور اوکراین چند ماه پیش از قدرت‌های جهانی خواسته بود روسیه را به عنوان متجاوز شناخته و آن را از شورای امنیت اخراج کنند. آمریکا معتقد است که این پیشنهاد افراطی است.

روسیه نیز از جمله کشورهایی است که پیش از این بر ضرورت اصلاح شورای امنیت تأکید کرده است. سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در ماه آوریل گفته بود: «وضعیت فعلی که نماینده‌های کشورهای غربی در این ساختار حیاتی سازمان ملل بیشترین نماینده را دارند اصل چندجانبگی را تضعیف می‌کند.»

وزیر امور خارجه روسیه پیشنهاد داده بود شورای امنیت گسترده‌تر شود و نمایندگانی از کشورهای آسیایی، آفریقایی و آمریکایی لاتین در آن حضور داشته باشند.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه نیز از جمله رهبرانی در دنیا است که بارها تأکید کرده که لازم است ساختار شورای امنیت اصلاح شود.

با وجود این، واشنگتن‌پست خاطرنشان کرده بود که اصلاح شورای امنیت به تغییر دادن منشور ملل متحد نیاز دارد. انجام این امر نیازمند تأیید دست‌کم ۱۲۸ کشور از میان ۱۹۳ عضو سازمان ملل و همچنین تمامی ۵ عضو دائم شورای امنیت است./فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

سایر رسانه ها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها