دستور السودانی برای پیگیری فوری مطالبات کردها در کرکوک

کد خبر: 1242706

نخست‌وزیر عراق در دیدار با طرف‌ها و احزاب سیاسی مهم در استان کرکوک، به دنبال تدوین نقشه راه برای تنش‌زدایی در این استان است.

دستور السودانی برای پیگیری فوری مطالبات کردها در کرکوک

«رعد التمیمی» از رهبران ائتلاف الفتح در پارلمان عراق، امروز (دوشنبه، ۴ سپتامبر)، تصریح کرد که «محمد شیاع السودانی» نخست‌وزیر قرار است با او با طرف‌های مهم در استان کرکوک دیدار کند و در پی حوادث اخیر در این استان، یک «نقشه راه» تدوین کند.

وی در گفت‌وگو با وبگاه عراقی «بغداد الیوم»، تصریح کرد: «حوادث روز شنبه بسیار اسف‌بار بود و اگر مداخله سریع دولت فدرال و اتخاذ یک سری تصمیمات فوری برای مهار اوضاع و جلوگیری از درگیری‌هایی که منجر به خونریزی بیشتر می‌شد، نبود، تقریباً از کنترل خارج می‌شد..ضمن این‌که هر قطره خونی که به زمین ریخته می‌شد، ضایعه‌ای برای همه عراقی‌های ساکن کرکوک محسوب می‌شود».

این نماینده عراقی با تاکید بر این‌که، امنیت و ثبات یک خط قرمز است، افزود: «نخست‌وزیر در مرحله بعد، با احزاب و جریانات سیاسی و طرف‌‌های مهم در کرکوک برای تهیه نقشه راهی که از تکرار صحنه‌های شنبه جلوگیری کند و بدون استثناء برای همه طرف‌های حاضر در این استان، اطمینان‌بخش باشد، دیدار خواهد کرد».

التمیمی افزود: «تمامی طرف‌ها در کرکوک از خطر وقوع هرگونه انفجار در شهری که یک عراق کوچک محسوب می‌شود، آگاهند..تلاش‌ها برای آرام‌سازی و پیام‌های مثبت بسیاری از نیروها به سوق دادن اوضاع به وضعیت ثبات کمک کرد و این همان چیزی است که به لغو ممنوعیت آمد و شد، باز شدن جاده‌ها و بازگشت زندگی عادی به شهر پس از تجربه ساعاتی سخت و دشوار منجر شد.

شنبه پیش، استان کرکوک شاهد تنش‌های امنیتی بی‌سابقه‌ای از سال ۲۰۱۷ به بعد بود. افراد مسلح ناشناس اقدام به تیراندازی به سوی معترضان به قطع جاده ارتباطی کرکوک - اربیل کردند. امری که به اعلام پلیس کرکوک به کشته شدن  چهار نفر و زخمی شدن ۱۵ تن دیگر منجر شد. امری که موجب شد تا نیروهای امنیتی، ممنوعیت آمد و شد تا روز یکشنبه (دیروز) برقرار کنند.

از سال ۲۰۱۷ و پس از برگزاری همه‌پرسی ناکام برای جدایی منطقه کردستان عراق، نیروهای ارتش عراق وارد کرکوک که منطقه مورد مناقشه میان بغداد و اربیل است، شده‌اند و کنترل شهر را از دست نیروهای پیشمرگه خارج کرده‌اند.

نخست وزیر عراق نیز شب گذشته تأکید کرد: عناصری که دست به تجاوز زدند و در کرکوک فتنه‌افروزی کردند، بر اساس قانون، به مجازات اعمال خود خواهند رسید. نیروهای امنیتی حاضر در کرکوک به حمایت از ساکنان این استان و حقوق آنان در زندگی شرافتمندانه، حق رأی و برخوردای از یک محیط امن متعهدند.

دستور السودانی برای پیگیری فوری مطالبات کردها در کرکوک

بغداد الیوم همچنین با انتشار یک سند، اعلام کرد که السودانی دستور اقدام فوری در خصوص خواسته‌های کُردها در مورد کرکوک، پس از ناآرامی‌های اخیر را صادر کرده است.

14020613000489_Test_NewPhotoFree

 

2

 

بر اساس این گزارش، مطالبات کردها شامل هفت مورد بود که توسط نمایندگان استان کرکوک به السودانی تقدیم شده بود که عبارتند از:

۱- آزادی همه بازداشت‌شدگان در پی حوادث روز شنبه.

۲- صدور دستور رسمی برای عدم پیگرد قانونی شرکت‌کنندگان در تظاهرات مسالمت آمیز و توقف بازرسی‌های در محله های کردنشین کرکوک.

۳- پرداخت غرامت به خسارات دیدگان.

۴- شهید دانستن کشته‌های این تظاهرات و پرداخت غرامت به خانواده‌های آن‌ها و نیز خانواده‌های زخمی‌های این درگیری.

۵- ارائه مدرکی که دال بر سهم یا نقش هر فرد در تحریک خیابان و دامن زدن به آتش نزاع باشد.

۶- اختصاص مبالغی برای ترمیم خیابان‌های خسارت دیده از حوادث اخیر در محله‌های کردنشین.

۷- تحقیق فوری در مورد نهادها و احزاب امنیتی که عمداً بین تظاهرات‌کنندگان بر اساس قومیت تبعیض قائل شدند و علیه تظاهرات‌کنندگان کُرد، بیش از حد به زور متوسل شدند.

«دیلان غفور» یکی از نمایندگان کرد استان کرکوک که روز گذشته در دیدار با نخست‌وزیر عراق و رایزنی درباره تحولات کرکوک حضور داشت، تصریح کرد که السودانی نیز در پاسخ، این مطالبات مکتوب را به «عبدالکریم عبدالحسن»  رئیس دفتر خود ارجاع داد تا تدابیر لازم را اتخاذ کند.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

سایر رسانه ها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها