ادعاهای تکراری بلینکن درباره پهپادهای ایران

کد خبر: 1259143

وزیر امورخارجه آمریکا بار دیگر مدعی شد که روسیه از پهپادهای ساخت ایران علیه اوکراین استفاده می‌کند.

ادعاهای تکراری بلینکن درباره پهپادهای ایران

آنتونی بلینکن، وزیر امورخارجه آمریکا در حاشیه نشست ناتو در بروکسل در یک کنفرانس خبری با تاکید بر لزوم ادامه حمایت از اوکراین بار دیگر ادعاهای بی‌اساس و اثبات نشده را مبنی بر اینکه ایران پهپادهای خود را در اختیار روسیه قرار می‌دهد، تکرار کرد.

بلینکن بدون ارائه هیچ سندی مدعی شد که اغلب پهپادهایی که در اوکراین مورد استفاده قرار می‌گیرد، ساخت ایران است.

ادعای بلینکن در حالی مطرح شده که ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه در پاسخ به سوال دیگری در مورد اظهارات اخیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین در مورد همکاری‌های نظامی ایران و روسیه و اظهار نگرانی وی در مورد رفع تحریم‌های تسلیحاتی ایران و هشدار این مقام اوکراینی به مقامات غربی و اروپایی در این زمینه تاکید کرد: همانطور که بارها گفتیم ما موضع روشنی در ارتباط با بحث اوکراین داریم و نباید اجازه بدهیم فضاسازی رسانه‌ای در این ارتباط روی مواضع رسمی مقامات اوکراینی تاثیر بگذارد و روابط دو کشور را بیش از این متاثر کند.

وی با تاکید بر اینکه روابط ایران با روسیه در حوزه‌های مختلف نظامی، سیاسی و تجاری در چارچوب منافع دو کشور است و این همکاری‌ها متعارف و شناخته شده است، تصریح کرد: این همکاری‌ها به زیان هیچ کس و هیچ طرفی نیست و متاسفانه برخی در اوکراین و برخی درکشورهای غربی با طرح برخی از ادعاها دنبال منافع خود هستند و جای تاسف دارد که مقامات اوکراین با طرح این ادعاها به دنبال اهداف نظامی، سیاسی و اقتصادی هستند و می‌خواهند کمک‌های نظامی و تسلیحاتی غرب را با طرح این ادعاها به سمت خود جذب کنند.

این دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران گفت: ما به صراحت گفته ایم که مخالف جنگ، کشته شدن و آوارگی انسان‌ها هستیم. مخالف از بین بردن زیرساخت‌ها هستیم و خواستار توقف جنگ هستیم و بارها این موضوع را اعلام کرده‌ایم و به مقامات اوکراین نیز گفته‌ایم.

کنعانی تاکید کرد: ما علاقه‌مند هستیم که روابط دوستانه‌مان با دو کشور اوکراین و روسیه حفظ شود و همانطور که اشاره کردم روابط ما با روسیه در حوزه‌های مختلف به معنای تقابل با اوکراین نیست.

کنعانی ادامه داد: در مورد پهپادها نیز اعلام کردیم که ما هیچ پهپادی را به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین ارسال نکرده‌ایم.

بلینکن در بخش دیگری از سخنانش گفت که «هیچ‌گونه احساس خستگی» در میان متحدان ناتو درخصوص‌ کمک به اوکراین وجود ندارد و افزود که ایالات متحده به دنبال کمک مالی تکمیلی رئیس جمهور جو بایدن برای اوکراین است که در هفته‌های آینده توسط کنگره آمریکا تصویب خواهد شد.

بنابر گزارش رویترز، بلینکن خاطر نشان کرد: ما باید و به حمایت از اوکراین ادامه خواهیم داد. تک تک اعضای ناتو حمایت پایدار خود را از کی‌یف ابراز کرده‌اند.

وزیر امورخارجه آمریکا درباره جنگ غزه نیز مدعی شد که که در سفر آتی خود به سرزمین‌های اشغالی برای طولانی کردن توقف درگیری‌ها در غزه (آتش‌بس موقت) تلاش خواهد کرد.

وی ادامه داد: با نگاهی به چند روز آینده، ما بر انجام هر کاری که در توانمان باشد برای تمدید این توقف متمرکز خواهیم بود تا همچنان اسرای بیشتری را (از غزه) خارج و کمک‌های بشردوستانه بیشتری را وارد کنیم.

بلینکن همچنین گفت که او معتقد است، رژیم صهیونیستی نیز خواهان تمدید توقف درگیری‌هاست، چراکه می‌خواهد اسرای بیشتری به خانه بازگردند.

وی در بخش دیگری از این کنفرانس خبری گفت که استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در آستانه هفتاد و پنجمین نشست سران ناتو که قرار است سال آینده در واشنگتن برگزار شود، هنوز کارهای زیادی برای انجام دادن دارد.

وزیرامورخارجه آمریکا تاکید کرد که تا آن زمان ایالات متحده در موقعیتی قرار خواهد گرفت که بتواند مستقیم‌تر در مورد جایگزینی ینس استولتنبرگ صحبت کند./ایسنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها