ناتو: باید به اوکراین در دفاع از خود کمک کنیم

کد خبر: 1245177

دبیر کل ناتو در گفتگویی با تاکید بر اینکه این ائتلاف برای استفاده از تسلیحات هسته‌ای در جریان جنگ اوکراین آماده است، آلمان را تشویق کرد که هر چه سریع‌تر موشک‌های دوربرد تاروس را به اوکراین تحویل دهد.

ناتو: باید به اوکراین در دفاع از خود کمک کنیم

دبیر کل ناتو در گفتگویی با تاکید بر اینکه این ائتلاف برای استفاده از تسلیحات هسته‌ای در جریان جنگ اوکراین آماده است، آلمان را تشویق کرد که هر چه سریع‌تر موشک‌های دوربرد تاروس را به اوکراین تحویل دهد.

به نقل از "ان تی وی"، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، در جریان بحث ه درباره موشک‌های کروز آلمانی تاروس برای اوکراین، بر اهمیت چنین سامانه‌های تسلیحاتی برای جنگ تأکید کرد و به طور غیرمستقیم آلمان را تشویق کرد که آنها را به اوکراین تحویل دهد.

استولتنبرگ به روزنامه فونک گفت: او از این واقعیت استقبال می کند که برخی از متحدان - بریتانیا، فرانسه، ایالات متحده - قبلاً سیستم های موشکی دوربرد را به اوکراین تحویل داده‌اند.

وی افزود: آلمان یک کشور پیشرو در ارائه حمایت نظامی از اوکراین است. و حمایت قوی آلمان از اوکراین - از جمله با تانک‌ها و سیستم‌های پدافند هوایی - تفاوتی اساسی ایجاد می‌کند. استولتنبرگ افزود : اوکراین حق دفاع از خود را که در منشور سازمان ملل ذکر شده است دارد و اگر منشور سازمان ملل را جدی بگیریم، باید به اوکراین در دفاع از خود کمک کنیم.

وی در بخش دیگری از این گفتگو تصریح کرد که خطر فوری تشدید تنش هسته‌ای را نمی بیند. وی افزود: ما به دقت کارهای ارتش روسیه را زیر نظر داریم. تاکنون هیچ تغییری در نیروهای هسته ای روسیه که ما را وادار به پاسخگویی کند، مشاهده نکرده‌ایم.

استولتنبرگ در عین حال تاکید کرد که ناتو برای استفاده از سلاح های هسته‌ای آماده است. " وی افزود: هدف ناتو جلوگیری از جنگ - به ویژه جنگ هسته‌ای است. ما یک عامل بازدارنده معتبر داریم.

در این شرایط رودریش کیزوتر، کارشناس دفاعی حزب دموکرات مسیحی آلمان گفته که انتظار دارد به زودی در مورد تحویل تاروس به اوکراین تصمیم گیری شود. کیزوتر در این باره ابراز اطمینان کرده و گفت: در هفته آینده، تاریخ تحویل تاروس، زمان تحویل اف 16 و همچنین زمان تحویل ATACMS را دریافت خواهیم کرد.

اوکراین مدت هاست که خواهان تحویل موشک های کروز تاروس بوده است. اولاف شولتز، صدر اعظم آلمان همیشه در این مورد محتاط بوده است. رسانه های آمریکایی اخیرا گزارش دادند که واشنگتن می تواند به زودی موشک های کوتاه برد ATACMS (سیستم موشکی تاکتیکی ارتش) را به اوکراین تحویل دهد. با استفاده از دو سامانه تسلیحاتی با برد بالاتر، کی‌یف می‌تواند به عنوان مثال به تجهیزات ارتش روسیه در عمق اراضی تحت کنترل این کشور حمله کند.

دبیر کل ناتو همچنین اخیرا از کشورهای عضو ناتو و بخصوص آلمان درخواست کرده که هزینه ای نظامی خود را افزایش دهند.

ارتش آلمان اخیرا به دلیل کمک های نظامی بالا به اوکراین به صورت روزافزون از مسئله کمبود پرسنل و تجهیزات رنج می برد و حتی اختصاص صندوق 100 میلیاردی هم نتوانسته تا به حال این کمبودها را کم رنگ تر کند و مرتبا گزارش هایی در این باره در رسانه ها چاپ می شود./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها